Olemme muuttamassa asuntoon, jossa on tummanruskeaksi petsatut tammiset keittiönkaapin ovet. Keittiö on alkuperäinen 70-luvun puolivälin keittiö. Ovet ovat hyväkuntoiset, vain roskiskaapin ja tiskikaapin ovien reunoissa hieman kulutusjälkeä.
Onko kellään kokemusta tai ideoita, miten nuo olisi hyvä käsitellä. Ajatuksena olisi ainakin aloittaa noista kuluneista osista ja kenties käsitellä muutkin kaapit, mikäli tarve vaatii. (Esim. syntyy käsittelyssä ulkonäköeroja.)
Ovien vaihtoa emme kuitenkaan suunnittele emmekä mielellään maalaustakaan. Nykyajan 10-v. vanhat mdf-kaapistomme ovat huomattavasti huonompikuntoiset, kuin nuo puiset. Eli emme halua vaihtaa laadukkaampia ovia heikompilaatuisiin. Mutta jotain entistämistä kyllä nuo vanhat kaipaisivat.
Kaapit kelpaisivat hyvin saman tumman sävyisinä, mutta vetimet aikoisimme vaihtaa.
Kiitos jo etukäteen!
Tammiset petsatut keittiökaappien ovet
3
4292
Vastaukset
- Laivat
kiillotusöljyä kannattaisi ehkä kokeilla ihan alkuun. Se sisältää etanolia ja havupuutärpättiä, suhteesta en osaa sanoa, kun olen ostanut valmiina. Mitään haittaa siitä ei ainakaan ole, ja pinta on käsittelyn jälkeen kuin uusi. Ja saa kai vanhassa näkyäkin vähän ajan patinaa, siitähän kehittyy pikkuhiljaa antiikkia:)
Muistanpa, kun eräs remonttireiska kauhisteli ihmisten hölmöjä valintoja. Jollekin mummelille piti laittaa juuri tuollaisten tammikaapistojen tilalle valkoiset mdf-aapistot. Reiska vei silmät kiiluen vanhat ovet pois, omaan varastoonsa. Odottamaan uutta kotia. - mallipuuseppa
On suorastaan vaikeaa sisäistää mitä halutaan muuttaa keittiön ovien kokonaisuudessa. Vesivaurioita yleensä tiskipöydän alla olevissa.
Muutaman oven osittainen tuunaaminen on suhteellista miten se vaikuttaa kokonaisuuteen. Ilmeisemmin kyseessä kolhut/naarmut jotka parempi poistaa kun antaa olla.
Ovien profiililla merkitys myös eli jiiratut peiliovet vaikeampaa hiontaa kuin tasapaksut.
Yleensä korjaus näkyy jos puuta hiottu osittain joten asia tehtävä kauttaaltaan tai sävyttämällä taiteena tuunaten. Kaikki alaovet/laatikostot tai yläovet samaan käsittelyyn on varmin tae silmälle.
Asenteenne erittäin kohdallaan pitää vanhaa, koska laatua tehtiin aiemmin ja nyt mahdollisen halvalla pelkästää. Olette mielestäni onnellisessa asemessa kun mahdollisuus pitää vanhatkin.
Laittakaa kuva niin annan parempaa ohjeitusta asiaan.- Nimetön
Kiitoksia vastauksista.
Kaapistot ovat naarmuttomia ja kolhuttomia. Mutta juuri noissa kostean kohdan kaappien ovissa on pienet kulumat. N. 2-3mm kanteissa ja pituudelta ehkä 5 - 10 cm. Eli lähinnä niiden takia ajattelin jotain käsittelyä, ettei ovet pääse huonoon kuntoon.
Kuvia en valitettavasti vielä voi lähettää, koska muutamme vasta tammikuun lopulla kyseiseen asuntoon.
Ajattelin lähinnä sellaista pientä kiiltofiksausta, jotta ovat olisivat hieman "kosteamman" näköiset. Ja vasta sitten aikojen päästä vois ajatella tuollaista hiontaoperaatiota, jos tarvetta ilmenee. Nyt ovat kyllä ihanan hyvinä säilyneet.
Satuimme löytämään tosi hyvänä pidetyn asunnon. Retrokaapit makuuhuoneissakin ovat tosi hyvässä kunnossa. Vain yhdessä oranssissa kaapin ovessa kolhu. Sen ajattelin peittää ens alkuun julisteella, kun tulee aktiivisen 9-vuotiaan pojan huoneeseen. Joten saattaa olla odotettavissa uusia kolhuja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759