Kyllähän minäkin olen aikoinaan joukkuetta kannattanut, vaan en enää.
Syy on typerän Mäkisen ymmärtämättömyys omia junioreita kohtaan.
Heistä on vain vedetty mehut kyvyttömällä valmentamisella. Lihashuolto psyykkisen valmennuksen ohella on ollut todella luokatonta.
Roska on aina roskaa, niin MyPa:n edustus kuin ennenkaikkea sen johtajat.
Miten yksi ihminen voi lietsoa niin paljon eripuraa, Mäkinen vastaatko?
Syy on typerän Mäkisen ymmärtämättömyys omia junioreita kohtaan.
Heistä on vain vedetty mehut kyvyttömällä valmentamisella. Lihashuolto psyykkisen valmennuksen ohella on ollut todella luokatonta.
Roska on aina roskaa, niin MyPa:n edustus kuin ennenkaikkea sen johtajat.
Miten yksi ihminen voi lietsoa niin paljon eripuraa, Mäkinen vastaatko?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yhden pelin kävin tänä kesänä enää katsomassa, vaikka olen kausikorttilainenkin joskus ollut.
Interillä ja Hongalla on ollut omia junioreita runsaasti riveissään, niin että kyllä sitä voi niinkin pärjätä, olkoonkin että paljon isompien paikkakuntien joukkueita ovat.
Mutta MyPaahan on mainostettu koko Pohjois-Kymenlaakson seurana, joten kyllä täällä väestöpohjaa pitäisi olla, meidänkin pitäisi hyväksyä myös Kouvolan tai Kuusaankosken juniorit omiksi pojiksi, mutta ihmetyttää, että miksi Mypa on tässä vuosien varrella polttanut sillat Kuusankoskelle, MyPan farmiseurat viime vuosina on ollut pitkin Suomea, esim. MP, PK-35, YPa ja ties mitä, kun luontevin farmiseura olisi juuri FC Kuusaankoski, mutta jos ei yhteistyöhön pystytä paikallisella tasolla, niin kai se jotain kertoo MyPan pomojen tasosta.
Tai sit se kuusaaaaaaaankoski on vain niin perseestä.
Interillä MyPa pelissä toisella puoliajalla pelasi 1 oma juniori 3 muuta suomalaista ja 7 ulkomaalaista.
"Interillä ja Hongalla on ollut omia junioreita runsaasti riveissään"
HEH HEH...
"jos ei yhteistyöhön pystytä paikallisella tasolla, niin kai se jotain kertoo MyPan pomojen tasosta."
Miten siellä toisella puolella eli kuusaalla se taso on?
Taitaa olla sielläkin vikaa jossain/jollain?
Tasoa on sopivasti,että pääsarjassa pysytään, ettei käy kuten KUMU:lle aikoinaan, siinä teille seurajohtamisen tasoa.
Kuusaalta on noilla meriiteillä turha sanoa mitään tähän asiaan!
Mypassa ei ole mitään halua tehdä hyvää junnutyötä 17-vuotiaista eteenpäin.Surkeat valmentajavalinnat on pilanneet monen junnun kehityksen ja lähtö muualle on ainoa vaihtoehto kehityksen kannalta.Tämä urheilukehityspäällikkö on kyllä vitsi.No,junnuthan siitä maksaa..
mennäkkin muualle jos 18-v hipovat itsensä junnuiksi tuntee!!!
Mikähän sen Mansonkin virka on, palkkiovirkako.
Tää suuresta maailmasta apinoitu urheilujohtajan viran perustaminen on suoraan sanottuna perseestä, eikä se toimi sielläkään, Tottenham pani urheilujohtajan pihalle, ja palkkasi omapäisen Redknappin manageriksi ,ja johan alkoi tulosta tulla.
Ne on nämä seurojen pomot kun eivät pysty yhteistyöhön.Mitäs junioreista kun johto on yhteistyökyvytön(Mypa)
18- vuotias junnusopimuksella.Ei voi valita.
Oliko ny Mansolle pakko kehittää joku suojatyöpaikka