Noh, kyllä, nyt on sitten tullut työtarjous Vietnamista ja aika varmasti tulen sen hyväksymään.
Eli siis Hanoista on kysymys, kysymys on n. puolen vuoden visiitistä, eli en ole kokonaan muuttamassa.
Mutta mutta, tietenkin Vietnam ja Suomi ovat hyvin erilaisia paikkoja asua. Pelkästään jos mietitään Eurooppaa yleensä ja kaakkois Aasiaa.
Millaista on asua Vietnamissa? Onko erityisesti Hanoissa paljon rikollisuutta? Olen kuullut että korruptiota ainakin on, mutta mitenkä muuten?
Asuminen Vietnamissa
2
3353
Vastaukset
- -vietcongi-
ei juuri poikkea suomalaisesta :-) Riippuu täysin siitä millaisessa ympäristössä asunto sijaitsee. Todennäköisesti työnantajasi vuokraa sinulle kerrostalosta kalustetun asunnon ja näissä paikoissa on yleensä kaikki palvelut ja ympärivuorokautinen vartiointi.
Totta kai Vietnamissa on rikollisuutta, lähinnä taskuvarkaita, laukunsieppaajia ja muita huijareita on kaikissa suurkaupungeissa ja turistipaikoissa. Ryöstetyksi joutuminen on erittäin epätodennäköistä mikäli et liiku öiseen aikaan missään syrjäkujilla. Suurin ongelma lienee kusetus, johon törmäät kun olet jotain ostamassa. Kaikki hinnat kerrotaan kahdella tai kolmella kun asiakkaana on valkonaama. Kun opit hieman kieltä ja tiedät hintatason niin homma helpottuu :-)
Vietnam on varmasti yksi korruptoituneimpia maita maailmassa. Tosin täällä asuvalle länkkärille sillä ei ole yleensä mitään merkitystä.
Hankalin asia lienee täällä liikenne, varsinkin Hanoin tapaisessa suurkaupungissa. Jos aiot ajella "motolla" niin kannattaa pitää mielessä, että täällä ei mitään liikennesääntöjä, röyhkein ja isoin kulkuneuvo on etuajo-oikeutettu.- anh
Totta, asuminen lutviutuu samoin kuin suomessa, mutta on syytä varautua pikku asiohin...sähkökatkot tms. elämää silloin tällöin sulostuttavat asiat, mutta kun on sujut näiden pikku asioiden suhteen, niin elo on suht mukavaa samoin mukavuuksin kuin kotosuomessa. Käy kaupungilla ja luo itsellesi sosiaalinen verkosto: muut länkkärit ja myös vietnamilaiset, jotka ovat oikein avoimia, uteliaita, ystävällisiä, fiksuja... Harrastaa voit melkein mitä vaan, uusista leffoista urheilupainoitteisiin...
Vietnam on turvallinen maa, rikolisuutta on, mutta harvoin se näyttäytyy dramaattisena, kuten jo edellinen kirjoittaja mainitsi löytyy huijaria ja pikkuvarasta, mutta pidä järki päässä (ja housut jalassa..heh).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2174198Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692695Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua331572Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571310
- 761281
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186