Avioero

JoonasK

Avioero todennäköisesti tulossa. Miten lasketaan asunnosta pois muuttavalle osapuolelle hyvitys. Asunnon markkina-arvo on noin 100 th € ja velat siitä 55 th €. Mitä siis asuntoon jäävä osapuoli joutuu pulittamaan lähtevälle. Ei avioehtoa.    

2

1629

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä laskettuna

      Siis omistatte asunnosta 100-55= 45th e. Pankki omistaa 55 000 e, te omistatte 45 000e.
      Sit 45:2= 22,5 th e, eli se on se summa minkä toiselle joutuu hyvittämään, sillä edellytyksellä, että se jolle jää asunto, jää myös yksin vastuu veloista.

      • toinen eronnut

        mitä muita kuluja tulee, vai saako lähtevä tuon 22.500e kokonaan itselleen, vai tuleeko jotain lainhuudatusjuttuja tms? jos ei ole lakimiestä eli sille ei tarvii maksaa.
        entäs jos lähtevä on asunut kuukausia muualla vuokralla niin ns. asumishyöty? eli taloon jäänyt joutuisi maksamaan lähteneelle?
        entäs sitten jos pankki on arvioinut talon määrätyn hintaiseksi ja pari on keskenään (suullisesti) sopinut pienemmästä arvosta ja lähtenyt osapuoli 'suostunut' siihen, eli tavallaan jäisi puille paljaille ja toinen hyötyisi. 'suostuuko' pankki sellaiseen vai meneekö kaikki lain mukaan eli tässä tapauksessa talon todellisen arvon mukaan ositus?
        ja jos pankki suostuu ja lähtenyt ei suostukaan allekirjoittaan sellaisia papereita, miten homma etenee? kyse ei ole suurista summista mutta kuitenkin....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      974
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      824
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      190
      690
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      613
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      518
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    9. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      35
      466
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      463
    Aihe