Barack Hussein Obama

Hei palstalaiset!

Varmaan kaikki jo tiesivätkin Obaman voittaneen vaalit. Paljon on kohuttu myös siitä, että Obaman väitetään olevan muslimi. Mielipiteitä? Hussein on musliminimi ja tiedän ainakin sanan barak (tai baraka) tarkoittavan arabian kielellä suunnilleen siunausta.
16916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

barak on myös hepreankielinen sana tai nimi, joka esiintyy monien juutalaisten nimessä..

Äänestä

moi

Äänestä

Se vain esittää kristittyä.

Äänestä
  • se vain todistaa , että hän osaa todella ajatella
    asioita laajasti ja itsenäisesti ,kuten ison maan
    presidentin kuuluukin !

    Äänestä

Stenad flicka bad för sitt liv
Den unga flicka som stenades till döds i södra Somalia för drygt en vecka sedan bad för sitt liv, men avrättningen genomfördes ändå. Uppgifterna kommer från ett vittne som var närvarande vid steningen och som brittiska BBC har talat med.


13 årig flicka stenad till döds
Tidigare har företrädare för den islamiska domstol som dömde flickan till döden hävdat att hon själv "önskade att bli straffad enligt islamsk sharialag".

Nu berättar en man som var närvarande vid avrättningen att flickan grät och skrek "döda mig inte, döda mig inte".

Men flickan tvingades ner i en grop som grävts och begravdes till nacken med jord så att bara hennes huvud stack upp.

Därefter började ett 50-tal män att kasta stenar mot flickans huvud.

Enligt en rapport från Amnesty International avbröts steningen efter en stund och flickan togs upp ur gropen. En sjuksköterska kontrollerade om flickan var död. Det var hon inte och hon grävdes ner igen och steningen fortsatte till dess att hon var död.

Vittnet förklarar för BBC att mer än tusen människor hade samlats för att titta på avrättningen. De närmast runt flickan förklarade att det hela var "fruktansvärt":

- Människor ansåg att "detta var inte bra för sharialagstiftningen, det var inte bra för mänskliga rättigheter - det var inte bra för någonting, enligt vittnet.

Flickan, som enligt Amnestys uppgift bara var 13 år, hade enligt sin far blivit våldtagen av tre män. När familjen försökte anmäla våldtäkten blev flickan istället anklagad för otrohet och häktad.

Journalister som var närvarande vid avrättningen uppskattade flickans ålder till "kring 23 år".

Enligt domstolens talesman hade flickan "erkänt sitt brott men flera gånger erbjudits att ta tillbaka sitt erkännande och ändra sitt vittnesmål". Hon hade dock "vidhållit att hon skulle straffas enligt sharialagen".

Äänestä

lähimmäksi päällikökseen.

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=3166&a=848357

Det hetaste tipset just nu är att Rahm Emanuel från Obamas hemstad Chicago får det prestigefyllda jobbet som Obamas stabschef. Den 48-årige Emanuel, som är av judisk härkomst, var en gång i tiden rådgivare åt president Bill Clinton och sitter numera i representanthuset för Illinois

En tiedä mitä virkaa tuo stabschef vastaa Suomessa, mutta suora käännös on esikuntapäällikkö. Ei taida olla kovin muslimi, kun suosii juutalaisia tärkeimpinä alaisinaan.

Äänestä

ikinä ollut muslimi. Obama on kristitty...

Äänestä

Eipä se nimi yksin kerro mihin uskontokuntaan ihminen kuuluu! Hänen kenialainen isänsä on saattanut sitä olla ja halunnut pojalleen ne nimet, jotka hänellä on. Isä kuitenkin häipyi perheensä elämästä poikien ollessa vielä aivan pieniä. Äiti oli puhdas amerikkalainen ja Obama on kasvanut USA:ssa (muutamaa Indonesia-vuotta lukuunottamatta). Hän ei ole maahanmuuttaja eikä orjien jälkeläinen ja 50% hänen geeneistään on valkoisen ihmisen eli äidin geenejä. USA:n fanaattisia uskonnollisia piirejä seuratessa islamilaisuus tai juutalaisuus eivät ole yhtään huonompia vaihtoehtoja. Ne Amerikan Bible beltin evangelikaaliset ovat aivan sairaan fanaattisia. Onneksi Obama ei kuulu heihinkään.

Äänestä
  • >>>Ne Amerikan Bible beltin evangelikaaliset ovat aivan sairaan fanaattisia.

    No älä! Ne on ihan sairaita! Eivät eroa yhtään muslimeista. Ja valitettavasti samanlaisia hihuja löytyy myös Suomesta: http://www.laverdaduniversal.org/index2.html :(

    Onneksi USAn uskonnollinen oikeisto ei ole vallassa ainakaan neljään vuoteen...
    Mutta pahin on vasta edessä, jos Sarah Palin pääsee pressaksi!!

    Äänestä

  • Jokos ne amerikan kristityt ovat alkaneet kivittää pikkulapsia?

    Äänestä

alkuperää oleva etunimi, vaikka olen ateisti, enkä puhu edes hepreaa.

Niin ne hölmöydet vaan kulkeutuvat järkevienkin ihmisten elämään.

Äänestä

Haittaako muslimineitiä jos Obama osoittautuukin uskovan Kalevalan luomiskertomukseen jonka mukaan maailam syntyi Sotkan munasta? Itse uskon tähän tarinaan. Sotka rules. En siis usko muihin luomistarinoihin kuin Sotkan munaan.

Äänestä

Barack Obaman isä oli kenialainen ja kasvatettu muslimiperheessä, mutta ateisti. Barackin äiti oli Kansasista (raamattuvyöhykkeeltä) ja isovanhemmilla on babtisti- ja metodistitausta. Kun Barackin vanhemmat erosivat (Barack-nimi on itäafrikkalainen eikä juutalainen), äiti meni uusiin naimisiin indonesialaisen kanssa ja Barackilla on puoli-indonesialainen sisarpuoli.

Barack itse liittyi 20-vuotiaana Chicagon "Trinity United Church of Christ" -kirkkoon, joka on vaikutusvaltainen mustien amerikkalaisten kirkko. Kirkon Internet-sivut ovat tässä:

http://www.trinitychicago.org/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=27

Äänestä
  • niin varhain, ettei juuri ehtinyt puhumaan poikansa kanssa. Poika oli jotain 4-5 vuotias, kun isä lähti. Indoneesilaiset ovat kyllä muslimeja n.86 prosenttisesti. Ilmeisesti hän kuitenkin on kristinuskoon päin enemmän kallellaan, kun on liittynyt kirkkoon.

    Äänestä

olevansa vakaumukseltaan kristitty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muslimineiti kirjoitti:

Hei palstalaiset!

Varmaan kaikki jo tiesivätkin Obaman voittaneen vaalit. Paljon on kohuttu myös siitä, että Obaman väitetään olevan muslimi. Mielipiteitä? Hussein on musliminimi ja tiedän ainakin sanan barak (tai baraka) tarkoittavan arabian kielellä suunnilleen siunausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu