Kuljetusalan työtehtävät

Kortti kun lähti kuivahtamaan suhteellisen pitkäksikin aikaa, niin mitä korvaavia töitä alalta voisi saada? Pääseekö esim. ajojärkkäriksi/terminaalityöntekijäksi johonkin helposti ja tienaako noissa hommissa miten? Mistähän sitä kannattaisi töitä kysellä..?
31107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllähän nyt terminaalilta löytyy hommia osaavalle trukkikuskille, ainakin pk seudulta. Terminaalimiehenä jopa palkka ei ole paljoakaan kuskin palkkaa huonompi jos tessin mukaan mennään. Soittele esim. kiitolinja. transpoint ym paikkoihin.

Äänestä
  • Trukkiinhan tarvitaan trukkikoulutus, joka nyt melkein joka kuskilta löytyykin ja on helppoa heinää kelle vain, mutta saakos moista ajaa ilman ajokorttia? Meinaan eihän sitä kukaan tule terminaalissa kysymään kuten ei tuota trukkikoulutustakaan, mutta vakuutusyhtiön kannalta hommat kannattaa olla kunnossa siltä varalta että jotain sattuisi sattumaan.

    Äänestä

  • korttipuoli? kirjoitti:

    Trukkiinhan tarvitaan trukkikoulutus, joka nyt melkein joka kuskilta löytyykin ja on helppoa heinää kelle vain, mutta saakos moista ajaa ilman ajokorttia? Meinaan eihän sitä kukaan tule terminaalissa kysymään kuten ei tuota trukkikoulutustakaan, mutta vakuutusyhtiön kannalta hommat kannattaa olla kunnossa siltä varalta että jotain sattuisi sattumaan.

    Veikkaisin, että koeajalla pääsee heti hommiin, jos vähänkin ilmenee kykyjä koneen käyttöön. Ja jos alalle jäät, niin pistävät varmasti trukki- ja työturvakursseille. Ne on kyllä nykyään aika pakollisia juttuja nykyterminaalihommissa. Hieman simppelimpää hommaa on isoissa teminaaleissa siirrellä lavansiirtovaunuilla kamaa oikeille lastausluukuille. Siinä vain palkka jäänee alle kympin tunti. pk-seudulla ainakin Vantaan kaukokiidolla haetaan jatkuvasti väkeä. Tuore ja siisti terminaali ja vissiin ihan hyvä ilmapiiri paiskia hommia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sutenoori kirjoitti:

Kortti kun lähti kuivahtamaan suhteellisen pitkäksikin aikaa, niin mitä korvaavia töitä alalta voisi saada? Pääseekö esim. ajojärkkäriksi/terminaalityöntekijäksi johonkin helposti ja tienaako noissa hommissa miten? Mistähän sitä kannattaisi töitä kysellä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu