Kuntavaalit

menestys

vanhan Kouvolan ympäristökunnille. Kaikesta kuntaliitoksen vastaisuudesta huolimatta kehyskuntien äänestäjät kävivät äänestämässä ja äänestivät kaiken lisäksi oman kunnan ehdokkaita uuden Kouvolan valtuustoon.

Uuden valtuuston 75 jäsesenestä peräti 53 valtuutettua on kehyskunnista ja vain 22 nykyisestä Kouvolasta. Tässä tilanteessa uuden Kouvolan valtuustossa valtaa käyttävät kehyskunnista valitut päättäjät, mikäli heiltä löytyy siihen yhteinen tahto. Tätä tahtoa ja yhteistä linjaa on haettava yli puoluerajojen jo ennen ensimmäistä valtuuston kokokousta, kun neuvotellaan hallitus- ja lautakuntapaikoista. On tärkeää, että kehyskuntien valtuutetut saavat keskeisiä luottamushenkilöpaikkoja tulevalla vaalikaudella. Aikoinaan useamman kunnan kuntaliitosta suunniteltaessa yhtenä keskeisenä tavoitteena kehyskunnilla oli saada määräävä asema uuden kaupungin päätöksenteossa. Nyt siihen on avautunut mahdollisuus hyvän kuntavaalimenestyksen myötä.

2

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikutusmahdollisuus

      riippuu pitkälti siitä, kuinka laajalla rintamalla päästään kehittämään uutta Kouvolaa. Mikäli harrastetaan nykyisessä Kouvolassa tutuksi tullutta kabinettipolitiikkaa, kaventuu kunnallinen demokratia muutaman kunnallispoliitikon levyiseksi demokratiaksi.

      Nyt olisi tärkeää, että valtakirjaa ei annetaisi pienelle porukalle, vaan kaikki keskeiset päätökset valmisteltaisiin laajalla poliittisella sekä alueellisella rintamalla.

    • WanhaWaari

      Valtuston koostumus antaa hyvän lähtökohdan ison kaupunkikunnan kokonaisuuden kehittämiselle. Tähän asti jokaisessa erillisessä kunnassa ja kaupungissa on totuttu tekemään omia päätöksiä ja omia ratkaisuja. Nyt päätöksentekijöitten pitää totuttautua laajoihin raameihin. Asenteen ja ajattelun, suhtautumisen olisi avarruttava. Se tarkoittaa samalla kaupungin koko laajan alueen näkemistä tärkeänä ja kaikkien väestöryhmien asioista pitää huolehtia kunnollisesti, kelvollisesti. Minkään kulmakunnan tai minkään väestöryhmän "yli ei pidä kävellä" muka "yleisen edun" hintana.

      Kattavuuden pitäisi toteutua myös nyt valitun uuden valtuuston kaikkien eri ryhmien osallistumisena yhteisen kaupunkikunnan rakentamistyöhön. On hyvä, että esim. mitkään kaksi valtuustoryhmää eivät pääse muodostamaan enemmistöä, vaan siihen tarvitaan laajempi pohja. Toivottavasti ylipäätään minkään enemmistömuodostelman sanelupolitiikkaa ei aleta tekemään ja ajamaan läpi. Paras asetelma on se, jossa pienimmätkin valtuustoryhmät ovat mukana päätösten valmisteluissa ja päätösten tekemisissä oman osuutensa mukaisesti. Toisaalta hyviä, jopa erinomaisia ideoita tulee ilmeisesti myös pienryhmien keskuudesta ja semmoisiin ideoihin olisi aiheellista suhtautua asiallisesti ja vakavasti koko valtuuston taholla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe