hieronta ja raskaus

mietin vaan

Olen raskaana, viikkoja koossa 9. Ja kysymys ammattitaitoisille hierojille kuuluu, että saako raskaana olevaa hieroa normaalisti? Millaisia rajoituksia on ja miksi? Olen eri suunnilta saanut ristiriitaista tietoa, mutten kunnon perusteluita kumpaankaan suuntaan. Olisi kiva tietää, ettei hieronnassa käymällä tee vahinkoa itselleen/sikiölle.

10

20163

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sep

      kylkiasennossa yleensä hoidan raskaana olevia ja
      istuen.(saa selän fileet käytyä läpi)
      voima pitää sovittaa henkilön ja raskauden etenemisen mukaan,erityisesti kankunalueet > löysää myös ala selän.
      t. sep

    • mielipidettä.....

      Meillä ainakin koulutuksessa korostettiin varovaisuutta raskauden viimeisen kolmanneksen aikana, sillä hormonitoiminta on jo löysyttämässä ligamentteja tulevaa "koitosta" varten. Tämä erityisesti ristiselän ja lantion alueen käsittelyssä.

      Kuitenkin jos alaselkää ja lantion seutua on tarve käsitellä siinä vaiheessa se onnistuu vain kylkiasennossa ja käsittelystä tulee luonnostaan kevyempi. Niskaa ja hartiaseutua voi hieroa hyvin istualtaan, varsinkin jos on kaksoissaranoitu kasvoaukko hierontapöydässä, mutta onnistuu se muutoinkin.

      Raskaushan ei ole tautitila ja jos raskaus on edennyt normaalisti, niin järkeä mukana käyttäen voi hierontaa käyttää hoitomuotona varsin pitkälle. Joskushan kätilöt opastavat sitä hermostunutta miestä hieromaan ristiselkää rentouttamaan jo synnytyksen edetessä.

      Tulokas on varsin hyvin luonto suojannut. Hoitoasennot muokkautuvat raskauden kulun mukaan.... Ensin ei voi olla vatsallaan, sitten ei voi olla selällääne. Kylkiasento ja itstuma-asento "toimivat" loppuun saakka (yleensä). Itsellä "piiriennätys" on 5 pv laskettuun. JA rajana olen pitänyt remontin tarvetta, eli jos hoidettava sopii tulemaan ovesta, niin suostun hieromaan. Ainakaan tämän oman n kymmenen vuoden työuran aikana ongelmia ei ole esiintynyt.

      Joissakin vaihtoehtohoidoissa ei suositella raskaana olevan hoidattamista... Milloin "energia sinkoutuu sikiöön" tai "kohtu rupeaa supistelemaan" tms.... Perinteisessä hieronnassa ei ihan vähällä ko vaikeuksiin taida joutua :)

      t: koulutettu urheiluriehuja

      • koulutettu hieroja

        Todellakin ihmeellisiä uskomuksia kuulee tästä aiheesta usein. Ehkä koulutuksessa "korostettiin varovaisuutta" hieman liikaakin.


        Koulutettu urheiluhieroja on aivan oikeassa, raskaus ei estä hierontaa, kunhan muistaa, että loppuvaiheessa ligamentit ovat hieman löystyneet. Ligamenttien löysyys tosin on ongelma vain nivelten manipulaatiohoidoissa, ja niitähän vastuunsa tunteva koulutettu hieroja ei edes tee kenellekään.

        Siis hierojalle vaan, raskauden loppuvaiheessa varsinkin se voi olla tarpeellista.


      • voi kokemusta
        koulutettu hieroja kirjoitti:

        Todellakin ihmeellisiä uskomuksia kuulee tästä aiheesta usein. Ehkä koulutuksessa "korostettiin varovaisuutta" hieman liikaakin.


        Koulutettu urheiluhieroja on aivan oikeassa, raskaus ei estä hierontaa, kunhan muistaa, että loppuvaiheessa ligamentit ovat hieman löystyneet. Ligamenttien löysyys tosin on ongelma vain nivelten manipulaatiohoidoissa, ja niitähän vastuunsa tunteva koulutettu hieroja ei edes tee kenellekään.

        Siis hierojalle vaan, raskauden loppuvaiheessa varsinkin se voi olla tarpeellista.

        Vaimolla oli raskausmyrkytys aluillaan ja vanhempi naishieroja sanoi mulle että lapaluiden välistä hierontaa, niin helpottaa. Tein hieman illalla telkkaria katsoessa ja kuuleman mukaan helpotti kovasti. Pian vaimo kävi itse kyseisellä hierojalla ja tuntui auttavan. Muutaman päivän päästä oli synnytys. Hyvin toimi.


    • Nulli!

      Voi ihan hyvin, jos raskautettu voi ihan hyvin.Hieronta on aina jokaisen ihmisen
      kohdalla soveltamista.Nainen kyllä itse tietää parhaiten miltä itsestä tuntuu.
      Kerran sattui niin ettei raskaana oleva voinut olla vatsallaan tai yleensä oikeastaan mitenkään päin kun oli niin oksettava olo, silloin päätin keskeyttää
      hieronnan.

    • Tiinataina

      Saako raskaana olevan vatsaa hieroa? Miten? Onko se turvallista hieroa ja rasvailla vatsan aluetta ?

    • TainaRv 30

      Olen käynyt raskauden ajan hierontaan erikoistuneella fysioterapeutilla. Suosittelen palvelua. Sain hyviå neuvoja oman kunnon ylläpitämiseen ja ihanan hierontakokemuksen. Palvelu toteutu Munkkiniemessä, Teamo hyvinvointipalveluissa.

    • tilhi1

      Suosittelen : raskausajanhoidot.fi

    • bodyhieroja

      Miksi kirjoitan tänne niin teen hieronnasta loppututkintoa (tantrahieronta ja raskausaika) ja tarvitsen sinun vartaloasi n.s. koekäytöön Olen jo valmis hieroja mutta tahdon paperit tantrahieronnan osalta. Kiinostaisiko sinua ryhtymään koe nautinnon saajaksi. Antaisin sinulle maksuttoman hieronta sarja. Esim. 180 min. x 10 kertaa. jonka arvo 550€. VÄHÄN LUKSUSTA SINUN ARKEESI OLISI TIEDOSSA! TULEN SINUN LUOKSESI KOTIKÄYNILLE! Vaikka heti arkiaamusta tai miten me sovitaan. T: SINUN HIEROJASI Jani 040 3797 366 [email protected]
      P.s Mitäs jos kokeilisit hierontaa ja sitten teet rauhassa päätöksen!

      http://www.facebook.com/hemmoteluhoito

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1588
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1299
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      504
      1230
    4. 65
      1011
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      970
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      756
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      110
      733
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      657
    10. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      38
      638
    Aihe