Eli siis, joku joka on käynyt lääkärissä pelkässä raskaustestissä? Miten käytännössä tapahtuu, otetaanko verikoe vai pissanäytteestä? Kuinka nopeasti tulee tulos ja jos tulos positiivinen niin otetaanko heti ultra jos yli kuudennella viikolla raskaana? Eli siis mitä siellä lääkäri kyselee jne. Minulla on piikkikammo eli siksi kyselen voiko sen lääkärissä ottaa pissanäytteestä. Kiitos jo etukäteen :)
Lääkärissä raskaustestissä
utelias.
35394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Raskaustesti voidaan tehdä joko pissasta tai seerumista (verestä). Pissanäytteeksi tarvitaan aamupissanäyte, jotta tulos luotettavampi. Verikoe voidaan ottaa mihin aikaan päivästä tahansa ja sen tulos on luotettavampi. Lääkäri ei ota näytteitä, vaan ne otetaan labrassa lääkärin lähetteellä. Siihen, mitä lääkäri kyselee käynnillä en osaa kommentoida.
tuon tiesinkin että labraan pitää mennä. Mutta sen sitten haluaisin kanssa tietää että mitä sitten siellä lääkärissä tapahtuu jos tulos on positiivinen. Eli hetikö aletaan ultraan ym.
Eli eka kävin antaan pissanäytteen, ja sitte soitin tuloksen iltapäivällä.. Ja oli positiivinen, ja sitte piti ottaa yhteyttä neuvolaan, ja sieltä varattiin aikaa ja sitä rattaa lähetiin meneen=) Mulla ultrattiin ekalla kerralla ku menin neuvolaan, olin muistaakseni viikoilla 7 2 ku menin eka kerran..
Ja neuvolassa ultras ihan se neuvolan hoitajatäti=)