Sairaanhoitajaksi??

Viime keväänä pääsin ylioppilaaksi ja halusin hirveästi hakea sairaanhoitaja kouluun. En kuitenkaan uskaltanut koska pelkäsin ja pelkään edelleen pääsykoetilannetta. En niinkään sitä kirjallista osuutta vaan haastattelua ja niitä ryhmätehtäviä. Olen muuten tosi sosiaalinen ja iloinen mutta pelkään meneväni täysin lukkoon niissä tilanteissa :( Oloani helpottaisi jos joku viitsisi kertoa mitä siellä haastattelussa ja ryhmätehtävissä voisi mahdollisesti olla. Esim haastatteleeko useampi kerralla vai vaan yksi, ja minkälaisia ne ryhmätehtävät on?

Niin ja toinen asia on se että mulla on pieni huulilävistys, kielikoru ja nenäkoru. Onko ne este tällä alalla? Tietysti ne voi ottaa pääsykokeisiin ja sitten mahdollisiin tuleviin työharjotteluihin pois, mutta kokonaan en voisi luopua ( ja kielikorua tuskin ottaisin pois ollenkaan )

Kiitos jos jaksatte vastata :)
112637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nyt pitää valita: joko lävistykset tai sairaanhoitajan ammatti!

Huhu kertoo, että Piramkiin pääsisi helpommin vaikka olisi vähän lävistyksiäkin, ja Ylöjärvelle ottavat töihin sieltä valmistuneita.

Äänestä
  • itelläni on koruja kielessä ja nenässä ja sairaanhoitajaksi valmistun joulukuussa. harjoitteluissa oon ollu ilman nenäkoruja, mutta kielestä en oo koskaan ottanu pois. tuskin niitä on kauheesti kukaan huomannukaan, ainakaan ei kukaan oo koskaan mitään negatiivista sanonu.

    pääsykokeet oon jostain syystä unohtanu aika hyvin, en ees muista oliko meillä mitään ryhmäjuttuja...

    Äänestä

  • sumpukka kirjoitti:

    itelläni on koruja kielessä ja nenässä ja sairaanhoitajaksi valmistun joulukuussa. harjoitteluissa oon ollu ilman nenäkoruja, mutta kielestä en oo koskaan ottanu pois. tuskin niitä on kauheesti kukaan huomannukaan, ainakaan ei kukaan oo koskaan mitään negatiivista sanonu.

    pääsykokeet oon jostain syystä unohtanu aika hyvin, en ees muista oliko meillä mitään ryhmäjuttuja...

    Meillä ei ainakaan ollut pääsykokeessa haastattelua tai ryhmätehtävää. Portfolio piti tehdä ja ottaa mukaan pääsykokeisiin, sen pohjalta sitten tehtiin 20 min haastattelu.

    Niin ja lävistyksistä... Mitään varsinaista lakia siitä, etteikö hoitajalla saisi olla lävistyksiä, ei ole. Suositukset ovat taas asia erikseen..

    Äänestä

  • Iluuuuusia kirjoitti:

    Meillä ei ainakaan ollut pääsykokeessa haastattelua tai ryhmätehtävää. Portfolio piti tehdä ja ottaa mukaan pääsykokeisiin, sen pohjalta sitten tehtiin 20 min haastattelu.

    Niin ja lävistyksistä... Mitään varsinaista lakia siitä, etteikö hoitajalla saisi olla lävistyksiä, ei ole. Suositukset ovat taas asia erikseen..

    Jep, mutta TÖITÄ et välttämättä saa=D

    Äänestä

Ei ne ryhmähaastattelut oo yhtään pelottavia. Esim meillä oli että mitä mieltä olette pistämisestä ja siitä piti keskustella. hyvä on kun aukaisee itse suunsa kuuntelee muita ja perustelee vastauksiansa. Psykologi kysyy että mitä harrastat miksi just tämä ala yms.
Tehtävissä on kaikkia piirtämistä ja laskutehtäviä, loogista ajattelua ja pitää jatkaa lauseita esim. Minua pelottaa.... tai vihaan.....

Äänestä
  • Pelottaa noi pääsykokeet. Haluisin hakee sairaanhoitaja kouluun mutta eniten mua pelottaa ne laskutehtävät :o en oo ikinä oikein osannu laskee :(
    Ja rupes mietityttään noi: jatka lauseita minä vihaan...tai minua pelottaa jne...mitä noihinkin nyt sitte pitäs vastata..vaikka eihän tollasia aina niissä oo mut silti.
    Pelkään vaan et mokaan itteni täydellisesti :(

    Äänestä

  • kans.. kirjoitti:

    Pelottaa noi pääsykokeet. Haluisin hakee sairaanhoitaja kouluun mutta eniten mua pelottaa ne laskutehtävät :o en oo ikinä oikein osannu laskee :(
    Ja rupes mietityttään noi: jatka lauseita minä vihaan...tai minua pelottaa jne...mitä noihinkin nyt sitte pitäs vastata..vaikka eihän tollasia aina niissä oo mut silti.
    Pelkään vaan et mokaan itteni täydellisesti :(

    vakavasti noita haastatteluita yms. Olen huomannut, että pääsykokeissa ja esim. työhaastatteluissa vain katsotaan millainen asenne sinulla on kouluun ja opiskeluun sekä yleensäkin elämään. Kaikki menee takuulla hyvin, kun olet vain oma itsesi. Voihan sitä vaikka sanoa vihaavansa sitä, etteivät ihmiset huolehdi tarpeeksi itsestään, syö terveellisesti ja liiku =) Tsemppiä ja uskallusta :)

    Äänestä

On ymmärrettävää että pääsykoetilanne tuntuu pelottavalta ja kaikkihan sitä jännittävät :) (tai ainakin monet). Kirjallista osiota pääsykokeessani ei ollut ollenkaan, pelkkä haastattelu ja ryhmätilanne. Ryhmätilanteessa annettiin jokin tehtävä, mitä sitten piti siinä yhdessä pohtia (ei siis mikään vaikea todellakaan!). Opettajat arvioivat siinä samalla meidän työskentelyä ryhmässä. Haastattelussa oli pari opettajaa, ja he kyselivät kaikkea yleistä koulusta ja harrastuksista, sekä muutaman vaikeamman kysymyksen (esim. voi liittyä yhteiskunnallisiin/globaaleihin asioihin, mutta ei sekään kovin vaikea). Alasta kiinnostuneisuus ja motivaatio sekä vuorovaikutustaidot ja empaattisuus ovat varmasti aika tärkeitä asioita alalle hakeutuessa, ja se kannattaa näyttää pääsykokeessa. Opettajat ovat pääsykoetilanteessa aika arvostelevia ja ankaria, ja kun sen tietää siihen osaa suhtautua hyvin ja opettajatkin huomaavat, että pystyy sietämään painetta :)Ja vaikka huomaakin, että haastattelija ei pidä vastauksestasi tai on muutoin nihkeä, kannattaa vain pistää toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos ja olla mahdollisimman diplomaattinen ja kohtelias.
(Oikeasti nämäkin opettajat ovat olleet todella mukavia sitten kun opiskelut ovat alkaneet!)

Opiskelen vasta ensimmäistä vuotta, enkä uskalla sanoa lävistyksistä muuta kuin sen, että ainakin korvissa voi olla korut. Itse en ymmärrä (tietämätön :D) millä tavoin kasvoissa olevat lävistykset voisivat olla este aseptiselle toiminnalle, mutta en tiedä onko siinä sitten jotain sellaista, että lävistys huulessa voi aiheuttaa epäluottamusta joissain potilaista.... Mutta ei ole mitään faktatietoa :)

Jos oikeasti olet alasta kiinnostunut, niin kannattaa hakea. Nykyään panostetaan todella paljon vanhusten hoitoon ja siitä jankutetaan koulussa kyllästymiseen asti. Kannattaa myös muistaa, että sairaanhoitajien työ on oikeasti rankkaa ja sitä perushoitoa (vaipan vaihto, alapesut, vuodepesut, petaamiset, taluttamiset yms.) on paljon. Itse opiskelen tällä hetkellä terveydenhoitajaksi ja saan siis samalla myös sairaanhoitajan pätevyyden. Eli siis suuntautumisvaihtoehtojakin löytyy.

Onnea pääsykokeisiin, jos päätät hakea! :)

Äänestä

Lävistyksistä joudut luopumaan. Sairaalat eivät ainakaan palkkaa, jos kasvoissa on lävistyksiä..ja niihin on ihan järkisyyt, eli voit itse sairastua helposti (esim rustoalueilta pöpöt pääese nopeesti kiertoon) ja voit muita tartuttaa edelleen. Itsekin luovuin parista kasvolävistyksestä, tosin ennen jo koulutusohjelmaa onnekseni. Napalävistyksen jätin, mutta sitä ei kukaan näe=) Eli tässä sulla on nyt, että valitsetko minkä uran..naamat lävistyksissä et voi olla sairaanhoitaja. Mitä haluat sitten tehdä? Kielikorua tuskin ne näkee, joten sitä ei periaatteessa voi pyytää luopumaan. Itse olen tosin oman terveyteni takia sen piostanu, en oikeasti halua saada mitään tartuntoja ym.

Kirjallista osuutta ei meillä ollut ollenkaan. Ryhmätilanteissa he katsovat lähinnä sitä, miten toimitte ryhmässä eikä mitä valintoja esim teette tehtävissä. Eli turha noita lukkoja on pelätä, muitaki jännittää! Yritä tutustua vaan ennen ryhmätilannetta vähän näihin ryhmään tuleviin tyyppeihin, et on se kontakti sitten jo luotu..ja ehkä vähän jännitystäki poistettu. Ryhmätehtävässä meillä oli esim. 6 ja kaksi oli arvioimassa. Yksilöhaastattelussa oli yksi haastattelija, kannattaa tutustua esim. mitä haluat tehdä tulevaisuudessa ja painottaa sitä, että olet ryhmätyöskentelijä=D Sitähän sairaanhoitoalalla ollaan.

Kaikkia jännittää ihan yhtä paljon, kannattaa noissa ryhmätehtävissä vaan muistaa kuunnella ne tehtävänannot tarkasti. Niitä ei sitten kesken tehtävän enää toistella. Eli kuuntele aina kuhunkin tehtävään tehtävänanto ja muista vastata niihin=D

Äänestä

Meillä oli pääsykokeissa enkun ja ruotsin tekstinymmärtämistehtävä sekä jonkun verran peruslaskuja. Yksilöhaastattelu, ihan perusjuttuja rupateltiin. Ryhmätehtävässä piti jutella valitusta aiheesta pienellä porukalla.
Lävistyksissä on se huono puoli, että niiden reikien kautta voi saada tulehduksia elimistöönsä. Meillä pitää olla kasvolävistykset umpeenkasvaneina ennen ensimmäistä harjoittelua.

Äänestä

Itsekin jännitin pääsykoetilannetta mutta ei ollut niin paha mitä ajattelee. Meillä oli ryhmäkeskustelu missä piti keskustella millaista sairaanhoitajan työ olisi, missä sair. hoitaja työskentelee, mitä vaaditaan, miksi haluaa sair. hoitajaksi jne. Sit piti keskustella aiheesta miten toimia kun vanhus syyttää hoitajaa rahan varastamisesta. Kannattaa vaan rohkeasti keskustella, siinä ei oo mitää jännittämistä, ja sit vaikka keskustelus alottaa keskustelun ensimmäisenä niin saapa ainaki jotai sanotuks, ja tietty voi aina sanoo et olen samaa mieltä kanssasi, nyökkäillä jne, mutta ei sitä kannata jännittää. Psykologin haastattelu meil oli ja se kyseli lähinnä miksi haluaa tänne, millainen olet luonteelta/millainen olet kavereiden mielestä, mitä harrastat, mikä saa iloiseksi sinut, siideri vai kalja? :D kaikkee tällasta.. Sit oli psykologisia testejä missä oli esim musteläiskiä, niihi kandee laittaa "elävää elämää" ja nähä kaikkee eriä kaikis.. ja sit oli joku piirustus tehtävä et piirrä mitä näet tulevaisuudessasi ja jatka lauseita minä pidän, minä vihaan ja minä luulen.. jne. Lävistykset mielestäni kielletty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelokas :( kirjoitti:

Viime keväänä pääsin ylioppilaaksi ja halusin hirveästi hakea sairaanhoitaja kouluun. En kuitenkaan uskaltanut koska pelkäsin ja pelkään edelleen pääsykoetilannetta. En niinkään sitä kirjallista osuutta vaan haastattelua ja niitä ryhmätehtäviä. Olen muuten tosi sosiaalinen ja iloinen mutta pelkään meneväni täysin lukkoon niissä tilanteissa :( Oloani helpottaisi jos joku viitsisi kertoa mitä siellä haastattelussa ja ryhmätehtävissä voisi mahdollisesti olla. Esim haastatteleeko useampi kerralla vai vaan yksi, ja minkälaisia ne ryhmätehtävät on?

Niin ja toinen asia on se että mulla on pieni huulilävistys, kielikoru ja nenäkoru. Onko ne este tällä alalla? Tietysti ne voi ottaa pääsykokeisiin ja sitten mahdollisiin tuleviin työharjotteluihin pois, mutta kokonaan en voisi luopua ( ja kielikorua tuskin ottaisin pois ollenkaan )

Kiitos jos jaksatte vastata :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu