otsikoissa. MEIDÄN MÖKKI-lehdesä on juttu Himoksen tyytyväisistä mökkirakentajista. Hienoa!
Himos positiivisessa
mielessä esillä
372344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
kunnon talvea ja paksua lumikerrosta. Se olisi parasta mainosta matkailukeskukselle.
uutisten jälkeen. Tulkoon lumi ja peittäköön vanhat synnit!
Toivottovasti tuo edistää mökkikauppaa Himoksella. Saisi mökkinsä kaupaksi, niin pääsisi jatkossa kohdentamaan vapaa-aikansa jonnekin, jossa ei kaiken maailman asioista valiteta ja jossa asioita viedään kaikkien intressien mukaisesti eteenpäin.
Nyt on harmillista, että jos "pääyrittäjä" ei pärjää, niin katsotaan oikeudeksi heittää kapuloita rattaisiin ja haitata kaikkien muiden toimintaa.
Todellakin olisi hyvä, että lumi peittäisi taas vaihteeksi, kun "pääyrittäjällä" ei näytä olevan enää varaa pitää ympäristöään kunnossa. Viihtyisän lomakeskusympäristön vastuukin taitaa tälläisten "pääyrittäjien" mielestä olla kaupungilla. Lumettomana aikana ei Himosta voi enää millään sanoa viihtyisäksi. Joka paikka repsottaa ja kaikkialla on keskeneräistä kaivantoa, hiekkaa ja hilseilevää maalipintaa.
Himoksen rinneyrittäjä on investoinut sellaista vauhtia, ettei siinä ihan jokaista nurkkaa ehdi fiksata. Kuniallista yritystoiminta on ollut ja on edelleen, mutta osaavatko jämsäläiset antaa arvostusta, kun umpi kateita ovat.
Jos joku itänaapurin rahamies paikan ostaisi, niin uskotteko että siistiä olisi?
Toivotaan lumista talvea ja hyvää mieltä vaihteeksi yrittäjäperheelle. Kiitoksen myös ansaitsevat Jämsän hyväksi tehdystä työstä.
Miettikää miten täällä suu pantaisiin ilman Himosta, nyt kun paperiteollisuus nikottelee.
"ettei siinä ihan jokaista nurkkaa ehdi fiksata"
Se kamala yläasema törröttää tuon lehtijutun kuvassakin..
Kannattaisi tosiaan Himoksen "pääyrittäjän" käydä katsomassa, miten Ahot ovat hoitaneet asiat yhteistyössä Rukalla ja Pyhällä, miten tyylikästä ja toimivaa lomakeskusta on rakennettu Vierumäellä, miten eri toimijat ovat kehittäneet asioita yhteistyössä Tahkolla, miten asioita on tehty Levillä, Ylläksellä, Åressa, Keski-Euroopassa. Voisi pää selkiintyä ja "pääyrittäjäkin" laskeutua tavalliseksi yrittäjäksi, joka huomioi toiset ja tulee itsekin huomioiduksi. Empä tosiaan toista "pääyrittäjää" tiedä, joka olisi ehdoin tahdoin halunnut omien huonojen vuosiensa takia aiheuttaa näin paljon ikävyyksiä kymmenille ja sadoille muille yrittäjille. Tuollaisen yrittäjän on turha kuvitella itselleen kumarrettavan kun itse toiminut niin kuin on toiminut. Itse hän on purkanut ja hävittänyt omat aikaisempien vuosien saavutukset ja kunnioituksen. Se olisi jo syytä omassa pollassansa ymmärtää.
Onpa melkoista kiitosten anelua. Tuo vaikuttaa kyllä jo kovin säälittävältä. Jokainen tositekijä tietää, että työ puhuu tekijänsä puolesta ja sitä seuraa kiitos.
Nyt on todellisten kiitosten hankkimisen sijaan kaikki alueen muut toimijat omilla toimilla saatettu ikävään tilanteeseen. Ja nyt sitten anellaan sen perästä vielä kiitosta ja arvostusta. Kiittäköön anelija itse tätä loistavaa perusyrittäjää äärettömän hienosta ja loistavasta toiminnasta kaikkien meidän yhteiseksi hyväksi.
Vai mitenkä se oli?
Tällä viikolla Himoksesta ei ole tehty yhtään valitusta. On hieno viikko!
Taidat olla vaan katkera tai kateellinen. Sen saattaa lukea riviesi välistä. Ymmärrystä ei sinulta riitä jaettavaksi.
ja siksi annan kiitokseni ja kunnioitukseni. Teistä räksyttäjistä taitaa tuntua hyvältä? voi miten ala-arvoista käytöstä.
Ojalaa sitoutuneempaa ja tunnollisempaa yrittäjää en jämsästä tunne. Yrittämiseen sitoutuneista tulee mieleen kyllä Toivosen Osku ja Elosen Raimo. Kateellisten kalkatus on kuulunut heidänkin ympärillään.
niin ei ainuttakaan valitusta olis ilmaantunut tähänkään mennessä.
Ja tavattu on niistä vastuullisia. Katkera olen todellakin siitä, että yksi ihminen on katsonut oikeudeksi aiheuttaa ongelmia niin kovin monelle muulle. Omien lyhyen aikavälin etujen vuoksi tuhotaan omat ja muiden pitemmän aikavälin hyödyt. Laskeskelin, että jos kylpylä olisi tullut, niin lisämaijoituskapasiteetti ja -asiakasvirta olisi tuonut rinneyrittäjällekin 300 000 - 500 000 euron lisäliikevaihdon vuodessa, joka olisi näkynyt melkein kokonaan tuloksessa. En todellakaan voi käsittää, mikä hyöty ja intressi hänelle oli lähteä tähän valituskierteeseen.
Kateellinnen minun ei tarvitse mitenkään olla, sillä oma businekseni pyörii ihan muilla alueilla ja paikkakunnilla moninkertaisesti Himoksen rinnetouhuun verraten ja kannattavasti myös. Himos on kiinnostanut jo aikaisemmin ja jos nyt jotakin positiivista Himoksen osalta voi tämän päivän tilanteen pohjalta sanoa, niin voin olla kiinnostunut jopa ostamaan rinnetoiminnot konkurssipesältä. Mahdollisuudethan siellä on hyvät ja valmiit kattavat suunnitelmat. Tarvitaan vain taho, joka yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa haluaa ja kykenee ne toteuttamaan kaikkien hyödyksi. Businesta tulee riittämään kaikille sitä haluaville. Nyt on vaan se tilanne, että "päätoimija" ei halua ja estää toimillaan muiltakin mahdollisuudet liiketoimien positiiviselle kehittymiselle.
Siis kaikki valitukset johtuvat kaupungista? Olisiko kirjoittajan mielestä siis pitänyt kaikessa antaa Ojalalle mitä hän haluaa?
Voi jessus järjen köyhyyttä...
Kun Himos-buumi oli vauhdissa, se oli hienoa aikaa. Oli mukava lukea lehdistä lähes päivittäin kiinnostavia positiivisia uutisia. Sitten suunta kääntyi ja viime vuodet ovat menneet negatiivisten uutisten merkeissä. Samalla taloudellinen toimeliaisuus kääntyi laskuun jo ennen kuin tästä lamasta oli mitään tietoa.
Viime aikojen ensimmäinen positiivinen uutinen oli tieto Himosmaailman syntymisestä ja siitä, että eteenpäin lähdetään kymmenten yritysten yhteisvoimin, vaikka isot toimijat vielä tuloaan lykkäisivätkin. Positiivinen yhdessä yrittämisen henki pitäisi taas saada niin vahvaksi, että siitä alkaisivat nämä isotkin jälleen kiinnostua. Myös positiivinen kehitys on tarttuvaa ja itseään ruokkivaa.
Mitä rinneyrittäjään tulee, niin toivottavasti hänkin tajuaa tilanteen, mihin nyt on jouduttu. Etelä-Suomeen ei monta menestyvää lomakeskusta mahdu. Kaikilla muillakin on isoja suunnitelmia. Jos nyt pudotaan kelkasta se voi olla lopullista. Vaikka Himos nyt on mielestään suuri ja mahtava, joku aktiivinen ja positiivinen vahva kehittyjä voi vetää vielä pitemmän korren. Meillä ei ole paljon aikaa odotella.
Myös medialta toivoisi tukea positiivisen hengen luomisessa. Kaikki asiat on uutisoitava, mutta ehkä kannattaa vähän miettiä, kuinka paljon palstatilaa näille negatiivisille asioille (jos niitä vielä tulee) uhrataan. Pienetkin myönteiset asiat kannattaa puolestaan nostaa näkyvästi esille.
Ojala ei ole halunnut mitään kohtuutonta. Jos toisin joku tietää, niin tee tarkka luettelo niistä kohtuuttomista vaatimuksista.
On erikseen se mitä yleisesti luullaan, puhutaan ja huhutaan. Totuus on karvasta kalkkia kaupungin kaavoittajille.
Ojalan kohtuuttomat vaatïmukset:
- rakennusoikeudet,yrittäköön rinteessä, siellä aloittikin, eikä kerrosneliökeinottelulla
- itse hyväksymänsä rakennusluvan muutosvaatimukset
Perustele tuota itse hyväsymiskohtaa. Ei se niin ole. Etkö tiedä kuka hyväksyi? tais olla Kepu.
Entäs muutos? Aivan ymmärrettävä toivomus alueen perusyrittäjältä. Ja miksikös kadehtisit jos laajentaa reviiriään? Ainut yrittäjä, jonka luomalta perustalta muut ponnistavat.
Kateus vie kalatkin vedestä, se pätee tässä jos missä.
Rakennusluvassa ehtoineen on Himoksen johtajan nimi paperissa.
"Ymmärrettäviä toivomuksia" ei viedä läpi valituksilla.
Perusyrittäjä kyllä, mutta muistelepa SKOPpia. Oli viisi vuotta peräjälkeen Suomen kannattavin pankki. Vaan kuinkas kävi?
Kateuteen minulla ei ole syytä, koska mitään ei ole siellä kiinni. Laskettelemassa olen käynyt.
Positiivisuus on tipotiessään kunnes kaikki kylpyläkuumeeseen sairastuneet paranevat.
Et sitten mitään tyhmempää enää keksinyt.
Tilannehan on se, että Himoksella ollaan nyt vedenjakajalla. Jos ei radikaalia kasvua saada pian aikaan, edessä on väistämättä taantuminen ja se ratkaiseva kasvu tapahtuu jossakin muussa Etelä-Suomen keskuksessa. Silloin on Himoksen peli pelattu.
oikeassa on Janatuisen setä.
Sen sijaan että haukutaan virkamiehiä tai Ojalaa tämä energia pitäisi käyttää investoijien houkutteluun.
Tarvitaan nääs yksityistä rahaa ja jokin avaininvestointi - siitä se pyörä pyörähtää kasvuun.
Kaupunkien tehtävä kun ei ole varsinaista liiketoimintaa harjoittaa - kaupunki luo puitteita.
Uusi valtuusto voi käynnistää sovintoneuvottelut. Olen ihan varma, että jos maisemointikiista sovitaan alkaa koko soppa selkiintyä. Osapuolet ovat kypsyneet erimielisyyksiin siinä määrin, että sovinto on mahdollista tehdä nopeastikin.
Täällä intetään toistuvasti joistakin sovintoneuvotteluista, joilla Himoksen ongelmat muka voitaisiin ratkaista. Eihän edes mitään riitaa ole olemassa. Ei kaupunki ole mistään riidellyt. Rinneyrittäjä vaan tekee valituksiaan niin kuin parhaaksi näkee muista yrittäjistä välittämättä. Valittaa semmoisistakin asioista, joihin ei edes ole valitusoikeutta, kuten jokin aika sitten nähtiin. Mikä ihmeen sovittelukokous tämmöisen "riidan" voisi ratkaista?
Ihan aiheetonta ärsytystä on kaupungin sakkouhka, vaikka sille löytyy ne tarvittavat asetukset tuekseen. On melkein sama noin esimerkkinä, että Holidaylle asetettaisiin uhkasakko, kun ei ole alkanut rakentamaan kylpylää aluksi kaavaillussa aikataulussaan.
Ei betoniperusta kenenkään eloa oikeesti haittaa ja hankehan on keskeneräinen muiltakin osin. Sovinnon kättä nyt pitäisi ojentaa ja sillä saisi turhat valitukset pois, sen takaan.
Ei ihminen issekseen riitele. Nyt on sopimisen paikka ja piste kähminnälle. Vain uudet luottamusmiehet sen pystyvät tekemään, vanhat on katkeria.
"sillä saisi turhat valitukset pois, sen takaan."
Eli valitus on sinunkin mielestäsi turha. Miksi siitä siis pitäisi lähteä sovittelukokouksia pitämään?
"Vain uudet luottamusmiehet sen pystyvät tekemään, vanhat on katkeria."
Mistä ne vanhat on "katkeroituneet"? Tyhjästäkö?
"Nyt on sopimisen paikka ja piste kähminnälle."
Kuka on kähminyt ja mitä? Väitehän on niin kova, että jos semmoinen aiheetta esitetään, niin siitä voidaan mennä vaikka lakitupaan. Oletko siis todella väitteesi takana?
No mutta omatuntoko siellä kolkuttelee,et kai vaan ole "kähminyt",kun laki tuvasta jo puhut.
Ei kolkuta omatunto, eikä ole saumaa minkäänlaisiin kähmintöihin. Yritin vaan sanoa, että tuommoiset väitteet pitäisi myös kyetä todistamaan, eikä vaan heitellä summamutikassa lokaa päättäjien päälle. Kyllä semmoisesta voi joutua ihan oikeasti vastuuseen. Usko pois.
"Lokaa päättäjien niskaan"
Niinpä,päätäjät ovat suojeluksessa,mutta yksityis ihmisisitä voi kirjoittaa mitä vain,varsinkin jos on laskettelu yrittäjä.
Mitä minä olen näitä kommentteja lukenut, niin ei niissä mielestäni ole yrittäjänkään suuntaan juuri muuta näkynyt kuin mitä kiistatta on tapahtunut. Lasketteluyrittäjän ei ole yksityishenkilö siinä mielessä kuin joku mökin Tauno tai Miina. Hän on saanut yhteiskunnan palveluja ja avustuksia ihan eri mittakaavassa. Tästä johtuen myös arvostelua on kestettävä tavallista pulliaista enemmän.
Uusi aika Jämsässä koittaa.
Valtuusto vastoinkäymiset voittaa.
Niin paljon on uusia aivoja valtuustossa, että varmasti tussahtavat Himokseen kohdistuvat paineet pihalle, niin teklassa kuin raksatoimistossakin.
Ei kai valtuusto ole mikään rakennustoimiston päällepäsmäri valmiiksi päätetyissä asioissa tai yksittäisissä rakennusluvissa?
Eletää ja ajatellaan positiivisesti,itse ainakin odotan ja toivon että kaikki selvitetään pohjamutia myöten,se on ainut ratkaisu jos jotain halutaan asioille tehdä,on se päätös päättäjien tai yrittäjän eduksi.
olisi katettu laskettelurinne ja hiihtoputki lumivarmuutta tuomaan.Kolffin harrastajamäärät ovat vähäiset se tuo vain sopivan hyvän lisän.
Kyllä kai sentään golfin harrastajien määrä maailmassa on vähintäänkin monikymmenkertainen laskettelijoihin verrattuna.
kotimaamme väestöstä.
Ei Himoksen matkailukeskusta suunnitella pelkästään kotimaan väestön varaan. Kun mennään Keski-Euroopan suuntaan tai Venäjälle, laskettelijoiden määrät putoavat jyrkästi, mutta golf kiinnostaa. Venäjällä on huutava kenttien puute ja Pietarin seuduilta on lyhyt matka Himokseen.
Ei monetkaan keskieuroopplaiset käy lomansa aikana mäessä kertaakaan. Kun ei ole totuttu suksien päällä seisomaan edes tasaisella, niin kuinka silloin olisi järkeä syöksyä rinteisiin.