Kuinka paljon teillä muilla noussut loppuraskaudessa paino viikossa? Nyt rv37 ja paino noussut n. 1kg/viikko, mietin vaan onko liikaa ja sanovatko heti neuvolassa siitä..:/ Kiitti vastauksista!
Painonnoususta?
palleroinen..
3462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mulla ei oo koko raskauden aikana paino noussut yhtään.. painan nyt vielä 1.65kg vähemmän kuin menin neuvolaan. nyt viikkoja 38 5
Minulle tuli raskauden loppupuolella melkein kilon viikossa lisää painoa. Neuvolassa sanottiin että se on ihan normaalia, varsinkin kun on turvotusta.
Koko raskauden aikana painoa tuli lisää 13kg. sairaallasta kotiin päästyä jäljelle jäi 2kg.
Moips!
Mulla on nyt menossa rv 35 5. Lähtöpainoltani olin normaali/hoikka. Viimeksi kävin neuvolassa rv 34 1. Silloin painoa oli tullut yhteensä noin 10 kg. Viime kerralla suurin viikoittainen painon nousu, 900 grammaa. Se oli terkakrin mielestä iso nousu mut sit kuitenkin totesi että eihän tuota muuten oo yhteensä liikaa tullut. Saa nähdä miten nyt seuraavassa punnituksessa taas on paino noussut. Kotona ei neuvolakäyntien välillä oo painoa seuraillut kun siellä kuitenkin aina kattovat sen. Ja meidän puntari näyttää aika paljon eri lukemia kuin neuvolan puntari. Uskoisin kuitenkin että loppuraskaudessa suurempikin viikottainen painonousu on ok, varsinkin jos johtuu turvotuksesta.