höyrynsulun paras paikka?

höyrypää muovi

lainaten toista keskustelua:
-"Erikoisvahva tuulensuojalevy, 25 mm" tarkoittanee Runko-Leijonaa.
- Puurungon kylmäsillat ovat "yliarvostettuja" säästökohteita.
-Mahdollinen ulkoverhouksen pystypanelointi vaatii kolmannen koolauslaudan.
-Hs-muovi puhkottavana heti kipsilevyn alla.

Parempi ja yksinkertaisempi ratkaisu:
-ulkoverhous
-ristiinkoolaus
-Runko-Leijona 25mm
-runko 200mm eriste
-hs-muovi
-pystykoolaus 48mm eriste
-sisäverhouslevy.

Tosin tämä(kään) ei taida täyttää v. 2010 määräyksiä.

mikä nyt sitten on oikeasti paras ratkaisu tämän päivän tietämyksen mukaan. Onko haittaa että höyrynsulku 50mm villan alla. Vettyykö se villa?

8

2594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdadadadasdas

      sen runkoleijonan laittaa seinään, jossa on muovi?

      Runkoleijonan sivulta:
      "Runkoleijona on pinnaltaan sininen 25 mm paksu tuulensuojalevy yksirunko-järjestelmällä rakennettaviin seiniin, rossipohjiin ja ns. höyrynsuluttomiin seinärakenteisiin."

      Ainakin, mitä olen itse tuosta, vissiin hyvästä, tuotteesta lukenut, niin aina se mainitaan hyörynsuluttomien seinien yhteydessä. Saako sitä siis ollenkaan käyttää sulullisissa seinissä?

      • muoto on

        ja höyrysuluttomiin seiniin eli muovin kanssa käy ilman muuta. huomaa ja-sana


    • Turvallinen paikka

      Höyrysulun turvallisin paikka on sisäverhouslevyn takana, mikäli eristettä laitetaan höyrysulun päälle, kondensivettä voi tiivistyä eristeeseen varsinkin pitkinä pakkaskausina. Jotkut rakentajat puolustavat eristekerrosta höyrysulun päälle sillä seikalla, ettei höyrysulkumuoviin tule reikiä sisäverhouslevyä kiinitettäessä. Suo siellä vetelä täällä, kaikkea ei voi saavuttaa. Saneerauskohteissamme emme ole havainneet mitään haittaa sisäverhouslevyn kiinnitysreiìstä höyrysulussa. Kosteita eristeitä ja homeisia runkorakenteita olemme nähneet tapauksissa, joissa höyrynsulkumuovin päälle on laitettu eristettä. Varsinkin rakennuksissa, joissa hiirulainen on kaivanut koloja ulkopuolen eristeeseen, on höyrysulun sisäpuolella olevat eristeet surkeassa kunnossa. Sitä olenkin pienessä päässäni ihmetellyt, miksi vain harvat rakentajat sulkevat ulkoseinän alaosan pystytuuletusraot teräsverkolla, verkko antaa ilman kulkea, mutta jyrsijät eivät pääse tekemään tuhotöitä eristeille. Myös yläosan tuuletusraot on syytä sulkea verkolla, ellei halua antaa talitiaisille pesätarpeita.

    • Joku...

      Kipsilevyn kiinnitys tuskin vaikuttaa höyrynsulun tiiveyteen kovinkaan merkittävästi, sillä ne ruuvithan tulevat puuhun kiinni, ainakaan ilma ei siitä kovin helpolla tule läpi, etenkään kun siinäkin reiässä on ruuvi tulppana, ja pakkelit vielä senkin päällä.

      Tietysti muut ruuvaukset, kuten vaikkapa lämpöpatterin kiinnitykset saattavat jättää reikiä höyrynsulkuun, mutta jos pari ruuvinreikää niin hirveästi pelottaa, niin voihan ne paikata täyttämällä reiän silikonilla ennen tulppaamista.

      • sähköt

        Kai noi sähköjohdot, -rasiat ja ilmastoinnin läpiviennit on se höyrynsulun suurin ongelma, jos höyrynsulku on heti pintalevyn takana. Rasioita, erityisesti virekkäisiä rasioita, on talossa todella paljon ja niiden tiivistäminen työlästä, esim kun porataan kipsilevyyn reiät rasioille, niin höyrynsulku pitää ensin tiivistää ja sitten asentaa kipsilevy paikoilleen.


      • rasioita
        sähköt kirjoitti:

        Kai noi sähköjohdot, -rasiat ja ilmastoinnin läpiviennit on se höyrynsulun suurin ongelma, jos höyrynsulku on heti pintalevyn takana. Rasioita, erityisesti virekkäisiä rasioita, on talossa todella paljon ja niiden tiivistäminen työlästä, esim kun porataan kipsilevyyn reiät rasioille, niin höyrynsulku pitää ensin tiivistää ja sitten asentaa kipsilevy paikoilleen.

        ulkoseinillä pitää valttää. Vuotaa muuten ilmat pihalle eli ei hyvä.


      • reikärane
        rasioita kirjoitti:

        ulkoseinillä pitää valttää. Vuotaa muuten ilmat pihalle eli ei hyvä.

        jos ei ole ulkoseinillä rasioita. Esim. olohuoneessa hyvin usein sulkee telkkarin paikan pois kahdelta seinältä joten voi olla et saa huonosti toimivan talon jos rasioita liikuttelee sen mukaan miten haluaa vältellä muovin reikiä.


      • Turvallinen paikka.
        reikärane kirjoitti:

        jos ei ole ulkoseinillä rasioita. Esim. olohuoneessa hyvin usein sulkee telkkarin paikan pois kahdelta seinältä joten voi olla et saa huonosti toimivan talon jos rasioita liikuttelee sen mukaan miten haluaa vältellä muovin reikiä.

        Nykyisin sähköasennuksissa ei juuri käytetä suojaputkia johtojen päällä, vaan käytetään mmj:tä sellaisenaan. Tämä seikka mahdollistaa johtojen asentamisen enimmäkseen höyrysulun päälle. Sähkörasiatkin voidaan asentaa höyrysulun päälle. Kirvesmiesten on hyvä tietää ennen höyrysulun asentamista, mihin koolausväliin tulee rasioita, niin osaavat jättää siihen kohtaan höyrysulkuun "löysää", rasioiden asentamista varten. Kyllä rasioita pitää voida asentaa sinne missä niitä tarvitaan, eli olen samaa mieltä kanssasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5990
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5565
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3275
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2100
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1910
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1831
    Aihe