haapavetisiä legendoja viimme vuosikymmeniltä?Kuka oli kovin tappelija ja ketä pelättiin ja kunnioitettiin?Yksi ainakin on ollut pöhlölän isäntä.
ketähän
muistuu mieleen
141007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
oli muutama nuori mies,kun käytiin tuiskulassa.Siellä oli aina kovia tappeluita.Ja porukalla mentiin monasti ylivieskaan murron poikien autolla porukalla kostamaan ja ne vuorostaan tuli tänne.Oli se mukavaa aikaa.
ja palaa päivään. En muista Tuikulassa koskaan olleen mitään mainittavia tappeluja.
taisi ottaa yhteen
Oulaistelaisilta. Aina pistettiin äijää matalaksi kun tiiettiin olevan haapaveeltä. En tiiä nykyisin onko hieno perinne jatkunu?
ole loppunut.Se oli mukavaa aikaa se.Ei taida nykyajan kolleista olla mihinkään.
pistettiin aina Oulainen matalaksi.
kävi kiertään pyörällä Pulkkila, Kärsämäki kautta Haapavedelle, siitä takas ja aina ylämäen tullessa rupes työntään pyörää.Samalla ylämäessä kiros kuin lappalainen. Saattopa lapset pelätä kuin kohalle- sattu.Joskus seurattiin sivusta ylämäessä mahotonta mekastusta.
tiedän sen noitujan...jo edessmenneen.oli sodassa mennyt sevon. ...pulkkilalainen Kalle.
Venäläis pariskunta jotka eli vaatimatonta elämää. Halko ja heinätarpeet täydensivät toisen ladoista ja liitereistä.
kalanpyytäjät joilla ei ollut omia pyydyksiä laisinkaan. Ompa sellainenkin tapaus jossa oikia pyydysten omista antoi oiken opetuksen, ja ampui reijän veneen kylkeen. Uimamiehiä tuli siitä sakista.
käviä, joka tankkas auton ja kävi seisoon jonossa, osti lehen ja jätti bensan maksamatta.
Kertoipa eräs kraktorimies metsässä, kraktorista takakuminpuhjenneen. Kraktorihan piti jättää kauas metsään. Kuski käveli pakkasessa puolikilometriä ja vilkaisi taakseen. Eikö heittiö takalyhdyssä oli valo, piti palata takaisin. Kuski otti kettinginpätkän, kun oli vähän suivautunut niin pätki lamput palasiksi ja tuumasi, "Mitä siinä mollotatta."
alkupuolella lähettiin kahdella autolla vaalaan oulujärven lavalle tansseihin ja turpaanhan siellä tuli.Eivät tykänneet haapavetisistä.Mullakin oli molemmat silmät mustana ja huuli halki .Myös nahkarotsin vitut multa ryöväsivät.Muut jätkät pääsivät karkuun ja tulivat vasta aamuyöllä hakemaan.silloin ei ollut kännyköitä.Mut seuraavana viikonloppun taas lähdettiin kostoretkelle.Oli ne mukavia aikoja,ei kaduta yhtään.Missähän päin se porukka nykyään vaikuttaa.
kauhutarinaa.
Kuka hän on?