Ihme valittamista tupakoinnista, ilotulituksesta, öisistä kaahaamisesta ja vaikka mistä täälä. Hyvähän se on että on elämää ja tapahtumia ja ihmiset liikkuu ja on aktiivisia! Korpeakin olisi niille, joita muiden elämä haittaa. Ei tarvi mennä savupilven läpi ulkona, voi vaikka odottaa hetken. Jotkut nuoret vois keventää kaasujalkaa,mut ei yöllä paljon liikennettä ole, muutamia baareista palaavia ja lehdenjakajat. Vähempi kuitenki kun päivällä. Kyllä Huittisten asiat nyt suht hyvällä mallilla on. Ei viitsis turhista napista..
kummaa valitusta
keskivertopöhkö
5606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen täysin samaa mieltä. Hyvin on paikkakunnan asiat, jos toisten liikkuminen, eläminen ja elämän pikku paheet ovat ne päällimmäiset murheet. Onko ne todellisia murheita lainkaan? Jos ihmisillä on aikaa miettiä, tulisi luoda ratkaisuja eikä aina keksiä lisää ongelmia. Toki kirjoittaminenkin on eräs ratkaisu, jonka sävy kuitenkin suuresti vaikuttaa tuloksen laatuun.
Eikös se ole toisaalta myös keskustelun herättämistä ?
Jos joku asia on omasta mielestä pielessä, niin pitäähän se tuoda julki ja kysellä muidenkin mielipiteitä.
Mä en välitä "hälläväliä"-tyyppien kommenteista! Ne ei välitä mistään mitään.
"Hälläväliä"-tyypit on niitä jotka menee maassa makaavan ohi silmät ummessa: "ei saa mennä häiritsemään, antaa sedän nukkua"! He kun eivät osaa asettua toisen ihmisen asemaan, joten ei heitä kannata kuunnella.
Nyt en ymmärtänyt kirjoitustasi. Ainakin minä viittasin kirjoituksellani aloittajan optimistiseen näkökantaan pikkumurheiden ympäröimässä kaupungissamme. Asioista keskustelu on toki tervettä ja suotavaa. Mitä tulee yleiseen auttamisvelvollisuuteen, eiköhän suurin osa ihmisistä kuitenkin auta kaatunutta? Toivon ainakin niin.
Okei, ehkä olen väärässä. Mulla taitaa olla ison kaupungin kasvattina väärä näkökulma asiaan?
Meinaan, että ehkä täällä ihmiset osaavatkin asettua toisen asemaan? Mun kotikaupungissa kuljetaan kyllä herkästi maassa makaavan ohi... Jokatapauksessa, olen niin kyllästynyt hyssyttäjiin!
Siksi yritän ymmärtää niitä, jotka elävät jonkin ärsytyksen keskellä (kyläralli, passiivinen tupakointi, ilotulitteet, autostereoiden huudattaminen keskellä yöllä ikkunan alla ym.) vaikka minua itseäni ei mikään edellä mainittu vaivaisikaan, yritän olla vähättelemättä muiden murheita.