nyt on uusien valtuutettujen aika pohtia, kumpi palvelee kaupunkilaisia paremmin, orkesteri joka vie vuodessa 300 000 euroa vai tekojään rakentaminen?
kumpi on yleishyödyllisempi kohde?
kummasta pääsee nuoret enemmän hyötymään?
kumpi tuo enemmän hyötyjä enemmän takaisin terveyden muodossa?
mainittakoon nyt jos jollekin on jäänyt epäselväksi, niin orkesterin palveluja käyttää 95% sellaiset ihmiset joilla olisi varaa kustantaa itse omat orkesterikokemuksensa.
kumpi on yleishyödyllisempi kohde?
kummasta pääsee nuoret enemmän hyötymään?
kumpi tuo enemmän hyötyjä enemmän takaisin terveyden muodossa?
mainittakoon nyt jos jollekin on jäänyt epäselväksi, niin orkesterin palveluja käyttää 95% sellaiset ihmiset joilla olisi varaa kustantaa itse omat orkesterikokemuksensa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jäähalleihin ja vastaaviin lumilatoihin on tässä maassa upotettu jo satoja miljoonia veronmaksajien rahoja. Toivottavasti nyt on kulttuurin aika.
koskaan ei saisi vedota tuollaista typeryyttä mitä kirjoitit.
asettaa lasten ja nuorten hyvinvointi liikunnan parissa vertailuun pääsääntöisesti yli 40 vuotiaiden kermaperseiden hyvinvointiin.
järki päähän hei.
liikunta ja urheilu kasvattaa/ pitää ihmisen kunnossa läpi elämän ja toimii tukipilarina myös henkiselle hyvinvoinnille. terve sielu terveessä ruumiissa.
kermaperseiden käyttämä konsertti ,antaa varmaan hyvää virikettä näille yli 50 vuotiaille hännystelijöille, mutta siinä kaikki.
jos lapset ja nuoret voi huonosti, sinä olet ensimmäisenä itkemässä ja vinkumassa että kyllä nämä nykyajan lapset...
Pitäisi järkeä käyttää, niin käyttäkää myös ISOJA alkukirjaimia, kiitos! :)
vaikka Lammetvuoren Raimolta. Kyllä lapsissa ja nuorissa on tulevaisuus.
kumpaankaan..Mikkelihän on lähes valmis konkurssikypsä firma jo!Ihan hullua haihattelua ees höpistä mistään tekojäistä!
Jos ei nyt aleta elellä suu säkkiä myöten,niin ollaan pian valtion ohjauksessa.
Ihmeellistä,että tän päivän "urheilijoille " pitäs olla kaikki herkut valmiina..menkää luonnonjäille tekemään kenttää,ja luistelemaan,sitä myöden,kun niitä tulee.Ja silloin kun ei ole jäätä potkitaan vaikka jalkapallia esim.
Pillipiipareitakaan ei tarvii lihottaa veronmaksajien rahoilla..jotain ihan pientä tukea vois antaa - mielenvirkistykseks sano!
hänen edes autollaan potkupalloa ja ja jääpalloa aivan liikaa. Ns plloilumafia pitää eliminoida
lopullisesti. Sen tavoite oli potkupalloilijoiden liigapaikan varmistaminen julkisilla varoilla ja Mikä olikaan tulos potkupallo mutasarjoissa ja verorahat hukkaan.
Nyt se n tullut tiensä päähän onneksi ja se on osana yös miljardimummon veloissa joka kaupungilla taakkanaan.
Se o loppu nyt ONNEKSI
Kaupunginorkesteri pitää säilyttää. Kävisitte kuuntelemassa. Orkesteri on esiintynyt nuorille ja vanhoille.Pitää olla kulttuuria ja urheilua. Orkesteri ei estä tekojään rakentamista. Se on huomattavasti halvempi kuin tekojään kustannukset. Kyllä kaupungissa pitää olla kunnon orkesteri, joka osaa soittaa myös klassista musiikkia.
Tekojää vasta kun on varaa. Liikkua ihmiset voi ilman tekojäätä tai halleja. Lähtee vain ulos tai käyttää olemassaolevia kuntoilupaikkoja. Pidetään kuntopolut kunnossa niissä voi lenkkeillä ja hiihtää. Tekojää on aina vain pienen ryhmän käytettävissä. Luistellaan sitten kun jäätä tulee.