Onko valloissa joskus ollut koirapuistoa jossa koiria voisi juoksuttaa vapaasti?Kokemäellähän on aika iso ja hieno puisto siellä ollaan paljon käyty, mutta olisihan se kiva jos omassakin pitäjässä semmoinen olisi=)
Vai olisiko jollain maajussilla peltoplänttiä missä saisi talviaikana juoksuttaa koiria jätökset keräämällä tietysti?
metsässä ollaan paljon käyty mutta talven tullen tiet ovat niin surkeissa kunnossa ettei viitsi mennä. IDEOITA KOIRAIHMISILTÄ!
kOIRAPUISTOA VALTOIHIN?
8
1504
Vastaukset
- ole melko
hyvä osoitus koirapuiston tarpeettomuudesta, kun kolmeen päivään ketään ei edes ole vaivautunut kommentoimaan :)
- Anonyymi
eiköhän se vaan kerro siitä kuinka monta ihmistä käyttää tätä sivua.
- kulkeminen
Eiköhän talviaikaan pellolla kulkeminen kuulu jokamiehen oikeuksiin. Ainoastaan silloin se on kielletty, kun siitä voi olla vahinkoa. Minä ainakin kuljen koirien kanssa paljon pelloilta talvisin.
- ja lisäys..
Itse en niinkään kaipaa koirapuistoa, koska aika suuri osa ihmisistä ei piittaa, mitä koira siellä touhuaa, joten käyminen niissä on minusta aika arveluttavaa.
- Anonyymi
Olen kironnut tätä monen muun koiranulkouluttajan kanssa, et eikö täällä saada mitään aikaseks. Jopa Nakkilassa on koirapuisto. Monella ei oo mahdollisuutta kulkea toiselle paikkakunnalle viemään koiraa puistoon, kun ei ole autoa ja nyt bensakin on järkyttävän kallista. Täällä ei saa mihinkään viedä koiraa. Rantojakin on useampi, mut mihinkään et saa viedä. En tie mihin ihmeeseen kaupunki määrärahat laittaa. Varmaan aina vaan lapsiperheiden juttuihin eli samoihin asioihin vuodesta toiseen. Kenelläkään muulla ei oo väliä. Kuitenkin pitäisi olla tasa-arvo, mut ei. Hyysätään vaan tiettyjä ihmisiä. Täällä kuitenkin asuu myöskin vanhuksia, yksinäisiä ja monella on se koira. Kun muutin tänne, kuulin, että tänne on puisto tulossa ja se vaikutti päätökseeni tänne muuttaa. Valehtelua! Itse ja moni ystäväni kenellä ei ole perhettä olemme miettinyt muuttaa täältä pois. Täällä ei oo meille mitään. Muut, kuin lapsiperheet on unohdettu. Miksi maksaisimme tänne veroja, kun emme saa takaisin mitään.
- Anonyymi
Täällä on hyviä, kauniita, monipuolisia leikkipuistoja jo olemassa, mut kaupunki käyttää rahoja niiden laajentamiseen. Olisi reilua keskittyä muihinkin ihmisiin ja niiden tarpeisiin. Eli ne ihmiset joille on jo jotakin ni saa lisää ja parempaa. Ja ne kenelle ei ole mitään, ei myöskään ikinä täältä mitään saa. Vähän kuin rikas rikastuisi. Ainut, mitä täällä koiranomistajille on koko aikana saatu on koirien koulutuspaikka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä on hyviä, kauniita, monipuolisia leikkipuistoja jo olemassa, mut kaupunki käyttää rahoja niiden laajentamiseen. Olisi reilua keskittyä muihinkin ihmisiin ja niiden tarpeisiin. Eli ne ihmiset joille on jo jotakin ni saa lisää ja parempaa. Ja ne kenelle ei ole mitään, ei myöskään ikinä täältä mitään saa. Vähän kuin rikas rikastuisi. Ainut, mitä täällä koiranomistajille on koko aikana saatu on koirien koulutuspaikka.
Opetelkaa eka kerämään ne koirienne paskat ja lopettakaa kusettamasta niitä toisten pihoissa, kattellan sit uuestaan.
- Anonyymi
Jos talvella muka tiet on niin huonossa kunossa ettei viiti mennä, niin puolestani saatte olla ilman puistojanne. muuten olisin ollut puolellasi, että kiva jee, aktiviteettejä kaikenlaisille ihmisille, mutta toi vetoomus viitseliäisyyteen oli kyllä liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1604977Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä972169Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430