http://213.214.145.189/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=SKA_newssite/AMLayout&cid=1194607334805&p=1192553427666&pagename=SKAWrapper
Tämä ns. "hyvinvointivaltio" sitten jaksaa ahdistaa noita vähäosaimpia, seuvaava veto varmaan on maksaa tapporaha työttömistä.
Ja ennen kuin ketään ehtii aukomaan turpaansa, kyllä, olen työssä, mutta tuttavapiiriini kuuluu paljon työttömiä ja kuka tänä päivänä voi olla varma töidensä jatkuvuudesta?
Tämä ns. "hyvinvointivaltio" sitten jaksaa ahdistaa noita vähäosaimpia, seuvaava veto varmaan on maksaa tapporaha työttömistä.
Ja ennen kuin ketään ehtii aukomaan turpaansa, kyllä, olen työssä, mutta tuttavapiiriini kuuluu paljon työttömiä ja kuka tänä päivänä voi olla varma töidensä jatkuvuudesta?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sekö pistää vihaksi, että kannustetaan työnhakuun? Eikös se ole työttömän tehtävä etsiä itselleen töitä? Oikealla linjalla ovat päättäjät!
kannustusta ole, kiristämistähän tuo on. Työvoimapolitiikkaan pitäisi myös laittaa ns."hoitotakuu", eli että kunta olisi velvoitettu hommaamaan työpaikan tietyn ajan päästä. Ei mielestäni työttömiä voi siitä rangaista, jos ei yksinkertaisesti töitä löydy.
Ja taas ennen kuin joku neropatti ehtii väliin, niin karvaperseinen äijä, joka on ikänsä tehnyt raksahommia, ei välttämäti sovellu esim. puhelinmyyjäksi.
... Että työssäkäyviä rangaistaan korkeammilla maksuilla, kun se karvaperse ei löydä töitä? Joku raja täytyy pitää kerjätessäkin!
Työtön työn hakija,
Töitä tarjottiin , jos et ottanut vastaan.
Korvaus katkesi.
Se oli minusta oikein. Opetti nöyräksi ja töitä oli. Ja otit vastaan. EHDOTTOMASTI SE TAPA OLI OIKEA.
Nyt olen ollut työ elämässä mukana noin 30 vuotta.
Tuloni ovat tällä hetkellä noin 50000.00 euroa vuosi.
Koulutukseni on kansakoulu.
Opintovelkaa minulla ei ole koskaan ollut rasitteena.
Eli, silloin nuorempana minulle kelpasi työ mistä sai palkkaa. Elämässäni olen ollut ilman työtä ehkä noin 3 kk.
Olen velaton tällähetkellä.
Minulle moikkaa porissa tutut kommunistit sekä porvarit.
Eli päättele siitä mikä on oikein mikä väärin.
PS: Menkää työttömät työhön mitä teille tarjotaan.
Se on neuvoni.
Kirj. Nim.merkillä Kokemusta on.
ammatistasi riippuen, jos on paljon työttömiä alalla, niin et ikinä enää saa töitä, kun jäät työttömäksi. Kiitä onneasi, että olet alalla, jossa on pulaa osaajista. Jos olet n. 50 vuotias, niin monella alalla sinua ei katsota kuin ongelmajätteeksi työnhakijana. Olet löytänyt ilmeisesti alan jolla ei ole paljoakaan tytöntekijöitä, tai sitten olet jollain ihmeellä päässyt hyvään asemaan. Mutta jos tuo työ mahdollisesti loppuu, et saa ikinä mistään töitä. Tietysti, esim. taitava kirvesmies saa varmaan aina töitä, mutta siihenkin tarvitaan suhteita.
Kyllä maailma on nyt erilainen. Ei varmasti keski-ikäinen paranna asemiaan tekemällä pätkätöitä minimipalkalla jollekin välitysfirmoille. Leimanhan siitä saa otsaansa, eikä muuta.
Ennen Suomi oli kehittymätön maa, jossa oli paljon rakennettavaa. Nyt on vähemmän, ja moni työ tehdään ulkomailla, tai sitten Suomessa suositaan alipalkattuja ulkomaisia työntekijöitä.
oma ammattikuntansa? ;D
Tämä on sitä raakaa oikeistopolitiikkaa, jota tullaan tulevaisuudessakin näkemään. Tarkoituksella kaivetaan syvempiä kuiluja.
demokratiaa..oikeisto voitti ja sillä siisti. Taidat olla kk
Olen ollut työssä eri hallitusten aikoina.
suuri % työttömistä keplottelijoita, naiset paukauttaa ittensä paksuksi, ettei tarttis töihin mennä, näin tekee mm. tuleva miniäkokelas, peruskoulupohja, pää ei riitä opiskelemaan ja äitinsä ikänsä työtä vieroksunu, hyvin on oppi siinä kohtaa perille menny. Yritti tehdä töitä, jostain syystä ei saanu johtajanpaikkaa 18v. peruskoulupohjanen, niin lopetti sen ja paukautti pullat uuniin, kyllä pistää niin vihaksi, etten tiedä kumman kuristas, pojan vai laiskan miniäkokelaan.
HELVETTIÄ!? KANNUSTAA!? Ja jos sattuu että jään työttömäksi niin joku vaan päättää et saan rahaa liitosta 2vuoden sijaan vuoden!?! Kai liiton maksut myös puolittuu vai????? Vittu mikä valtio onneks en käyny äänestämässä.
keskusteluun ja yhteistyöprojektiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000038728812
Eli on ihan ookoo että asennetyöttömät makaavat kotona ja työssäkävijät maksavat hänen elämisensä.
Sille ei tietenkään mitään voi jos on aktiivinen työnhakija eikä töitä löydy. Mutta tunnen liian monta henkilöä jotka omasta tahdostaan ovat vailla työtä. Ja tämä sapettaa...
Kaikki ne jotka ovat yli vuoden työttömänä, ja jos heille tarjotaan työtä kuin työtä. Jos ei kelpaa niin korvaus pois.
Taas alkaisi työ kelpaamaan.
No soffakauppiaat siinä hieman häviäisivät.
tehdä enemmän pimeitä hommia.
Tosi tyhmä ajttelu tuo edellinen kommentti.
tiedä, jos tulee 6-7 tonnia kuussa puhtaana käpälään, onko se nyt niin kovin tyhmää..
tiedä, tulee 6-7 tonnia kuussa käpälään, onkohan tuo nyt niin kovinkaan tyhmää...
muista sekin
"mahtavaa" oikeistoa, olisko kannattanut äänestää niitä vasureita jotka ajaa meidän työttömien/pienituloisten etua. turha itkeä. itse ottaisin ainakin vastaan melkein mitä vaan työtä, paitsi jotain helvetin puhelinmyyntiä. mutta eipä ole tarjottu mitään, vuokrafirmoja myöten ollaan kyselty.
se on muutenkin kummaa nykypäivänä, haet mihin vaan niin kokemusta pitäisi olla ja alan koulutusta jokunen vuosi, ja silti nuori kuin mikä. sitten kun oot alle 20, niin ei oteta kun oot liian nuori? mistähän sitä kokemusta sitten saadaan jollei koskaan pääse sinne töihin?? siis tietääkö nää työnantajat itsekään mitä ne loppujen lopuks haluaa?! ei taida.
ja muutenkaan kaikki eivät ihan makaa kotona omasta tahdostaan, hei haloo. ettepä te sitä silti tajuakaan kun isi on hommannut omaan firmaan töihin, kaikilla ei vain ole niitä sukulaisia katsokaas jonka firmaan pääsis töihin.