Jostain ihmeestä mulle on tullu sellasia noin parin kolmen millin mittasia valkosia matoja pers-aukon liepeille. Ne ei haittaa juuri mitenkään, mutta kutittaa niin äkyttömästi. Tietääköhän kukaan mitä ne vois olla, ja pitäskö tässä nyt mennä esim. lekuriin tai jonnekki.
Pieniä valkosia matoja peräaukossa!!!
Santtu
103764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ne on kihomatoja.käy lääkäris,muuten et kai niitä pois saa.
Kihomato on ihmisen loinen ja varsinkin lapsilla aika yleinen. Hoitona Lääke nimeltä Pyrvin; jota saa apteekista ilman reseptiä. Pakkauksessa on hoito-ohjeet. Meidän perheeseen joku vuosi sitten madot kantautui päiväkodista ja koko perhe söi lääkekuurin ja vuodevaatteet tuli pestyä ja tuuletettua kunnolla. Reippasti apteekkiin, sieltä löytyy apu.
Kihomadot tulevat yleensä huonon käsihygienian vaikutksesta
roaccutan auttaa
Tiiän mitä ne on. Mulla on itelläki ollu semmosia ja niihin mä hankin lääkityksen ja se ei kestäny ku muutaman päivän.
pidettiin kuulemma nukkuessa pitkät housut jalassa kun tuli kihomatoja. Sillä madothan lisääntyy sillä lailla että kun persettä kutittaa niin ihminen raapi sitä unissaan ja munia menee kynsien alle. Kynsistä ne sitten leviää ruokapöytiin jne.
Nykyisin ne tulee useimmiten kyllä kotieläimistä mitä ei madoteta. Esim. kissat syö ulkona ties mitä papanoita ja matojen munia ja tulee sitten häntä heiluen ja peräaukko pitkällä sisälle ja istuu pöydällä.
mulla on kihomatoja ja mun vanhemmat eivät usko!
No käske niiden kattoo sun perseeseen taskulampul:D
mul tehtiin sillee.... :)
peppuun*
Mulla on ollut kaksikertaa kihomatoja ja nyt tuntuu että ois taas
Mutta en uskalla kertoo kenellekkään :(