Avioero

JoonasK

Avioero todennäköisesti tulossa. Miten lasketaan asunnosta pois muuttavalle osapuolelle hyvitys. Asunnon markkina-arvo on noin 100 th € ja velat siitä 55 th €. Mitä siis asuntoon jäävä osapuoli joutuu pulittamaan lähtevälle. Ei avioehtoa.    

2

1628

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä laskettuna

      Siis omistatte asunnosta 100-55= 45th e. Pankki omistaa 55 000 e, te omistatte 45 000e.
      Sit 45:2= 22,5 th e, eli se on se summa minkä toiselle joutuu hyvittämään, sillä edellytyksellä, että se jolle jää asunto, jää myös yksin vastuu veloista.

      • toinen eronnut

        mitä muita kuluja tulee, vai saako lähtevä tuon 22.500e kokonaan itselleen, vai tuleeko jotain lainhuudatusjuttuja tms? jos ei ole lakimiestä eli sille ei tarvii maksaa.
        entäs jos lähtevä on asunut kuukausia muualla vuokralla niin ns. asumishyöty? eli taloon jäänyt joutuisi maksamaan lähteneelle?
        entäs sitten jos pankki on arvioinut talon määrätyn hintaiseksi ja pari on keskenään (suullisesti) sopinut pienemmästä arvosta ja lähtenyt osapuoli 'suostunut' siihen, eli tavallaan jäisi puille paljaille ja toinen hyötyisi. 'suostuuko' pankki sellaiseen vai meneekö kaikki lain mukaan eli tässä tapauksessa talon todellisen arvon mukaan ositus?
        ja jos pankki suostuu ja lähtenyt ei suostukaan allekirjoittaan sellaisia papereita, miten homma etenee? kyse ei ole suurista summista mutta kuitenkin....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      199
      1921
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1106
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      956
    4. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      153
      936
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      841
    6. 68
      752
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      98
      716
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      73
      677
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      324
      622
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      23
      617
    Aihe