Mikä olisi Vitaran 235/60R 16 renkaan oikea rengaspaine ?
Grand Vitaran rengaspaineet
tyhmä
43514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siinähän ne sanotaan kun avaa kuljettajan oven ja katsoo lukon vastakappaleen alapulelta. Eli oikea paine noille tosi kalliille (heh) renkaille on 1.8kg/cm2 eli 1.8 bar.
Kesä ajettu kyseisillä paineilla. Takarenkaat
ok = kuluneet tasaisesti. Eturenkaissa silmämääräisesti havaittava lievä kuluneisuus
renkaan reunoilla. Itse tarjoaisin eturenkaisiin
hieman korkeampaa painetta.
No toi on normaalia ett ne eturenkaat kuluu reunoistaan,koska se etuakselin geometria näyttäis olevan semmoinen ett ulkokaarteen puoleinen eturengas kaatuu vähän alle ja toisekseen toi rengas on minusta vähän turhan leveä vitaraan (vrt freelander 205).
Painoa on keulalla kuiteskin jonkun verran ja jos ristewyksissä kanttailee vähänkin kovemmin niin rengas kuluu reunoista. Voithan kokeilla lisätä sitä painetta mutta sit alkaa helposti kuluun keskeltä ,koska ton kokosen renkaan kantavuus suhteessa vitaran painoon on suuri.
Vaihda seuraavana kesänä etu- ja takarenkaiden paikkoja niin tasaat kulutusta ja eikä niillä kuiteskaan kovin montaa kesää päästellä jos ajaa enemmän.
Kysyin merkkihuololta asiaa. Suositus 2.5 bar.