Avioero

JoonasK

Avioero todennäköisesti tulossa. Miten lasketaan asunnosta pois muuttavalle osapuolelle hyvitys. Asunnon markkina-arvo on noin 100 th € ja velat siitä 55 th €. Mitä siis asuntoon jäävä osapuoli joutuu pulittamaan lähtevälle. Ei avioehtoa.    

2

1629

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä laskettuna

      Siis omistatte asunnosta 100-55= 45th e. Pankki omistaa 55 000 e, te omistatte 45 000e.
      Sit 45:2= 22,5 th e, eli se on se summa minkä toiselle joutuu hyvittämään, sillä edellytyksellä, että se jolle jää asunto, jää myös yksin vastuu veloista.

      • toinen eronnut

        mitä muita kuluja tulee, vai saako lähtevä tuon 22.500e kokonaan itselleen, vai tuleeko jotain lainhuudatusjuttuja tms? jos ei ole lakimiestä eli sille ei tarvii maksaa.
        entäs jos lähtevä on asunut kuukausia muualla vuokralla niin ns. asumishyöty? eli taloon jäänyt joutuisi maksamaan lähteneelle?
        entäs sitten jos pankki on arvioinut talon määrätyn hintaiseksi ja pari on keskenään (suullisesti) sopinut pienemmästä arvosta ja lähtenyt osapuoli 'suostunut' siihen, eli tavallaan jäisi puille paljaille ja toinen hyötyisi. 'suostuuko' pankki sellaiseen vai meneekö kaikki lain mukaan eli tässä tapauksessa talon todellisen arvon mukaan ositus?
        ja jos pankki suostuu ja lähtenyt ei suostukaan allekirjoittaan sellaisia papereita, miten homma etenee? kyse ei ole suurista summista mutta kuitenkin....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      53
      1566
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      307
      1030
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      131
      891
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      714
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      585
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      39
      539
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      533
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      478
    9. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      436
    10. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      41
      432
    Aihe