joka rajoittaa yksityisen henkilön valitusoikeutta kaava-asioissa ns.kiusantekovalituksissa.Ja tästä ovat hallituspuolueet yksimielisiä.Suurin osa korkeimpaan hallinto-oikeuteen tehtävistä valituksista on kiusantekovalituksia. Uuden lain mukaan ei voisi valittaa enää korkeimpaan hallinto-oikeuteen muuten kuin jos on saanut erikoisluvan.Tämä on hyvä uudistus.Laki tulee luultavasti voimaan jo tämän vuoden puolella.
tulossa
uusi laki,
27831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
saa aikaan.
turhaa toivot,
turhaa vaahtoat.
Kun omaa ilkeän perusluonteen,niin käyttää omaksi ilokseen valittamista.Nauttii kun yrittäjälle kustannukset nousee,saa mielihalulleen iloa.Kyllähän lainsäädäntöön tarvitaan muutosta,ainakin turhista valituksista täysi korvaus .Kaavatoimikuntiinkin pitäisi valita ,jos mahdollista ammattihenkilöitä.Onhan nähty viimevuosina raukkamaisia kaavatoimikunnan äänestyspäätäksiä.Jollakin jäsenellä vain yrittäjää kohtaan jotain hampaan kolossa
heillähän on laurinpelto-valitus KHO:ssä ?
kaikissa asioissa.Ja niitähän täällä ja muualla on tehty.Kuulema 90% korkeimpaan hallinto-oikeuteen tehdyistä valituksissa suomessa on tehty kiusantekotarkoituksessa.Kyllä lakia todella tarvitaan.
asua siinä kirjaston alapuolella. Näytti kesällä olevan puuaidanporttikin pellolle päin, johon oli oma puuhapaikka lapsille rakennettu. Joku siinä oli joka tapauksessa levittänyt pihamaataan toisten pellolle, johon rakennettavasta kerrostalosta on valitukset tehty. Eikö pitäisi jokaisen pysyä omalla tontillaan?
suomessa ja varsinkin haapavedellä.Loppuu nämä kiusantekovalitukset.Niillä saa viivästettyä rakennushankkeita vuosia kiusantekotarkoituksessa.Onneksi tälle tulee loppu.
tehdään ja eikös sinne nytkin pidä valituslupa saada. Joten paras olisi keskittyä valmistelemaan asiat hyvin ja ottaa aikatauluissakin huomioon että valituksia voi tulla. Valittajien haukkuminen tuskin auttaa.
Ooha se Outi valittanu vielä
korkeimpaan oikeuteen tuosta
Aarikan talon purkuluvastakkii.
Alunperinhää sen seurakunta osti
poispurettavaksi, jotta kirkon ympäristö
tulis yhtenäisemmäks puistoks.
on käytetty väärässä tarkoituksessa kun sitä käytetään kiusantekotarkoituksessa ja sillä saadaan muutama vuosi hanketta siirrettyä.Kyllähän ne meinaa rajoittaa uudessa lissa koko yksityisen henkilön valitusoikeutta.se on oikein!
tekemässä tosi hyvin jos poistaa tommoset valituslait, hyvä hallitus.
ja aukot vanhojen rakennusten paikalle, ettei vaan mitään jää muistuttamaan menneistä, tosi kumouksellista !
rakennuspaikkoja, kun puretaan rumat ja lahot röttelöt edestä pois.
purkulunnossa.?
keksinyt tuon lain?
lakiin, jos vain saavat sen läpi menemään.
ole edes kehitteillä.
uutisia,
Vaikka on niin politiikasta tietävinnään.
Pitäs
kuunnella,niin
pysys ajanhermolla.
"Ei tuollaista lakipykälää
Kirjoittanut: j.jussiW-T 3.11.2008 klo 09.24
ole edes kehitteillä."
tiedä tuollaista lakia olevan tulossa.
" Ranta-Anttikaan ei
Kirjoittanut: j.jussiW-T 3.11.2008 klo 09.34
tiedä tuollaista lakia olevan tulossa."
voimassa olevaa lakia valitusoikeuksinneen kaikkinneen
Hallitus yksimielisesti asian kannalla.Ja se tulee lähiaikoina eduskunnalle.Lailla pyritään lopettamaan ns.kiusantekovalitukset kaava-asioissa,joita valituksissa hallinto-oikeuteen on suurin osa.Niillä saa viivytettyä kiusalla tärkeitä rakennushankkeita vuosikausia ja tälle halutaan loppu.
oikein uutisoitiin,
mutta eihänse Jussi kerkiä seuraamaan,
ku netissä surffinkeeraa.
muutos ei kosketa niitä kymmeniä valituksia, mitä Korkeimmassa on tälläkin hetkellä ruuhkaksi asti.
vaikka kuinka harmittaisi
laki tulee näillekin turhan valittajille.
Mitähän ne sitte keksii veromarkkojen tuhlaukseksi?
riippuu onko valituksen aiheita, täkäläiset tietäen ei aiheet lopu, valitettavasti.
laki, niin loppuu sinunkin turhat valitukset.