Tenkasen varmat sijoitusvinkit

tenkane(oikea)

KUn foorumilla näyttää liikkuvan väärää tietoa tenkasen sijoitusvinkeistä niin korjaanpa nyt tähän seuraavaa, jos on kässiä eli paalua tilillä niin neuvoisin oottamaan enskesään ja sitten ostamaan osakkeen hyvästä taloyhtiöstä ja mieluummin keskustasta, mitä etelämpänä sen parempi, remontit pitää olla tehtynä, senjälkeen pistät sen vuokralle päivän hintaan, asuntoa varmempaa sijoitusta ei ole, näillä leveysasteilla pitää olla katto päänpäällä ja siihen ihmiset(vuokralaiset) pistävät viimeiset rahansa !! Toki lama-aikan kannattaa ostaa sijoituskämppä pankkilainallaki, vähennysten jälkeen kaikki on plussaa ja kämpän hinta vaan nousee vuosien varrella, vaikka rahan arvo muutuis miten aina jäät voitolle. Tässä vaan on ainoa huono puoli se että sukulaiset alkaa kadehtiin hankimaasi kiinteää omaisuuta...OOnko ..?

9

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat

      irtainta omaisuutta.

      • tenkaneoikea)

        PAperiosakkeet ovat mielikuvituksen tuotetta mutta asunto-osakkeissa on kiinteä käsinkosketeltavissa oleva perustus, yleensä betonia,otappa ja purista...oonko..?


      • ovat vain osakkeita
        tenkaneoikea) kirjoitti:

        PAperiosakkeet ovat mielikuvituksen tuotetta mutta asunto-osakkeissa on kiinteä käsinkosketeltavissa oleva perustus, yleensä betonia,otappa ja purista...oonko..?

        siinä kuin muutkin. Betonia et omista yhtään, pelkän hallintaoikeuden.


      • tenkane(oikea)
        ovat vain osakkeita kirjoitti:

        siinä kuin muutkin. Betonia et omista yhtään, pelkän hallintaoikeuden.

        Mutta nythän ei ollut kyse ITSE asumisesta vaan vuokralaisesta, ja sitäpaitsi se on edellen AINOA käsinkosketeltavissa oleva sijoitusomaisuus...OOnko..?


      • kiinteistö
        tenkane(oikea) kirjoitti:

        Mutta nythän ei ollut kyse ITSE asumisesta vaan vuokralaisesta, ja sitäpaitsi se on edellen AINOA käsinkosketeltavissa oleva sijoitusomaisuus...OOnko..?

        niin voit raplata sitä kuin muniasi.


      • tenkane(oikea)
        kiinteistö kirjoitti:

        niin voit raplata sitä kuin muniasi.

        Mulla on niitä useampia ja kivahan se on vuoraisäntänä raapia pallejaan...oonko..?


    • sen arvo pysyy.

      Veikko Huovinen muistaakseni kirjoitti romskun, missä joku sijoitti rahojaan viinaan. Hautaili puteleita pitkin maata. Ja testamenttasi perintönsä sukulaiselleen, joka yllättäen muuttuikin eräihmiseksi perintökarttojensa kanssa.

      Hamsteri, niin muistaakseni oli romskun nimi, en viitsi nyt kömmerrellä tuonne kirjastoon kun on vähän hutera olo.

      Noista asuntokaupoista vaan sen verran. Niissä voi töpeksiä paljonkin. Pahimmillaan vuokratuloista verojen jälkeen ei jää käteen edes velan korkoja. Ja sitten on maksettava veroja pääomasta ja vuokratuloista, sekä maksella remontteja jne.

      • hauska palsta...

        buahaaa...nyt saadaan jo "alkoholistisijoitus
        neuvontaakin..mitäpä sitä ihminen muuta elämässään
        voi toivoa..,.seuraavaksi varmaan tenkasen
        parinvaihtovikit luvassa tai alkoholistien
        moottoripyöräkerho.


    • Vai on täällä palstalla Tenkasen mielestä väärää tietoa hänen sijoitusvinkeistään. Olisiko osa alkuperäisen sijoitusvinkki-illan tapahtumista häipynyt T:n mielestä? Hänhän kävi silloin ansiokkaan yksinpuhelun, muistaakseni neljä perättäistä puheenvuoroa oli T:n. Yhdessä, joka seuraavana päivänä oli poistettu, Tenkanen suositteli ostamaan pörssiosakkeita ja myymään ne viiden vuoden päästä voitolla, jolloin voi väliajan ottaa rennosti. (Poistaminen oli ymmärrettävää, se viesti ei liittynyt millään muulla lailla alkoholiin kuin että kirjoittaja oli kännissä.)

      Tenkasen idea sinällään on hyvä. Siinä vain on se heikkous, että kaikki osakkeet eivät viiden vuoden päästä ole tuottaneet voittoa. Moni sijoittaja manailee, kun ei tullut vuonna 1990 ostaneeksi Nokiaa. Harvempi siunailee, että ei tullut ostaneeksi 1980-luvulla Skopia, Manconia tai Keitele-Tommilan optiolainaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2081
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1465
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      902
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      846
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      814
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      792
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      713
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      198
      634
    Aihe