Avioero

JoonasK

Avioero todennäköisesti tulossa. Miten lasketaan asunnosta pois muuttavalle osapuolelle hyvitys. Asunnon markkina-arvo on noin 100 th € ja velat siitä 55 th €. Mitä siis asuntoon jäävä osapuoli joutuu pulittamaan lähtevälle. Ei avioehtoa.    

2

1628

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiä laskettuna

      Siis omistatte asunnosta 100-55= 45th e. Pankki omistaa 55 000 e, te omistatte 45 000e.
      Sit 45:2= 22,5 th e, eli se on se summa minkä toiselle joutuu hyvittämään, sillä edellytyksellä, että se jolle jää asunto, jää myös yksin vastuu veloista.

      • toinen eronnut

        mitä muita kuluja tulee, vai saako lähtevä tuon 22.500e kokonaan itselleen, vai tuleeko jotain lainhuudatusjuttuja tms? jos ei ole lakimiestä eli sille ei tarvii maksaa.
        entäs jos lähtevä on asunut kuukausia muualla vuokralla niin ns. asumishyöty? eli taloon jäänyt joutuisi maksamaan lähteneelle?
        entäs sitten jos pankki on arvioinut talon määrätyn hintaiseksi ja pari on keskenään (suullisesti) sopinut pienemmästä arvosta ja lähtenyt osapuoli 'suostunut' siihen, eli tavallaan jäisi puille paljaille ja toinen hyötyisi. 'suostuuko' pankki sellaiseen vai meneekö kaikki lain mukaan eli tässä tapauksessa talon todellisen arvon mukaan ositus?
        ja jos pankki suostuu ja lähtenyt ei suostukaan allekirjoittaan sellaisia papereita, miten homma etenee? kyse ei ole suurista summista mutta kuitenkin....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      145
      1125
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1017
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      758
    5. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      706
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      705
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      588
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      57
      541
    Aihe