Makeavesi-riutta-akvaario!

Proffa

Talviprojektini olisi tehdä käyttämättömään pieneen (!)akvaarioon riutan näköinen sisustus (uretaania ja muovikoralleja)ja sinne mahdollisimman omituisen/riuttamaisen näköisiä kaloja ja kummallisia kasvejakin vähän ehkä.

Takaseinän taakse tulee aitoa korallia ja taustakuva.

Happaman veden kaloja löytyy värikkäinä, mutta silloin on jätettävä ravut ja kotilot pois, vai?

Emäskaloja olisi sinipallot, kimalaistokot, keltamolli, leopardimonninen, mutta ne taas eivät ole värikkäitä (paitsi se molli)!

Onko kukaan muu ikinä Suomessa tehnyt makeavesiriuttaa, vai olenko ensimmäinen?

7

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miimu

      Jännän kuuloinen projeksti ja itse en ainakaan aiemmin ole moisesta kuullut.

      Kyllä kotiloita ja rapuja saa pehmeäänkin veteen ja ainakin cardinat sopisivat joukkoon hyvin. Tosin niiden ja pallokalojen yhteiselo, kuten myös kotiloiden ja pallojen, vähän arveluttaa. Sinipallo on nykyään kääpiöpallo ja se on kyllä ihan pehmeän veden kala.

      Miten ajattelit uretaanin käsitellä? Hartsilla tietysti, mutta entä maalaus? Varmaan kyllä ihan käyttökelpoinen materiaali.

      www.aqua-web.org siellä keskusteluosiossa suunnitelmasi voisi herättää kovastikin kiinnostusta ja kalastovinkkejäkin takula tippuisi. :)

    • Mimmu
      • stop

        Ei sinne kannata mennä, sieltä saa VÄÄRIÄ neuvoja.


      • Repa
        stop kirjoitti:

        Ei sinne kannata mennä, sieltä saa VÄÄRIÄ neuvoja.

        olet intoutunut palstaa mustamaalaamaan, oletko saanut sieltä bannit häiriköinnin vuoksi vai oletko neuvoja väärin soveltamalla onnistunut tappamaan kalastosi, minulle kalat ainakin ovat hengissä ja hyvinvoivina pysyneet tuon palstan neuvoilla.


    • blub

      Herää vaan kysymys miksi ylipäätään halutaan tehdä niinkin luonnoton yhdistelmä kuin makeanveden eliöt riuttasisustuksessa... noh, makunsa kullakin.

      Sen verran haluaisin omantunnonpistoksia herättää, että kun koralliriutat kuitenkin kohtuullisessa määrin ovat uhanalaisia ja useat korallit CITES-lajeja niin laittaisin siihen takaseinän taaksekin kiltisti keinokoralleja eikä tapettujen aitojen korallien vaalenneita rankoja, ei maisemakaan kovin aidolta sellaisten kanssa näytä paitsi jos haluat mallintaa ympäristökatastrofia ja kuolevaa riuttaa.

      Ja tosiaan kyllä makeassa vedessä (ja jopa pehmeässä ja happamassakin) rapuja ja kotiloita esiintyy jos niitä halutaan, kaikki vaan eivät välttämättä kaikkien kanssa tule toimeen. Jos pohjalle haluaa korallihiekkaa niin kannattaa suosiolla pitäytyä niissä kovan veden kaloissa (luettelemasi monet muut synnyttävät hammaskarpit, sateenkaarikalatkin kohtuullisessa kovuudessa)

    • Proffa

      Olen siinä käsityksessä että Hels.seudun liikkeistä ei saa pehmeän veden rapuja ja kotiloita. (Paitsi kauppatorilta kesällä.) "Singaporenrapu" (Pengerkadulta), jolla on vain kauniit viuhkat eikä saksia, olisi varmasti kaloille vaaraton ja hyvin eksoottisen näköinen. Ravut eivät ole myöskään kalojen elintilaa viemässä.

      Tavoitteena mukavat olot kaloille, siksi tarkka huoleni lajeista, määristä ja vedestä. (Pieni pytty, jotain 80-85, muutoinhan Afrikanahvenet olisivat selvä valinta.)

      Ai sinipallosta on emäsvesimuunnos?
      Ja syövät kotiloita?

      Koralli ei ole sillätavalla ostettua, vaan 50 vuotta vanha jonkun varaston nurkissa pyörinyt yksittäispala, jota ei takuulla tilata lisää siksi että otin sen. Meinaan suihkuttaa vesivärillä.

      AkvaarioliikkeiSSÄ on kerrottu että uretaani ei ole myrkyllistä asetuttuaan. Ajattelin pusertaa elintarvikeväriä mukaan suihkutusvaiheessa. Pala on pieni koska en aio viedä kaloilta vähiä tiloja. Suodattimet ja muut ulkopuolelle, ylikokoisia jotta saan muovista värkätyt merivuokkoni heilumaan virrassa.

      • Miimu

        Sinipallokala on kääpiöpallokala samoin kuin papukaijapallokala on kimalaispallokala. Nimet vaihtuivat jokin aika sitten. Molemmat lajit ovat pehmeän ja happaman veden kaloja eli ph alle 7. En tiedä kumpi ymmärti väärin ja kenet, mutta tuon selvemmin sitä ei ehkä voi sanoa. :)

        Makukysymyshän tuo projektisi selvästi on, mutta minusta hyvinkin mielenkiintoinen. Siitä uretaanin haitallisuudesta on aqua-webissäkin keskusteltu ja ainakin toistaiseksi se on nähty riskiksi. tarkempia perusteluja en ole etsinyt, mutta löytynevät sieltä kyllä. En sitten tiedä miten tuo Fimo soft suunnitelmiisi sopisi, jos yhtään tämä hieman kiistelty aina kiinnostaa, niin kokeile a-w:n hakua tuotteen nimellä. Siinä olisi ainakin värivalikoimaa jos jonkinlaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1420
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      290
      1255
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1038
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1019
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe