kaupan ahneus

Päivittäiskauppaliiton pj. Osmo Laine päästelee sammakoita suustaan. Syynä ruoan hinnan nousuun on hänen mukaansa se, että maatalous ei ole kyennyt tehostamaan toimiaan riittävästi. kts. ao linkki:
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paakirjoitukset/10/fi_FI/kauppa_vaistelee_vastuutaan_ruokaketjussa/

Suomessa on maatilojen lukumäärä puolittunut muutamassa vuodessa.
http://www.mmmtike.fi/fi/index/tiedotteet/2008/080215_maatilarekisteri.html

Suomessa tilojen koko on keskimäärin 30 ha. Enemmän EU-tukia saavan Itävallan tilojen keskikoko on 16 ha. Maatalouden keskituntiansio on 2-4 euroa. Tuotannon tehostuminen vaatisi työn tekemistä täysin ilman palkkaa mitä tuo nykyinenkin palkkataso edustaa. Samaan aikaan palkansaajien ansiot nousivat viime vuonna n. 6 prosenttia tuntiansion ollessa keskimäärin 12 euroa.
http://www.stat.fi/til/ati/2008/03/ati_2008_03_2008-10-15_tie_001.html

Nyt puhutaan myös liian suurista maataloustuista. Kuten voidaan havita, niin ne tuet lihottavat kaupan osuutta . Eipä ole ihme, että kauppa ostaa yrityksiä Baltiasta ja Pohjoismaista.

12

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu maaorja

      maataloustuottajien suurlakon aika tai muiden vastaavien toimenpiteiden.

      • Ranskassa vastaavanlainen tilanne johtaisi mellakointiin. Olkipaalit pääkaupungin kadulle liikenne-esteiksi ja mielenosoitus edustajien talolle.


      • Sinisilmä.

        Anteeksi huuto otsikossa, innostun kun suomijussi lupaa laittaa hanskat tiskiin. Takoitukseni oli sanoa, että kannatan lämpimästi lakkoanne.


      • eioosaatavilla
        Akkre kirjoitti:

        Ranskassa vastaavanlainen tilanne johtaisi mellakointiin. Olkipaalit pääkaupungin kadulle liikenne-esteiksi ja mielenosoitus edustajien talolle.

        pelloilla nykyää. Ei jaksa mieliä osoitella.


    • on ahneutta

      Kuten pääkirjoituksesta käy ilmi, kauppa väistelee vastuutaan laadukkaasta ja turvallisesta elintarvikkeesta. Ulkomaankaupassa (ja samoin vähin erin myös kotimaisessa) gm-elintarvikkeet ovat tulleet kauppoihin kuluttajien tietämättä (Bioturvayhdistys). Tämä on tuoteturvallisuuslain vastaista. Enää ei voi puhua turvallisesta kotimaisuudesta eläintuotteissa ja viljassa maassamme.

      Sikatalouden alasajo on ministeri Anttilan syytä. EUn maatalouspolitiikka suosii rahoituksineen vain isoja tiloja. Aikaa myöten vain yksi maanomistaja tuottaa koko Suomen elintarviketarpeet, hänkin ehkä ulkomainen miljardööri.

      EUn CAP-hinnoittelu on aina suosinut kauppoja, mutta ei vielä koskaan maatiloja. Siksi kaupan osuus hinnannousussa on niin helposti perusteltavissa.

    • varmaan

      kaupan työntekijöiden täytyisi suostua nykyisestä seitsemän euron tuntipalkasta kahteen euroon.
      Silloinhan se kauppa voisi pudottaa sitä omaa 30-50 prosentin provisiota jos saisi työntekijät tekemään työnsä ilmaiseksi ja Akkrekin olisi tyytyväinen.

      • pravda

        eikä ole sanaakaan lausunut kaupan työntekijöiden
        palkkatasosta vaan kaupan osuudesta eli voitosta
        ja se myös näkyy kaupan prameista investoinneista.
        Voisin puhua melkein riistotaloudesta
        markkinatalouden sijaan, jossa alkupäälle annetaan
        almuja ja loppupää eli kaksi keskusliikettä
        ovat käytännössä monopolissa ja sanelevat hinta-
        tason muille portaille. Työntekijöiden ansioita
        suojelee SAK lakon uhalla, mikä on ajatuksenakin
        aika mahdoton alkutuotannossa,jos ei nyt maahan
        yleislakkoa haluta.


      • sinunkin
        pravda kirjoitti:

        eikä ole sanaakaan lausunut kaupan työntekijöiden
        palkkatasosta vaan kaupan osuudesta eli voitosta
        ja se myös näkyy kaupan prameista investoinneista.
        Voisin puhua melkein riistotaloudesta
        markkinatalouden sijaan, jossa alkupäälle annetaan
        almuja ja loppupää eli kaksi keskusliikettä
        ovat käytännössä monopolissa ja sanelevat hinta-
        tason muille portaille. Työntekijöiden ansioita
        suojelee SAK lakon uhalla, mikä on ajatuksenakin
        aika mahdoton alkutuotannossa,jos ei nyt maahan
        yleislakkoa haluta.

        mennä sinne kauppaan töihin niin pääset lakkoilemaan kun sitä niin himoitset.


      • pravda
        sinunkin kirjoitti:

        mennä sinne kauppaan töihin niin pääset lakkoilemaan kun sitä niin himoitset.

        enempää annettavaa tähän keskusteluun?


      • sinullakaan
        pravda kirjoitti:

        enempää annettavaa tähän keskusteluun?

        olevan kovin paljon annettavaa tähän keskusteluun niin kuin ei ole ollut muulloinkaan mitään kehityskelpoista tekstiä.


    • minnileena

      Suomessa kaupan osuus on kekimäärin on 24% ruoan hinnasta ,kun se Euroopassa on keskimäärin vain 14 %.

    • WxWxWx

      mielenkiintoisesti tuo esim.vehnän kilohinta nousee jos se muotoillaan nisun muotoon.2kg pussi jauhoja maksaa toista euroa mutta kun vaivataan ja paistetaan jopa 1kg maksaakin 7e/kilo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      125
      3123
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      194
      2744
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      65
      2185
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1524
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      4
      1464
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      24
      1346
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1201
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      952
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      910
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      883
    Aihe