Miksi ministereillä

sanedustajilla pitää olla niin isot palkat? Sitä en ymmäärrä! Aivan tajutonta. Vähempikin riittäisi. Jos olisi samat kuin muillakin kunnallisilla ja valtion muissa töissä, "todelliset" ja aidot hyvää tarkoittavat tulisivat niihin töihin.
7304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Liian pienet, jotta todelliset osaajat hakeutuisivat ko. virkoihin.

Äänestä
  • myös niinpäin, että jos palkat olisi oikeasti suuret, hakeuduttaisiin sinne sen suuren palkan vuoksi vaikkei sitä osaamista niin olisikaan. Kun itse työ on tärkein sitä voi tehdä kohtuullisellakin palkalla.

    Äänestä

  • UPDATE_8835426 kirjoitti:

    myös niinpäin, että jos palkat olisi oikeasti suuret, hakeuduttaisiin sinne sen suuren palkan vuoksi vaikkei sitä osaamista niin olisikaan. Kun itse työ on tärkein sitä voi tehdä kohtuullisellakin palkalla.

    äänestäjäthän lopulta sinne edustajat valitsemme.
    Jos olisi todellisia asiantuntijoita ehdolla, ehkäpä heitä onnistaisi, toivottavasti.

    Äänestä

ne palkat voisi ottaa vaikka kokonaan pois? Onhan tuo Kehittyvien Maakuntien Suomi jo hyvä maksaja.

Siis mennään venäläiseen systeemin. "Verokirjapalkkoja" ei juuri ole ja toimeentulo on miliisejä ja tuomareita myöten otettava lahjuksina.

Nettiystävä, venäläinen nainen ja erinomaista suomea puhuva, kehuskeli olevansa hyvässä asemassa tulkkina rajalla ja saavansa ruplamäärän, mikä vastaa peräti 50 euroa kuussa.

Monikohan kielitaitoinen fiksu lähtisi täällä tuolla rahalla vientikaupan hommiin? :D

Äänestä

kunnon palkkaa 'todellisille ja aidoille hyvää tarkoittaville' asiasi hoitajille?

Teetkö sinä paremmin työsi jos palkkaasi lasketaan? Pitäisikö tästä mainita esimiehellesi (hän saattaa olla tuskastunut saamattomuuteesi)? Missä olet työssä?

Äänestä

Monet tienaavat yksityisellä puolella paljon enemmän ja saavat erilaisia bonuksia lisäksi. Lähtisitkö itse neljäksi vuodeksi pätkätöihin nykyistä pienemmällä palkalla? Estääkö hyvä palkka hyvää tarkoittavia ihmisiä pyrkimästä tehtävään?

Kansantalouden kannalta kansanedustajien ja ministerien palkoilla ei ole merkitystä. Mielestäni on hyvä, että palkka kuulostaa houkuttavan suurelta. Moni uhraa vaalimainontaan huomattavia summia ja tekee työtä tosissaan myös epätyypillisinä aikoina. Useimmat varmaan ansaitsevat palkkansa.

Kansanedustajaksi tai ministeriksi ei ryhdytä, vaan kansa valitsee omat edustajansa ja poliitikot sopivat ministeriposteista. Kuka se heittikään äskettäin ajatuksen, että oman alansa asiantuntijoita ei pitäisi valita ministereiksi. Lieneekö siihen tehtävään pätevyysvaatimuksena asiantuntemattomuus? Takaako se puolueettomuuden tehtävän hoidossa?

Äänestä
  • aivan samaa mieltä, ja taas :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ja kan kirjoitti:

sanedustajilla pitää olla niin isot palkat? Sitä en ymmäärrä! Aivan tajutonta. Vähempikin riittäisi. Jos olisi samat kuin muillakin kunnallisilla ja valtion muissa töissä, "todelliset" ja aidot hyvää tarkoittavat tulisivat niihin töihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu