Aseita veneeseen maailmalle mukaan vai ei?
Onko ehkä kuitenkin paras keino merirosvoja vastaan 7,62 mm sarjatuli tai haulukko kuin antautuminen?
Ainakin joku jenkki joku aika sitten hoiteli asein merirosvojen hyökkäyksen.
Onko ehkä kuitenkin paras keino merirosvoja vastaan 7,62 mm sarjatuli tai haulukko kuin antautuminen?
Ainakin joku jenkki joku aika sitten hoiteli asein merirosvojen hyökkäyksen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kysymyksestäsi voi arvata, että et oikeasti suunnittele purjehdusta lähellekään merirosvousalueita.
Noonsiten sivuilta löydät ajankohtaisia tilastoja purjeveneisiin kohdistuneista hyökkäyksistä ja myös ohjeita saattueista Afrikan sarven kiertoa varten.
Merirosvojen pikaveneiden vakioaseistukseen kuuluu singot ja kalasnikovit.
Jos rosvotarinat kiinnostavat, osta lehtimyyjältä tuorein Yachting Monthly.
Sen muistelemasi tapauksen jenkki taisi muuten olla merijalkaväen ammattisotilas ja tapahtumaan osallistui toinenkin jenkkivene, molemmat teräsveneitä. Rosvojen pikavene rikottiin päälleajamalla ja kysymyksessä oli hengissäsäilymisen lähitaistelu, joka sillä kertaa onnistui. Harvinaista poikkeusta ei kannata ottaa esimerkiksi toimintamallista. Vai onko sulla pitkä merijalkaväen sotilasura takanasi?
Hoiti ampumiset molemman veneen puolesta.
Jos jollain on linkki siihen juttuun, vois lukea.
Miksi pitää olla merijalkaväen sotilas?
Polttopullot ja haulikko voisivat olla oiva välineistä afrikkalaisien merirosvojen puuveneitä vastaan.
Suomalaista on vaan aina opetettu antamaan periksi heti, ja antaa rosvojen viedä mitä haluaa.
Jenkeillä on sen puolen hyvä tyyli, lyjjyä munille vaan.
Kyllä suomalainen sotilas merijalkaväen sotilasta vastaa !
Pumppuhauliko on hyvä, jos ylimääräistä porukkaa alkaa tulla veneen kannelle, mutta ei korvaa konepistoolia tai rynnäkkökivääriä. Pidemmälle etäisyydellä kannattaa valita kivääri tai raskas konekivääri. Sinko on oiva apu, mutta hankinta vaikeaa.
Lähtisin siitä, että kannattaa pitää mahdolliset kaapparit kauempana, joten raskas konekivääri sekä kiikarikivääri ja varmuuden vuoksi vielä pumppuhaulikot sitloodaan.
jenkit ovat maailman "suosituimpia" turisteja. Sopiva aksentti ja oikeat vis -tunnukset tuovat lyijyä kulmakarvojen väliin yllättävän nopeasti.
Suosittelen siis olemaan maltillinen ja välttämään "lyijyä munille" -asennetta.
Rokan Anttihan vastasi sataa r***ää ja kahtakymmentä amerikaanoa mutta nykyinen sotilas tuskin. Tappelussa kun ei tatuoinnit auta.
Onpahan tosiaan edes yksi yrittäjä sattunut selviämään hengissä sankaritarinaa kertomaan. Tai ainakin tällaista tarinaa kerrotaan. Muut yrittäjät on kirjattu kadonneiksi.
Höpöti höpöti höö.
Vaikka aihe nyt on potaskaa niin ei sitä tarvi levittää.
Konfrontaatiota riittää asiakaspalveluhommissa jenkeissä. Ja joka toisella firmalla pankista 7-11:iin tai huoltoasemaan on just se ohje mitä väität suomalaiseksi.
Ainakaan mulle ei ole tullut vastaan suomessa vastaavaa ohjeistusta, mikä voi liittyä tietysti siihen että tilanteitakin on vähemmän odotettavissa ja ohjeita ei ole.
Mutta ainakin tuo heitto on potaskaa oikein itsessään. Huomenta vaan.
Kyllä suomalaiset ovat paljon periksi antavampia kuin jenkit.
Tässä esim malli, nauhoitus 911 puhelusta:
http://www.break.com/index/brave-neighbor-kills-2-robbers-911-call2.html
Syyskuussa -06 yliopiston partiolaisporukka teki "survival"-retken Saaristomerelle. Tarkoituksena viettää pitkä viikonloppu syksyisellä saarella, ilman mukavuuksia. Mukaan lähti kaksi amerikkalaista vaihto-opiskelijaa.
Ensimmäisen yön aikana tuuli aika reippaasti ja olosuhteet olivat melko syksyiset. Toinen amerikkalaisvahvistus oli toista tuntia puhelinyhteydessä kotiväkeensä, kertoen pohjoisen maamme äärimmäisistä olosuhteista. Sitä ei ajatellut, että akku loppui ennen aamua, jolloin iski täydellinen paniikki: ei puhelinyhteyttä ulkomaailmaan! Toinen amerikkalaisurho (isokokoinen jenkkifudista harrastava jässikkä) vilustui, koska ei ymmärtänyt öisen myrskyn aikana pukeutua oikein. Lauantai-illan hämärtyessä oltiin jo valmiita hälyyttämään vartioston pojat apuun.
Viikonlopusta tosin selviydyttiin, kun suomalaiset rauhoittelivat vuoroissa vieraitaan.
Kun kuuntelin tuota "MY GOD, I WILL DIE HERE, PLEASE GET SOME HELP!" -vuodatusta, amerikkalainen hype oli aika kaukana...
No, meitä on moneksi - ei se kansallisuus vielä sisua merkitse.
Jenkit nyt ovat ihan avuttomia ja heti "kuolemassa", jos ei ole pizzataksia tai Maccia saatavilla. Sama pätee nykyisin heidän armeijaansakin erikoisjoukkoja lukuun ottamatta.
Suomalaisiin kaupunkilaisnuoriin, ja suomen armeijaankin, joka on nykyään täys vitsi.
Laser aseita, kun maailmaa kiertelin Sunndd vinddillä.
Olivat hyviä ja toimivat jopa UFOihin.
Ainoa ongelma oli virrankulutus, mutta netistä sai ostaa sitäkin.
Ja paljon halvemmalla, kuin lilliukselta !
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Fortumin+Lilius+ostaa+porukassa+miljoonaveneen/1135231082832?ref=rss
Ja lilli vaan yrittää keventää, sillä Swani on hänen 100 % omansa, mutta onneksi on koroteltu kansalaisten energiamaksuja tiuhaan, ennenkuin joutuu tilivelvolliseksi...
http://www.youtube.com/watch?v=FtKuBKIaVvs
Kannattaa ottaa yhteyttä Venäjän mafiaan. Heillä on varmasti kontaktit hankkia kaikki mitä tarvitset.
Veneesi koosta riippuen suosittelisin käsiaseistuksen lisäksi konetykin asentamista keulakannelle tai vaihtoehtoisesti meritaisteluohjuksia.
Olette menossa??
Ootteko menossa purjehtimaan ja matkustamaan maailmaa vai jonnekin sotimaan? Jos Suomen ulkopuolella oleva maailma pelottaa noin paljon, on parasta panna peukalo takaisin suuhun, upottaa pää takaisin peräaukkoon ja pysyä viltin alla.
Kyllä maailman merillä voi purjehtia ihan samalla tavalla kuin mennään junalla Keravalle. Hymyillään ja pidetään omat aivot omassa päässä.
Olemme ajatelleet ensin menevämme Ahvenanmaalle ja ehkä ihan kokonaan ulkomaille Ruotsiinkin. Joten aseistuksen ei tarvitse ehkä olla niin raskasta kuin Viron matkoilla? Mitä mieltä kokeneemmat?
En kyllä lähtisi Junalla Keravalle ilman raskasta aseistusta. Matkallahan joutuu menemään Korson läpi ja sehän on aivan sama kuin purjehtisi suoraan Somaliaan....
Stadista Keravalle matkatessa sun mahdollista aseistustasi ja hallussapitolupiasi ei tarkasteta joka pysäkillä. Jos lähdet purjehtimaan vaikka kohti Somaliaa, joka ainoassa maahantulossa ennen sitä sun aselupasi tarkastetaan ja tulli ottaa kaikki ampuma-aseesi haltuunsa. Ne luovutetaan takaisin vasta, kun teet lähtöselvitykset. Laittomien aseiden löytyminen voi olla kurja juttu, lievästi ilmaistuna.
Ikävä, että edes koulujen joukkomurhat eivät ole lopettaneet aseiden ihannointia ja älyvapaata viisastelua ampumisista.
Sekopään tekemiä koulusurmia, tai oman hengen puolustamista merirosvoilta.
Haittaako se vaikka sen luvallisen aseen joutuu luovuttaa viranomaisille maassa olon ajaksi?
Ja kyllä veneeseen aseen piilottaa niin että yksikään viranomainen ei niitä ilman röntgen-laitetta.
1. mitä sarjatuliaseita voit hankkia laillisin keinoin?
2. jos aiot ampua merirosvoja, sinun on ehdittävä ensin ja osuttava. Mistä tunnistat, ettei lähestyvä vene olisikin viranomainen tai vaikkapa paikallinen kalastaja?
3. aseen näyttäminen provosoi merirosvoja ja ampumisessa jäät toiseksi. Eikö Sir Peter Blaken turha kuolema ollut riittävä esimerkki; sai luodin selkäänsä, kun halusi estää arvoesineiden menetyksen ja tarttui kivääriinsä.
4. juttusi aseen piilottamisesta on lapsellinen ja kuvastanee ikääsi? Et taida tuntea tapoja, joilla epäilyttävissä tapauksissa haetaan huumeita tai aseita. Ei aseen luovuttaminen, kuulustelu ja paperibyrokratia tietenkään haittaa, jos tykkää sellaisesta joka ainoan maahantulo- ja maastälähtöselvityksessä. Kesken reissua et voi heittää asettasi poiskaan....
1. Esim Valmet petra, on pienellä viilaamisella sama ase kuin armeijassa.
Pitääkö aseen olla laillinen, jos sen pitää piilossa?
2. Hyvimpä nuo ovat muutkin tunnistaneet merirosvot, yleensä tunnistusta on seurannut vapaaehtoinen pysähdys.
3. Asetta ei esitellä ennenkuin ammutaan.
Peter kuoli kun haki asettaan liian myöhään, merirosvot olivat jo veneessä, sillon on myöhäistä kaivaa asetta esiin, vanha höppänä luuli itsestään liikoja ja sähläsi.
Aseella huolehditaan että veneeseen ei edes nousta.
4. Minä olen salakuljettanut veneessä, jonka olen itse tehnyt, paljon muutakin kuin aseita (ei huumeita).
Minä ainakin osaan piilottaa veneeseeni tavaraa niin että niitä ei löydä, ellei osaa haistaa niitä.
Toki huumeiden salakuljetus on ihan muuta, siitä jää kiinni hajusta.
Ja miksiköhän ihmeessä haluaisin heittää aseeni pois? Ainahan sen voi antaa pois, vaikka sille viranomaiselle. Eikä se suuria rahasummia vaadi, että asetta ei edes viedä minnekään, banaanivaltioiden viranomaiset ovat halpoja, varsinkin kun olet ns turvallisesta maasta, eikä viranomaisilla ole syytä pelätä aikeitasi.
Minä olen mm. vienyt litratolkulla vettä koneeseen eri maissa, muutamalla kymmenellä centillä.
Viimeksi egyptissä 1,5 litran vesipullon vieminen lentokoneeseen maksoi turvatarkastuksessa 5 egyptin puntaa = 70 centtiä.
Niin koitetaan mahduttaa sekaan ihan oikeaakin asiaa.
Lupakäytännöt on usaeissa maissa aika tiukat. Jo pelkästään se, että useissa maissa joudut luovuttamaan aseesi (jopa valopistoolin) viranomaisille maahan tullessasi johtaa siien, että voit lähteä maasta vain saman sataman kautta kuin tulitkin.
Ei ollenkaan mukavaa kun tarkoituksena on kierrellä satamasta toiseen...
Ja sitten: luuletko, että ne afrikan sarven merirosvot tulee kimppuusi yhdellä vuotavalla puuveneellä aseistuksenaan vain yksi käsiase?
Kyllä ne tulee joukolla ja niillä on jokatapauksessa enemmän miehiä ja aseita kuin sinulla.
Siinä sitten koitat ampua ympärilläsi olevia kolmea venettä yksin sillä yhdellä haulikollas/kalashnikovilla.
Siinä ei paljoa suomalainen sisu auta...