Kuinka kauan kestää yhdeltä sivilisaatiolta kehittyä hengelliseltä tasoltaan viisaaksi ja terveeksi? Teknologiahan voi kehittyä vaikka kuinka paljon 1000 vuodessa mutta kuten ihmisestäkin näkee emme ole paljoakaan kehittyneet hengellisesti 1000 vuodessa.Tai oikeastaan yhtään.
Eli turha kuvitella että vieraat sivilisaatiot välttämättä olisivat rauhaarakastavia.
Niin kuin tieteenkuvalehdessäkin sanottiin puolen vuoden takaisessa numerossa:IHMINEN ON KÄYTTÄNYT JO PÄIVÄMÄÄRÄNSÄ.
Eli turha kuvitella että vieraat sivilisaatiot välttämättä olisivat rauhaarakastavia.
Niin kuin tieteenkuvalehdessäkin sanottiin puolen vuoden takaisessa numerossa:IHMINEN ON KÄYTTÄNYT JO PÄIVÄMÄÄRÄNSÄ.
Vastaukset 36
Vanhimmat
>>Kuinka kauan kestää yhdeltä sivilisaatiolta kehittyä hengelliseltä tasoltaan viisaaksi ja terveeksi?>>
Vaikea sanoa, mutta tällä värähtelytasolla kovin suurta edistystä ei ehkä edes voida saavuttaa ja siitä syystä värähtelytasoa ollaankin nyt suuren jumalallisen suunnitelman mukaisesti kohottamssa.
Oikea tietokaan ei välttämättä yksin riitä, koska osa ihmistä vastustaa kaikkea henkisyyttä. Heidän täytyy itse kokea muunmuassa värähtelytason muutos.
En ymmärrä paskaakaan mitä sä selität. Miten värähtelytaso liittyy tähän asiaan?
Millä hz taajuudella me nyt värähtelemme yleisesti ottaen? Jos on kaksi ihmistä samalla taajuudella, niin resonoiko ne jotenkin?
Oletus:
Jos rakastuminen on resonoimista, niin onko eroaminen jotakin epävireeseen menemistä?
Ja vielä lopuksi, en vastusta henkisyyttä, mutta värähtelytaajuus on kyllä ihan puhtaasti tieteellinen termi, eikä sillä mun käsityksen mukaan oo mitään tekemistä hengellisyyden kanssa.
Jos se värähtelytaajuus kuitenkin jollakin tavalla on hengellistä, niin miten se ilmenee?
Miten värähtely mitataan?
Mitä on viisaus värähtelyillä mitattuna? Jos värähtelee vaikka 12312ghz taajuudella, niin kuinka viisas silloin on?
Voisitko vastata näihin kysymyksiin omin sanoin, en ole missään kuullut, että tällaisista asioista puhuttaisiin ennen.
...valon (= energian) värähtelytaajuuteen ja uudenlaisen enrgian vaikutuspiirissä tämä planeetta ja aurinkokunta on. Tämä asia tunnetaan melko yleisesti (esimerkiksi Ultra-lehdessä on kerrottu aiheesta pajonkin).
...valon (= energian) värähtelytaajuuteen ja uudenlaisen enrgian vaikutuspiirissä tämä planeetta ja aurinkokunta on. Tämä asia tunnetaan melko yleisesti ja esimerkiksi Ultra-lehdessä on kerrottu aiheesta pajonkin.
No nythän tämä värähtelyasia sitten selvisi. Jos kyseessä on valo, niin taajuusaluehan on sillon 400—750 THz hujakoilla. :)
Kannattaa muuten sen ultralehden lisäksi joskus lukea ihan oikeitakin lehtiä.
valon värähtelytaajuudessa. Se tosiaan on sidottu energiaan Ultralehti on siinä oikeassa. Mitä suurempi taajuus, sen suurempi energia.
Mutta kun mennään näkyvästä valosta ultraviolettiin alkaa energia ionisoida elävää solukkoa. Röntgen"valo" ja etenkin gamma"valo" onkin värähtelytaajuudeltaan hyvinkin korkeaa ja aiheuttaa takuuvarmasti syöpää jo suhteellisen lyhyellä altistuksella.
Eli pyrkimyksenä on siis saada aurinko tuottamaan valoa, joka on aaltotiheydeltänsä korkeampaa, kuin ultravioletti säteily?
Mitenkäs tällainen saavutus sitten tekisi meistä viisaampia? Ihmissilmä ei edes ultraviolettia valoa kykene näkemään ilman erikoisvälineitä.
Vai voiko tällaista säteilyä edes sanoa valoksi, koska kyseessähän on kait jotakin muuta säteilyä jo?
Ultravioletti säteily aiheuttaa ihosyöpää, mutta onko sillä myös jotakin viisautta parantavia vaikutuksia, jotka kerrotaan ultra-lehdessä?
selittämään, ettei fysikaalisella sähkömagneettisella värähtelyllä ole mitään tekemistä astraalisen värähtelytason kanssa.
Ja arvoisa Varaktori. Värähtelytasohan on se ratkaiseva, Mitä nyt jotkut välillä erehtyvät höpisemään taajuuksista. Värähtelytaso on oikea termi. Olisiko dBu(mikro),dBv,tai peräti dBm0P oikein psofometrisesti punnittuna? Elä sekoita taajuutta ja tasoa. Sukeltakaamme riemuiten fotonivyöhykkeeseen ja nouskaamme uuteen tietoisuuteen koten Phoenix.
nimikin tulee?
Ovat nasevuuden takia jättäneet sen violetti-sanan pois.
Minä alan julkaisemaan Röntgen-lehteä, niin jopa maailma valaistuu.
Tässähän tosiaan puhuttiin tasosta eikä taajuudesta. Pitäisi aina lukea tarkemmin. :)
Termeistä päätellen siellä Kähmis huutelee taas puskista? Kähmyn kanssa olisi joskus hauska päästä juttelemaan sodista myös moraalifilosofian kantilta tarkasteltuna. :)
Yritin joskus sähköpostilla ehdotella kahden hengen uhmomiittiä, mutta taisi Kähmyllä mennä pupu pöksyyn kun ei vastaillu.
Tai tiedän kyllä Kähmiksen, mutta onko hän mielestäsi ainoa tekniikkaa lukenut kirjoitustaitoinen sinun itsesi lisäksi?
Eipä oo Kähmiksestä taas kuulunut. Hyvä kun edes Varaktori jaksaa.
Tämä on varaktori se "valikähmis".. (Huomaa miehekäs kielenkäyttö.) Menitpä sinäkin vipuun.. kiäh kiäh. :P
Pitäisi keksiä ihan uusia lähestymistapoja tähän asiaan. Palsta on varmaan ihan mielenkiintoinen satunnaisille vierailijoille, mutta kun on vähän kauempaa täällä palloillut, niin nämä samat jutut on tullut luettua jo moneen kertaan.
Onhan täällä muitakin tekniikka lukeneita. Esimerkiksi ystävämme E3... Odotan innolla sitä päivää kun hän yhdistää palstalla Maxwellin yhtälöt ja korkeammat henkiset värähtelytasot yhdeksi kaiken kattavaksi henkisen kehityksen kenttäyhtälöksi. :D
astraalinen värähtelytaso.. Mitä se on?
Vai pitäisikö tässä nyt sukeltaa "fotonivyöhön" (wtf?) jotta ymmärrän sekavaa kieltäsi?
"Värähtelytaso on oikea termi. Olisiko dBu(mikro),dBv,tai peräti dBm0P oikein psofometrisesti punnittuna?"
Nyt sekoitat jo ihan roppakaupalla, menee taajuudet ja amplituditkin sekaisin. Voi hertsyykkeli sentään, pitäisi koulun penkille takaisin laittaa..
------------------------------------------
Miksiköhän nimeni pitää mainita moisen teksin seassa? Mustamaalaustako?
"Maxwellin yhtälöt ja korkeammat henkiset värähtelytasot yhdeksi kaiken kattavaksi henkisen kehityksen kenttäyhtälöksi. :D "
:D:D No lol.. Työn alla eskoseni. Jos nyt vakavasti puhutaan, niin taitaa olla lähempänä Einsteiniä nämä värähtelytasot mitä Maxwelliä..
Mun on ollu pakko tarkistaan näkökantojani ainakin telepatian suhteen kun olen tututustunut niihin tutkimuksiin joita olet näille palstoille tarjoillut.
Tarkistaa ainakin niin paljon, että täysin humpuukiksi sen voivat teilata ainoastaan täysin asiaan perehtymättömät.
Olet kai joskus Kähmiksen kanssa ottanut yhteen tasoista ja taajuuksista.
En minä oikeasti mistään atsraaleista tiedä. Vanhana tietoliikenneinkenjöörinä nuo tasot ja taajuudet tuntuivat jotenkin niin tuttuilta ja turvallisilta, kunnes joku saakelin Eikka potenssiin numero tulee kertomaan, ettet sinä läskipää tajua edes mistä värähtelytasoista ja -taajuuksista täällä puhutaan.
En tajua en. Eikä kukaan kerro... Ei.
Keskustele siinä sitten asiallisesti.
Kurpitsa!
"Eikä kukaan kerro... Ei. "
Ongelma on asian sisäistämisessä. Eipä tästä ole montaakaan viikkoa kun asiaa tällä nimenomaisella palstalla koitin valaista. Matemaattista kaavaa tai kvanttitasolle menevää teoriaa jos haluat, niin sitä nyt ei ole tähän hätään tarjolla. Viimekädessä kyse on kuitenkin värähtelystä. Harvemmin haukun myöskään ketään läskipääksi, mutta kiva kun kerroit pääsi sisällön :). Asiallista keskustelua aiheesta harvemmin saa, sillä skeptikoilla on yleensä melko kielteinen suhtautuminen aiheeseen ja mielellään tykätään poimia asioita sieltä täältä - irti asiayhteyksistään - kuten vaikkapa mainitsemasi fotonivyö.
PS. Asian sisäistäminen ja siihen uskominen eivät ole sama asia, vaikka asiaan uskominen auttaakin sisäistämistä.
Hyvä etteivät ole artikkelit harakoille menneet! Jos jopa niinkin tieteellisen maailmankuvan omaava henkilö kuin varaktori kykenee näkökantojaan tarkistelemaan, niin toivo ei ole menetetty.. ;)
Tämä on taas niitä päiviä, kun viestit saa kaivaa esiin.
Tuloksethan parhaimmillaankin nousevat satunnaisesti vain hieman satunnaisuuden yläpuolelle. Toistettavuus on siis kyseenalaista ja tuntemattomat piilomuuttujat väijyvät nurkan takana.
Jotain tässä silti on ja olen päättänyt perehtyä syvällisemmin aiheeseen. :)
Läskipää ei ollut suoraa lainausta. Muuten olisin käyttänyt sitaatteja. Oli kai vain intuitiivinen kokemus, jonka insinöörinä yksinkertaistin lähimpään assosiatiiviseen mielleyhtymääni.
Läskipää...
Ei f-vyö vaan f-vyöhyke. Tellus on lukemani mukaan tulossa fotonivyöhykkeeseen. Sinulta en ole sitä likenut, mutta muualta useastikin.
Sitten filosofiaan.
Ymmärrän sisäistämisen ja uskomisen suhteen ainakin jotenkin. Mutta eikö johonkin väliin pitäisi kuulua myös edes jonkin sorttinen konkreettinen hahmottaminen? Edes ymmärtämisen esiaste?
Jep. Tiedän kyllä f-vyöhykkeen. Itse ajattelisin sen astrologiselta kannalta ennemminkin, ja niin että saavumme johonkin korkeamman värähtelyn "vyöhykkeeseen", mutta silloin termi "fotoni" on harhaanjohtava ellei se toimi metaforana. Uusi "valon" aikakausi tai silleesti. Olen minäkin siitä joskus puhunut. Aikaisemmin uskoin myös joulupukkiin.
"Edes ymmärtämisen esiaste?"
Mitä yrität sanoa? Jos inkenjööri ei jotain ymmärrä, sitä ei ole? Niin, insinöörihän on viisainta mitä maailmassa on.
"Tuloksethan parhaimmillaankin nousevat satunnaisesti vain hieman satunnaisuuden yläpuolelle. "
Paskan liekki. Satunnaisuus oli kaukana. Et sinä muuten olisi kiinnostunut niistä. :D
Myönnettäköön matikan olevan oleellinen osa leipätyötäni ja niinkuin sanoin, jotain siinä on... :D
Olen joskus kirjoitellut satunnaisuuden anomalioista ja niissäkin on sitä jotain. ;)
että näin.. Tärkeä korjaus. :D
Olisi kyllä mielenkiintoista tietää mikä mekanismi telepatian mahdollisesti selittää, sillä faradayn-häkkikään sitä ei pitele noiden kokeiden mukaan. Onko kyse tosiaan jostain pimeästä energiasta (kuten markku.sa jossain osasi kertoa) vai jostain muusta.
Voi olla että telepatian selittäminen on nykytieteelle haastavempaa kuin sen olemassa olon todistaminen.
apinan ja ahvenen.
"Niin, insinöörihän on viisainta mitä maailmassa on."
Että onkohan vaan?
Itse en ymmärrä näitä "Outoja atraktoreja" jos värähtelyistä ja tasoista puhutaan. Silti Turun Tekulta on opistopuolen inkenjöörin päästökirja taskussa vuodelta -87. Halkosaaren Antti opetti tiedonsiirtotekniikkaa käytännön esimerkkinä "äärettömän pitkä häviötön johto" ja sitten alkoi ensiö ja toisiotekijöitä tulla ihan solkenaan.
Sitä vaikeaksi luulin. Ei se ollutkaan. Värähtely on.
Hyvvee yötä, sano Sudeetti-Savolainen.
"Aikaisemmin uskoin myös joulupukkiin"
Tästähän nyt voi saada käsityksen ettei tuossa fotonivyöhkkeessä ole mitään perää (edes vertauskuvallista). Sanottakoon näin että en suhtaudu niin kevyesti asioiden selittämiseen (ts. olen tarkastanut kantani, tietoa tullut lisää). Aikaisemmin puurossa oli paljon sellasta velliä mikä sisälsi jollain tasolla noita elementtejä joihin uskon. Oliko sekavasti selitetty?
uni.
Kuin huolimattoman halkopino, kuin salaman raiskaama uuniluuta.
Ymmärsin kuitenkin (vanhempana insinöörinä) oleellisen. Et siis pidä tarinan ja toden eroa terävänä viivana, vaan ikäänkuin sumeana alueena, josta emme vielä varmuudella voi sanoa mitään.
Saakeli. Olet Skepo.
Koisimaan menee Kuopion poika. Nyti.
"Itse en ymmärrä näitä "Outoja atraktoreja" jos värähtelyistä ja tasoista puhutaan."
Asiaa pitäisi ajatella kokonaisuutena.
En kyllä tosiaan tiedä mikä siinä ymmärtämisessä on niin vaikeaa, jos nyt puhutaan ihan perusteista ja käsitteen ymmärtämisestä. Tai no ymmärrän, mutta..
Suhteellista suhteellisuus.
Tässä on kyse hengellisestä kehityksestä.
Hengentieteessä "valo" voi tarkoittaa montaa asiaa.
Valo on informaatiota!
Rakkaus on luovuutta!
Kannattaa opiskella hieman enemmän, niin huomaa ettei ihmisten "henkisyydellä" tai "hengellisellä tasolla" ole mitään tekemistä sotien syttymisen kanssa.
Sodan etiikka on muuten kanssa hyvin mielenkiintoinen aihealue. Siihen voi tutustua vaikkapa Simone Weilin ja Emmanuel Levinasin kautta.
Tekisi joskus mieli kirjoitella tästä aiheesta enemmänkin maallikon näkemyksiä, mutta tämä on siihen väärä palsta. Ehkä jossain toisaalla joskus tulevaisuudessa.
Nex life.
Yliopistossa ilmeisesti opetetaan talvisodankin syttyneen 1800-luvulla jos Big Brother -talossa asuvia on uskominen.
En enään tämän päivän jälkeen ihmettelisi vaikka nykynuoriso ammentaisi kaiken sivistyksensä ultra-lehdestä ja ufokirjoista. Tätä palstaa lukiessa sellainenkin ajatus välillä nousee pintaan... :(
arkeologit ihmetellä ja kummastella sitä kuuluisaa bb-taloa joskus tuhannen vuoden kuluttua, kun siitä ei kuopasta löydy kiven kiveä tai sokkeliakaan.