Millaisia pistemääriä olette saaneet tekniikan ja liikenteen valintakokeesta. Käsittääkseni minimipistemäärä on 10 jotta tulisi valituksi.
Tekniikan valitakoe
pistemäärä
4685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
valintakokeen minimipistemäärä on 10, ensin lasketaan yhteispisteesi, todistus, työkokemus ja ensisijainen hakutoive. Sitten vasta pääsykoe. Eli kaikkien näiden yhteistulos määrää paljonko saat pisteitä. Esim. tänä vuonna oli biotekn. insinöörilinjalle muistaakseni alin pistemäärä 56, eli se määrää paljonko sinulla on lähtöpisteitä, niin sen paljonko pitää saada kokeesta että tulet hyväksytyksi, vaikka pääsykokeessa alin on 10.
Juuri noin kuin edellinen kirjoittaja kirjoitti. Tekniikan puolella pisteiden saanti on todistuspainotteista.
Pääsykokeesta voi saada max. 35 pistettä ja loput (65 pistettä) tulee todistuksesta työkokemuksesta. Eli 100 yhteensä.
Tietysti on saatava kuitenkin vähintään 10 pistettä pääsykokeesta.
Itse sain todistuksesta ( työkokemus) niin paljon pisteitä, että pääsykokeista saamistani 27 pisteestä ei sinänsä ollut "hyötyä". Eli niillä kymmenellä pakollisella olisin joka tapauksessa päässyt. Omalle linjalleni pääsyraja oli 47 pistettä.
Läpipääsyraja riippuu koulusta, johon haet, koulutusalasta, vuosittain vaihtelevasta hakijoiden tasosta jne.
Esim. oman ammattikorkeakouluni millekään inssilinjalle ei pääse alle 50 yhteispisteellä. Joillakin suosituimmilla aloilla pisterajat ovat lähes 70.
Mielestäni tärkeätä olisi kysyä, että kannattaako jollain 30 pisteellä edes ottaa opiskelijoita nuokkumaan ja lopettamaan opintoja kesken. Alkutietoja oletetaan olevan aika paljon esim. fysiikassa ja matematiikassa, ja ongelmia tulee, jos putoaa heti opiskelujen alussa kärryltä.
itellä pääsykoe meni päin honkia ja tuli huonot pisteet. lukion paperit >8 ka ja kirjotustulokset anto hyvin pisteitä. koulussa tuntu et matikka ja fysiikka alko yläastetasosta, mutta toki omaa aktiivisuutta tarvitaan jotta pysyy kärryillä. itse olen aika hukassa välillä, vaikka pitkän matikan olenkin lukenut.