miehelläni on lapsi entisestä avioliitosta joka on silloin tällöin meillä käynyt, kun rahatilanne on sen sallinut. kyse on nimittäin siitä että tämä piloille lellitty muksu ei suostu meille tulemaan (ilmeisesti äitinsä painostuksesta) jos ei meillä ole varaa järjestää koko aika mieluista tekemistä ja menemistä. tähän asti kaikki on kuitenkin sujunut ihan ok, mutta nyt tämä ex-rouva haluaa muksun viettävän meillä joulun ja uuden vuoden, ja sai hepulin kun kielsin. koko tänä aikana hän on vaatinut meiltä rahaa jos emme ole pystyneet ottamaan lasta meille kylään, kai pitää maksaa joku korvaus hänelle joulustakin. millä saisin tämän ex-rouvan tajuamaan, (josta olemme mieheni kanssa samaa mieltä) ettei voida ottaa käytännössä kokonaan toisen kasvattamaa mukulaa meille jouluksi koska vietämme sen (mieheni omien huonojen sukulaisvälien takia) oman sukuni parissa, ja sinne en todellakaan lähde vierasta lasta raahaamaan. kunpa voittaisin lotossa niin voisin maksaa ilmeisesti tämän ex-vaimon ulos elämästämme lopullisesti, kun niin rahanahne on.
NYT MENI HERMOT
rrrrkele
281820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
mitään kantaa asiaan. Älä laita likoon sentin senttiä tuon kakaran takia. Älä muuta mitään suunnitelmiasi tai tee mitään suunnitelmia lapsen suhteen. Anna asian olla täysin ilmaa sinulle. Mene vaikka jouluksi oman sukusi pariin YKSIN!
Anna miehesi hoitaa asia mieleisellään tavalla.Varmasti hänkin tulee järkiinsä, kun annat hänen hoitaa "soppansa" itse!
Pidä omat rahasi erillään, ja tee niillä vaikka ulkomaanmatkoja, jos haluat.
Sillä juuri näin exät alkavat vaatimaan kaikkea mahdollista ja mahdotonta jos pikkurillinsä heille tai heidän lapsilleen antaa.
Terv. "Älä hoida miehesi lapsia"
Juu meillä kanssa miehen sukulaispoikaa ollaan tunkemassa meille "serkkujen luokse" vaikka emme tosiaankaan HALUA koko kersaa meille. Pentu tulee meille jouluna / juhannuksena yms, vaikka pitäis olla isällään niin EHEI! muiden mukana meille vaan juu halutaaan tai ei! Pennulla ikää nyt 8 vuotta (omat lapsemme 1 ja 3) eli ei oikein leikkikaveria meidän lapsista saa. Sama juttu: vinkuu ja vankuu tekemistä & toimintaa (internet / kirjat ei kelpaa) pitää olla kodin ulkopuolista "virikkeellistä" tekemistä.... ja mistäs sitä kehität kun on omat pienet lapset ja vieraat passattavana. JOS voitan lotossa maksan pennun .... ja sun harmiexän ulos tältä tellukselta:) Voimia ja jaksamista!
hyvä etten oo yksin näiden tuntemusten kanssa. oon tehny miehelleni selväksi etten itse maksa mitään lapsen menoja/kuluja koska minulle periaatteessa "vieras" ihminen. joskus on tullu maksettua jos miehellä ei rahaa, muuten kuuluu ex-vaimolta keljuilua meidän toimeentulostamme. kehtaakin vielä pyytää mieheltäni rahaa ja samalla kehua kuinka hän uuden miehensä kanssa käy ulkomailla ja rakentaa isoa omakotitaloa! eikä lapselle riitä kotona leikkiminen tai pelit, vaan pitäisi mennä kalliisiin leikkipuistoihin tai uimaloihin yms. AAAAARGH
tsemppiä teille myös!!!
joskus itse omine kakaroinenne, kuin mitä haukutte miehenne lasta.
Lapsi on nimittäin lapsi ja ihan syytön siihen että on noin paskat äitipuolet. Lapsella on just ihan sama oikeus olla isänsä kanssa kuin teiän uusien kersojenkin.
omat kakaransa. ketään ei voi pakottaa olemaan muiden muksujen kanssa.
...siinä on niin vaikeaa, että jokainen hoitaa itse omat lapsensa?
Kuitenkin täällä palstalla monet exät valittavat, että "isin naiset" eivät saa olla tekemisissä lasten kanssa. Kuitenkin sitten pitäisi hoitaa? Hohhoijaa!!!Minusta asia on selvä: En halua olla tekemisissä mieheni lasten kanssa millään lailla. Mieheni saa kyllä päättää itse, ketä tapaa ja ketä hoitaa tai ei tapaa/hoida. Minä en halua toisten kakaroita hoitaa, enkä hoida!!!!!
Jos miehes maksaa elatusmaksua niin sanotte sille muikille,että uusivuosi käy mutta ei joulu.Kerrotte vaan,että olette jo suunnitelleet joulun ilman lasta,piste.Ja ei niille kersoille tarvi koko ajan olla keksimässä jotain kivaa,anna kirja kouraan ja sano,että lukee sen.Sinä rauhoittuu ja oma mielikuvituskin saa toimia.Nää on ikäviä asioita,kyllä ollaan kakaroita väsäämässä ja nauttimassa pitkistä äitiys ym.lomista mutta eron tullen joko haukutaan uudet kumppanit tai ollaan vinkumassa koko ajan jotain.Kannattais useamman naisen pitää koipensa ristissä tai käyttää ehkäisiä.Ne kakarat kun on siinä ristinä aikuiseen saakka.Ja miehet on niin onnettomia että hetken huumassa sortuvat tekemään lisää lapsia..terv.3 lapsen varamutsi
Pidä sinäkin vaan sitten koipes ristissä, äläkä vahingossakaan anna sille onnettomalle miehelles, joka on jo 3 lasta saannu muutoinkin aikaan!
joulunviettoon muualle, ellei halua olla paikalla miehen huolehtiessa omistaan. Vaihtoehtoisesti isä voi lähteä omiensa kanssa reissuun ja alkuperäinen jäädä kotiin viettämään rauhallista joulua.
törkeää,kun lasten äiti hoitaa viikot ja isä joutuu joskus esim.jopa joka toinen viikonloppu hoitamaan omaa lastaan.Voi isä-parkaa,kullä on niiiin epäreilua!
kieltää lapsta tulemasta isälleen!! Kumma mies, jos ei ota sinua puhutteluun ja anna kurinpalautusta! Todella törkeää, eipä ihme että nyksät on huonossa valossa kun eivät laske miehen lapsia isän luo! uskomatonta.
Äitiliini tässä on päättänyt näin, että isi saakin nauttia lapsestaan uuden perheensä kanssa sekä joulun-, että uudenvuoden.
Missä niin lukee, että asian pitäisi tälle uudelle perheelle olla automatic-ok? Ovat JO sopineet menevänsä joulua viettämään muualle. Lapsen oikeudesta tässä ei ole kyse pilkun vertaa, vaan äitiliinin määräämisvallasta toisen perheen asioihin.
samantekevää lapsen äidille ja lapselle. Lapsi on tärkei isälle ja isä lapselle! Jos lapsi tulee isän luo, sinä et voi sitä estää. Lapsella on oikeus isäänsä, oli kyse joulusta tai juhannuksesta, arjesta tai mistä tahnsa.
Eikö teillä ole kirjallista tapaamissopimusta milloin lapsella on oikeus tavata isäänsä. Ei äiti noin vaan päätä joulusta ja uudesta vuodesta. Vai onko tossukka miehesi hyväksynyt käyttännön? Sopimuksen mukaan !
Elikkäs olen ollut mieheni kanssa 10 vuotta yhtään joulua, uutta-vuotta tai vappua, juhannusta ei muksu ole äitinsä kanssa ollut. Ne kun ovat ex- naikkoselle ja hänen poikaystävälleen niin TÄRKEITÄ juhlia. Olen vain miettinyt, että millainen äiti voi viettää kaikki joulut ilman lastaan. Eipä tunnu kivalta kun penska joka joulu sanoo "Ei tunnu yhtäään Joululta täällä." Vaikka aina olen yrittänyt järjestää kaikkea "Jouluista." ja omat lapsemme ovat aivan innoissaan. Olen herkutellut ajatuksella, että tänä Jouluna sanon ex naikkoselle, että järjästä nyt sille muksullesi mieluinen Joulu.
olevan sitä mieltä, että lapsi ei kuulu viettää isän kanssa aikaa! Se on lapen oikeus, ja ihan sama, mitä ajattelette, lapsi on isälle tärkeempi kuin yksikään nyksä.
sillon kun rahatilanne sen sallii???? Johan on!! Äidin luona sitten ollaan vaikkei äidin raha tilanne salli? Äiti ei voi miettiä onko rhaa vai ei kun lapsi on hänen luonaan???? Herranen aika sentään!!!!! Heh... vedit kyllä nyt pohjat.
elättää lapsensa, jos hän ei siihen kykene itse..ei edes niiden elatusmaksujen ym. tukiaisten turvin, niin sitten lapset eivät voi hänen luonaan asua.
Etävanhempi maksaa juuri siitä syystä lähivanhemmalle elatusmaksua...ja kun etävanhempi(ainakin meidän perheessä)joutuu joka kerta viemään ja hakemaan lapsensa toisesta kunnasta..se ei ole mitään halpaa lystiä.
Kun on iso perhe muutenkin, ei aina olisi varaa hakea miehen etälasta tänne..koska me emme ole suurituloisia.Mitä omituista siinä on?
Itsellä on lapsia,mutta exän maksamat elatusmaksut/ja oma palkkatuloni kyllä riittävät heidän kaikkiin menoihinsa.
Kysynpä että mikä ilo on lapsen isän luokse tulla, jos isällä ei ole rahaa??
on oltava varaa ottaa oma lapsensa luokseen. Jos on varaa elättää uusia kakaroita, niin luulisi olevan varaa elättää ensimmäisetkin lapset. Miksi tehdä uusia, jos ei pysty edellisiäkään elättämään? Ilo? Eikö iko ole aina nähdä isä, jota vähemmän näkee, jos uusio yrittää evätä senkin näkemisen rahan puutteen varjolla? Ei se ole sulta pois jos isä lapsensa maksaa, pidä sinä huoli omista, niin mies omista.
Yhteisiä lapsia, joita sinä rumasti kakaroiksi nimitit.
On vain minun lapseni, ja mieheni kaksi lasta eri liitoista.Lapsista toinen asuu luonamme..ja tuon miehen vanhimman lapsen elatukseen osallistun minäkin,koska lapsen äiti ei sitä tee.
Ja kun miehellä ei ole varaa ottaa lastaan luokseen,se ei ole todellakaan minun syyni eikä vikanikaan..minulla on velvollisuus elättää vain omat lapseni!
Siis en ole enää mikään "uusio",ja todellakaan miehelläni ei ole varaa lue RAHAA hakea lastaan tapaamisiin!
tarvii maksaa mitään ylimääräistä, jos alkaa känätä. laitatte vaan puhelimen kiinni, ei sitä v****ilua tarvii kenenkään kuunnella.
kokonaan! otamme lapsen aina kun rahatilanne sen sallii koska ex-vaimo on jo kotona sanonut lapselle että käske isi viemään sut sinne ja tänne jaostaan sitä sun tätä. ja kun kirjoitit että vaikka äidin rahatilanne ei sallis... kirjoitin myös että hänhän brassailee meille siitä kuinka on etelänmatkat varattu ja iso talo rakenteilla!!!
en periaatteestakaan vie vierasta lasta sukulaisiini, jossa mieheni kanssa olemme jo suunnitelleet viettää joulun. ja kun täällä kirjoitettiin että ei ole minulla oikeutta viedä lapselta isää, niin kylläpä on minunkin mies kyllästynyt koko exään ja lapseen ja vierailut vaan harvenevat. on niin rahanahne muija et on helppo maksaa hänet ulos meidän elämästä!!
tapaamisiin kuuluu? Saahan sitä pyytää vaikka mitä, mutta ei kaikkea tarvitse toteuttaa. Aika pahasti särähti myös tuo kommenttisi vieraasta lapsesta. Eihän kyse ole vieraasta lapsesta, vaan miehesi lapsesta!! Tuon logiikan mukaan miehesikin on suvullesi vieras ihminen. Ja jos tuo on totta, että miehesi on kyllästynyt lapseensa, niin onnea vaan sinulle, eipä varmaan kauaa kestä, kun hän on kyllästynyt sinuunkin. Eikö teillä ole mitään sovittuja tapaamisaikoja? Oletkohan ihan aikuinen ihminen, kun noin yhtä lasta vastaan olet?
tarkoitan sitä, että eipä ole minun mieheni tätä lasta kasvattanut vaikka siittänyt sen onkin.
ole vieraasta lapsesta. Kyse on kuitenkin miehesi lapsesta, joka haluaa tavata isäänsä. Ja taitaa tuolla isälläkin olla tapaamisoikeus lapsensa kanssa. Vai onko kyse jostakin syrjähypyn seurauksesta, kun et selvästikään halua, että miehesi tuon lapsen kanssa aikaansa viettäisi?
että vieras lapsi ei kuulu uusien appivanhempien luokse. meillä tehtiin se päätös jo kauan aikaa sitten ettei miehen lapset meille tule koska ex vaimo teki elämästämme helvettiä. en ole mieheltäni sitä pyytänyt, vaan itse sanoi ettei kellään ole velvollisuutta kuunnella sitä p****n jauhantaa vielä kymmentä vuotta (niin pitkään kun lapset ovat suunnilleen täysi-ikäisiä).
ja tuosta muiden kasvattamasta lapsesta ymmärrän senkin että jos ero on tullut heti lapsen jälkeen ei miestä oo päästetty lapsen elämään joten muiden kasvattamahan se on. veri ei oo aina vettä sakeampaa
veri aina vettä sakeampaa..
Äitini kohtelee veljen vaimon lapsia ihan samalla tavalla kuin veljen edellisestä liitosta olevaakin.Ostelee lahjat ym.vaikka veljen vaimo onkin sanonut ettei odota vastaavaa,koska lapset eivät ole oikeita lapsenlapsia.
Samoin ex-anoppini mies ja ex-appeni vaimo kohtelevat omaa mukulaani kuin hän olisi sitä omaa verta ja sukua.
Veljen entisen vaimon mies on veljentytölle kunnollinen isäpuoli,harrastavat yhdessä ym.ja sen näkee,että ovat toisilleen tärkeitä.
Eli kyllä niitä tunteita voi löytyä muihinkin lapsiin kuin verisukulaisiin.
Yllämainitut esimerkit antavat uskoa siiihen,että uusperhesysteemi voi toimiakin!
Joillakuilla on vain pakkomielle eristää kaikki omiin lokeroihinsa,ja keskittyä vain siihen oman kuution sisälle..Ja silloin on taas ongelmia.
sanoissaan. Olispa vaan tuollaisia enemmänkin. Kyllähän me aikuiset vaan tuskaa on katsoa ja kuunnella kun lapsella on suru ja ikävä.. Ja jos sitä pahaa oloa ei uuet tai entiset naikkoset tai ukkoset tai mikkä lie sopankeitot tajua, niin tartteis kahtoa peiliin, mikä oikeasti on pääkopassa vikana. Mut aikuisellahan on helppo olla MINÄ ITSE. Lapsihan se joutuu puolustuskyvyttömyyttään olemaan aikuisten armoilla.. Oli aikuinen (ISI, ÄITI, UUSIO, EXIÖ JNE) sit empaattinen tai ei.......