ähinää ja puhinaa

meillä neiti reilu kaksi kuukautta ähisee ja puhisee ja hyörii ja pyörii aina aamuyöt..silmät ovat kiinni, mutta en oikein tiedä nukkuuko hän vai ei...itsellä kyllä unet jäävät vähiin ähinää kuunnellesa :( mistähän voi olla kyse?onko muiden vauvoilla tälläistä?
5396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

täällä..meijän neiti ähisee myös välillä silmät kiinni...kädet heiluu elikkä levottomia ovat yöt kun neiti on ähinä päällä.Lie kuuluuko ikään koska meillä ja 2.5kk ikäinen.

Äänestä
  • iäntuoma ähinä kun meirän ukko 37v huitoo ja puhisee unissaan ;o}

    Äänestä

Meidänkin neiti (2kk) ähisee toisinaan sängyssään silmät kiinni. Ja tosiaan kun sitä itse kuuntelee tietysti vieressä, niin omat unet voi jäädä toisinaan vähäiseksi. Luulenpa kuitenkin, että noi ähinät on normaalia vauvojen toimintaa.

Äänestä

Mietinkin onko se ilmavaivoja vai kuuluuko kuvioon... silloin ei tosiaan itse saa kunnon unta. Meillä tätä ähinää nimenomaan koko aamuyön unien ajan klo 3-7 välillä, kun nukkuu. Olisi eri ihanaa nukkua itsekin vielä tuo aika. Silloinhan unta tulisi jo ruhtinaallisesti!

Äänestä
  • moi.

    kuvaamasi ähinä kuuluu lapsen nukkumiseen.
    Meidän gundi nyt 3kk ja tiedustelin samaa asiaa jokin aika sitten neuvolasta.
    Vauvoilla suurin osa unen ajasta on ns. "pinnallista" unta eli eivät ole kovin syvässä unessa. Sillon käy kova tohina ja puhina.

    useimmiten vanhemmat tottuvat tähän ajan myötä. sitä alkaa alitajuisesti jättämään ne taustalle. samoin kuin vauvatkin nukkuvat vaikka TVn tai imurin vieressä.

    meillä vauva nukkuu eri huoneessa kuin vanhemmat. tämä osoittautunut tällaisten tilanteiden kannalta oivaksi ratkaisuksi. kokeilkaa jos mahdollista. kyllä siihen nälkä itkuun sitten herää kun sille päälle sattuu. tai sitten hommaatte motorolat jos tuntuu epävarmalta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nukkuessa... kirjoitti:

meillä neiti reilu kaksi kuukautta ähisee ja puhisee ja hyörii ja pyörii aina aamuyöt..silmät ovat kiinni, mutta en oikein tiedä nukkuuko hän vai ei...itsellä kyllä unet jäävät vähiin ähinää kuunnellesa :( mistähän voi olla kyse?onko muiden vauvoilla tälläistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu