Soneran nettoaa!

A4 =1€

Hävytöntä toimintaa tuo soneran perimä paperilaskumaksu.. Ihan ok:han se on että siirrytään sähköiseen laskuun, mutta ei siihen saisi pakottaa tuollaisilla maksuilla! Jos paperilaskun haluaja saa maksaa laskustaan, niin eikös olisi suotavaa että se joka haluaa sähköisen laskun, saisi siitä korvauksena vaikka sen 1€uron alennuksen? Sonerahan saa paperilaskujen poisjäännistä satojentuhansien säästöt (ja paperilaskujen euroista kertyy satojatuhansia kuukaudessa), kyllä siitä nyt asiakkaillekkin alennuksina riittäisi!

Harmi kun tänne korpeen ei saa muuta liittymää kuin soneran, vaihtaisin kyllä heti jos voisin!

5

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • giginstinovich

      TAI enta jos jollaki ei oo varaa pitaa nettia, miten han voi maksaa sahkosen laskun?

    • Nero Burner

      Perinteinen eli paperilasku kuluttaa kaikkein vähiten sade- ynnä muita vastaavia metsiä: paperilasku on saataessa ja maksettaessa ja maksun jälkeen siinä yhdellä A4: lla.

      Sähköistä laskua saattaa vilaukselta onnistua näkemään tietokoneiston näytöltä vähän ennen maksua ja maksettaessa sitä ei näe sähköistä laskua missään. Sähköisen laskun maksun jälkeen tuulikaapin lattialle tipahtaa useita kirjekuorillisia A4: sille hävyttömän harvalla rivivälillä painettuja seikkaperäisiä selostuksia siitä laskutusmaksutapahtumasta perusteineen ja momentteineen. Sähköinen lasku tuhoaa myös sademetsät.

    • SoneraAsiakaspalvelu

      Hei

      Asiakkaamme voivat saada sähköisen laskun joko e-Laskuna suoraan verkkopankkiinsa tai sähköpostitse omaan sähköpostiinsa. Saapuneesta laskusta on mahdollista saada ilmoitus tekstiviestinä matkapuhelimeen.

      Asiakkaamme voivat aina palata laskuihinsa ja tarkistaa niiden tietoja Sonera Omilta Sivuilta Verkkolasku-palvelusta. Laskut eivät näin häviä, vaikka alkuperäinenlasku olisi tullut verkkopankkiin tai esimerkiksi vahingossa poistettu sähköpostista.

      Lisätietoa laskutuksestamme löytyy osoitteesta http://www.sonera.fi/Asiakastuki/Laskutus.

      Ystävällisin terveisin

      Sonera Asiakaspalvelu
      puh. 0200 17000, ma-pe 8-20, la 9-16.30
      www.sonera.fi

      • niinköhän?

        >Asiakkaamme voivat aina palata laskuihinsa ja tarkistaa niiden tietoja Sonera Omilta Sivuilta Verkkolasku-palvelusta.<

        Olisit nyt jättänyt tuon aina-sanan pois ja laittanut siihen vaikkapa "silloin kun Soneran omat sivut sattuvat toimimaan". Tai "ellei Sonera teknisiin vikoihin vedoten ole kadottanut omien sivujesi sisältöä".


      • nyt riitttää

        Itse siirän kaikki omat ja yrityksen liittymät pois Soneralta. Joudun kuitenkin printtaamaan laskut kirjanpitoa varten enkä saa siitä mitään hyvitysta Soneralta.

        Tämä on van tapa tehdä parempaa voittoa Soneralle vihreän liikkeen nimissä.

        Säälittävää suoraan sanoen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6852
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3767
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2575
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      280
      2453
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2101
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1815
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      133
      1356
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1285
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1257
    Aihe