Mitä tilaatte Kanarialla kun menette ravintolaan? Käyttekö pizzarioissa ym.? Ostatteko mitä huoneeseen syötäväksi? Suosittele jotain "must" ruokalajia!
Lempiruokasi ja juomasi
Albondigas
412903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Puerto de la Cruzissa tuli syötyä PIRUN hyvää ankkaa appelsiini-kastikkeella...se on jäänynnä mieleen.
Oikeestaan on helpompi sanoa, mikä EI maistu: mustekalaan en(taivaan jumala siltä) koske enää..se on HIRVEÄTÄ, oli missä päin maailmaa vaan...aivan kuin pyyhekumen mutustelisi.
Tilaa seuraavan kerran mustekalarenkaita! Jos et niitä "kuminauhoja" pysty syömään, niin ainahan voit ampua niillä ohikulkevia mummoja!
mutta inglesissä ei tule jätettyä väliin las cumbres ravintolan lammasta"al horno".ei oikein loma tunnu lomalta jos se jäisi kokematta.siihen sopii sangre del toro punaviini oikein mukavasti.
Papas arrugadas con mojo ( = perunoita mojo-kastikeiden kera).
Viejas sancochadas, filetes de cherne ( = kaloja).
Ihania vuohen juustot: Majorero, Palmero, Herreño, Queso de Guia...
Ravintoloita esim:
El Padrino (Las Palmas de Gran Canaria).
El Puntero (Santa Cruz de Tenerife).
Juanito El Nervioso (Portezuelo, Tenerife). Täällä nautitaan Costillas(sian lihaisia kylkiluita).
Ja tuolle mustekalan ei-ystävälle sen verran, että sen ei koskaan eikä ikinä pitäisi olla kumimaista! Tarvitsisi tulla etelä-Espanjaan, Andalusiaan, ja maistella kunnon "Fritura de pescado". Varmasti muuttuisi mielipide mustekalan suhteen.
ja paljon!! Pakko tunnustaa, että ajatus kunnon sisäfileestä oikein naminamikastikkeella saa veden herahtamaan kielelle ja jopa kuolan valumaan.. Niin, Suomessa tulee harvemmin (siis ei koskaan) moista herkkua ravintolassa syötyä, joten Kanarialla (tarkoitan siis yleensä Kanariaa :) sitä kyllä tilaan! Ja kyytipoikana sitten tintoa niin a´vot! Ja don luis on oikeassa, Sangre de Toro ON hyvä viini lihan kanssa - kokeilkaa vaikka jouluna kinkun kera. Myös ahvena nimeltä Dorada on maistamisen arvoinen. Ainakin Cruzissa Tambossa sain sitä oikein herkullisen annoksen ryppyperunoiden kera. Mutta kyllä minulle maistuu yhtä hyvin niin pizzat, pastat, hampurilaiset jne. ja niitä reissuillakin tulee syödyksi. Joskus maha kuitenkin ilmoittaa paheksuntansa, joten silloin tilaan salaatin. Vinkki: Cruzissa kandee syödä "ensalada Tic Tac" (arvaattekos ravintolan?). Kämpillä normi sämpylät tykötarpeineen ja aina myös juustoja, oliiveja, suolakurkkuja, pähkinä- ym. sekoituksia naposteltavaksi ja kaikkee siltä ja väliltä. Ja juotavaksi agua mineral sin gas ;)
La Herreriassa, conejo al salmorejo”, villikaniinia valkosipulikastikkeessa ah. juomaksi punaviini tai valkoviini vähän fiiliksen mukaan, tykkään kyllä juoda cavaa jopa ruuan kanssa. Joku hyvä jälkiruoka, niitähän piisaa. Katkaravut valkosipuliöljyssä ovat oma lukunsa, voi kamala kun tulee ihan vesi kielelle!
En osaa sanoa mitään erityistä lempparia tuosta ruokapuolesta, sisäfileepihvit ovat mielestäni vallan tavattoman hyviä, kalaruuat myös mustekala, ryppyperunoita unohtamatta, ym. meikäläiselle kelpaa kaikki mikä ei karkuun pääse! Puerto de la Cruzissa on valinnan vaikeus kun hyviä ruokapaikkoja on valtavasti. Kannattaa joskus kokeilla jossain korkeatasoisessa hotellissa buffee antimia,melkein aina on perinteisiä kanarialaisia ruokia myös tarjolla.
Sotikselle ei maistu pihvi (punainen liha), kanista jo puhuttiinkin. Lisäksi uppoaa kana, kala ja äyriäiset, joskus riittää ihan vaan kunnon salaatti riippuen siitä, mikä on päivällä kulutettu määrä ja onko mahdollisesti syöty tapaksia tai bocadillot.
Tykkään buffeteista, niistä voi noukkia makunsa mukaan parhaat tuotteet. Erityismainintana kanarialaiset keitot, joita usein on alkuruokana. Totta on se, että Puertossa on valinnan vaikeus ruokapaikkojen osalta. Mutta kyllä kunnon illallinen aina päivän mukavasti päättää.
Ruokajuomana on usein roseviini. Jos on tarjolla Torres de Castaa, sitä tilataan. Talon viinit ovat yleensä ihan hyviä vaihtoehtoja.
Minulle siis on tarjoiltu huonoa mustekalaa..se tosiaan on ollut kuin narskuttaa pyyhekumea. Pistetään korvan taa vinkki.
kun nyt ruuasta on alettu keskustelemaan, niin minkälaisia lisukkeita nykyään pihvien kanssa on tarjolla? Edellisestä käynnistä on aikaa kohta 13vuotta, ja silloin ei oikein muuta tahtonut saada kuin ranskalaisia perunoita.
Elikkä löytyykö kermaperunoita (con ajo?) tai perunagratiineja tms. ?
Ei pelkkää pihviä tarvi syödä, kyllä siellä lisukkeita on ihan mukavasti, jos jonkinmoista vihannesta ja perunoista voi valita mieleisensä.
Kannatta valita listalta lisäksi jotain kasvispuolta, kyllä siellä osataan niitäkin valmistaa. Kyllä kermaperunoitakin olen siellä syönyt. Tässä hieman kuvia ruuista Teneriffalla:
http://www.aurorafoto.com/result.asp?Id_Menu=68&offset=0
Lisään vielä ruokakuvia:
http://www.pbase.com/canarybird/cocina&page=all
Lopetin juuri iltapalan ja heti tuli nälkä noita herkkuja katsellessa, siis tämä ja se toinen setti. Paljon oli vihanneksia ja niitähän toki voi aina pyytää perunoiden tilalle, kuten itse usein teen, peruna menettelee pienessä mittakaavassa, ei kuitenkaan ranskalaisina.
Jääkaapissa ole äsken vielä valo, nyt ei ole sitäkään, söin lampun.
Tässä voi tehdä "kävelykierroksen" Puerto de la Cruzissa näin ruuan sulattamiseksi:
http://www.pbase.com/canarybird/town_walk&view=slideshow
loistavia kuvia lukemattomia määriä, ei voi kuin ihailla galleriaan kuvattuja paikkoja ja viitseliäisyyttä tehdä jotain näin hienoa myös meille Puerto de la Cruziin höyrähtäneille, illan jatkoja!
että teillä pojilla on outo huumori? Kai se vetoaa teidänlaisiin mutta minua ei kyllä paljon naurattanu. Missä kohdassa se hauskuus oli?
Siinä vilahti monta tuttua paikkaa, kuten suosikkikatuni Calle de Hoya, jota pitkin tulee talsittua ihan päivittäin. Kuvasarjan kun katsoi, tuntui, kuin olisi jo perillä, vaikka vielä tovi on odotettava...
Jalostajan hernekeittoa ja sinistä lenkkiä jota on matkalaukku aina täynnä. Näin tekee suurin osa Kanarian käviöistä ja vielä juovat juhlamokkaa sen päälle. Samoin meetvurstia pitää olla pari pötköä ja tärkein on näkkileipä.
Ihanaa tuo lomailu kun pääsee ulkomaille. Varmaan moni on eri mieltä mutta olen Vantaalla töissä ja läpivalaisen teidän junttien laukut. On siellä muutakin mutta ne tuolla "seksi" palstoilla.
Odotettu, koska ajattelin että esität varmaan parhaat kanarian "menut". Ainoa mitä sinä läpivalaiset on äitisi vanhat villahousut. Lähde nyt vessaan puristelemaan finnejäsi. Ota äitisi "Me Naiset" mukaan, jos tulee mieleen harrastaa jotain muutakin.
Ensinnäkin chocos tai chipirones, seepioita grillattuna. Ihanaa rosadon kanssa. Teneriffalla olen saanut todella hyvää vuohta ja kaniinia salmonrejo-kastikkeella (saa myös Granilla). Parhaat lammasruuat olen syönyt Las Palmasissa. Meriantura on yleensä hyvää, joskus valitettavasti on eteen tullut kalpeita ja veteliä yksilöitä. Hyviä sardiinejakin olen syönyt. Ja kalaravintoloissa kokonaisia grillattuja kaloja, doradaa muun muassa.
Pitää kohta varata matka...
Saarilta saa hyviä viinejä edullisesti sekä kaupoista että ravintoloista. Ja roseviini jotenkin sopii tunnelmaan. Punaviineistä esim. Torresin viinit ja El Coto ovat huomattavasti Suomea edellisempia, ja laadukkaita viinejä.
Kun iltapäivällä tulee hotellille vuorilla patikoimisen jälkeen, on ihana ottaa jääkaapista kuivaa sherryä ja nauttia lasillinen parvekkeella. Hyvät sherryt (esim. Osborne) ovat 5-7 euroa pullo.
Mutta ihan OIKEESTI, mulla on tuttavuuksia jotka tosiaankin kantavat selkä vääränä RUOKAA Kanarialle! Muutamia esimerkkejä mitä parikin tyyppiä on matkaevääksi ottanut: koko tanko meetvurstia, florapaketti, maitoa, karjalanpiirakoita, kukko (siis ei tipu vaan sellainen savokarjalainen namiruoka), teepusseja, erilaisia puurohiutaleita, pussikeittoja jne. jne.
Eräskin tuttavuus matkan jälkeen totesi, että "muuten hyvä matka, mutta ensi kerralla otan enempi ruokaa mukaan" (lue: paikan päällä oli ostanut vain kananmunia).
Oon kyllä yrittänyt selostaa suu vaahdossa, jotta kyllä sieltä saa ihan niitä samoja tuotteita kuin Suomestakin, ja nenän edessä heilutellut Mikon sivuilta tulostamaani "ostoskori" -sivua jotta olisi ihan mustaa valkoisella, mutta kun ei niin ei niin ei! Evästä vaan pitää mukaan ottaa..
Sen toki ymmärrän että kahvinjuojat sen kahvipakettinsa (ukkonikin) mukaan ottavat kun ovat niin orjallisesti "kotimaiseen" kahviin koukussa, mutta että ihan flooraa.. Huh!
Ja pihvien lisukkeiden kyselijälle vastaisin että riippuu vähän paikasta että mitä saa. Normihan on se kaksi ranskalaista perunaa ristissä, nahistunut salaatinlehti ja siivu tomaattia, mutta paikoin taas on ihan hyvätkin lisukkeet vihanneksineen ja perunoineen. Joskus saa jopa perunalisäkkeen valita että ottaako rypyllisiä, ranskalaisia tai jotain!
Asuttiin taannoin pidempi tovi Luz Playassa Las Palmasissa ja meidän naapurissa keitettiin puuroa joka ikinen aamu. Kotoa oli tuotu kauhat ja kattilat, homma pelasi viimeisen päälle.
Me ei kyllä kanneta yhtään mitään, kahvia ei juoda ja aamiaiset syödään muualla. Tuoreita sämpylöitä voidaan hakea jostain, jos sattuu hiukomaan, mutta korkeintaan pestoa tai vuohenjuustoa kyytipojaksi.
Matkaajia on monenlaisia ja jokaiselle on oma paikkansa. Tärkeintä varmasti on se, että kokee lomansa onnistuneen. Jos nuo kotimaiset tuotteet tuovat turvallisuutta, suotakoon se heille.
Lisukkeiden kanssa se menee suunnilleen, kuten kirjoitit. Juuri tästä syystä tyydyn "ulkoruokintapaikoissa" usein niihin salaatteihin. Siinä ainakin saa jotain rehuja, jotka lihanpurijoilta menee förbi.
ymmärrettävää että varsinki pitkällä matkal haluaa jotain huoneessasa keitellä vaikka sitten aamupuuron ja siihen ne kaurahiutaleesa kotoota kantaa, mutta oha se ny ihan naurettavaa kantaa Suomest jotai floraa tai metwurstii kun Kanarialtakii niitä iha samoja saa kuin Suomestaki ja vielä halvemmalla. Kyllä kunnon kalakukosta riittää syötävää moneksiki päiväks, eli on se kai sitte nii mukava syödä sitä kuin paikallista ruokaa.
Onhan meitä kaikenlaisia sukankuluttajia, mutta vastasin vain provoon provolla, vaikka täytyisi tietenkin kääntää toinenkin poski. Saahan hernekeittoa jo muissakin pakkausissa kuin purkeissa vai? Veinhän minäkin Tenskulle Ruisleipää ja vähän muutakin, mutta Mikolle, ja ensi keväänä varmaan taas jotain tulee vietyä. Emäntä haluaa kahvinsa aina viedä mukanaan, minulle on aivan sama mitä litkin kahvina, saattaapi väliin olla Dorada tai Tropical merkkistä, ota niistä selvää. Sämpylän haku reissukin saattaa joskus vähän venahtaa, kun tulee nojailtua kalasataman baaritiskiin heti aamutuimaan, siellä muuten kuulee parhaat jutut, ja saa hyvät aamunaurut. Joskus aina tapailee näitä "metvursti" miehiä, kuka on tuonut mitäkin mukanaan, oli yhdellä isännällä 3kg kassillinen lanttuja, kassi hajosi Helsingin lentoasemalla, kyllä siinä oli pokassa pitelemistä, yksi emäntä nauroi surutta tiskin takana kun niitää keräiltiin. Oli kuulemma otettu mukaan, että saadaan laittaa hernekeiton sekaan. Kyllähän se tietysti niinkin on, että meillä on vielä niin lähellä se aika kun tulimme puusta alas, mutta yritään sinnikkäästi leikkiä sivistynyttä. Moido.
Kyllä mie ymmärsin siun kirjotuksen!
Ja mitä tulee provohin, niin harvemmin minä jaksan sitä toista poskea kääntää, vaan rupean leikkimään heidän kanssa tai sitten sanon jotain rumasti - lapsettaa juuh..
http://www.spain.info/TourSpain/Gastronomia/Cocina Regional/CCAA/E/0/Canarias?language=es
poijat kyseli Inglesissä. Niillä on sinua kovin ikävä.
ookke Mikon kanssa millainen suhde? Vai oletko vielä kaapissa?
mieluiten pakaran mitä olen seurannut. Poski se on sielläkin.
on täällä ihan oman fanclubi. Ihan pistää kateeks. Se on mestarin merkki kun provot alkaa kiusaan.
On pikkasen mustasukkaisia, täytyypi vierailla siellä Inglesissä, kun en ole koskaan käynyt. Pitänee kysellä don luisilta, parhaat mestat. Odotelkaa pojat siellä Inglesissä ihan rauhassa, on niin kova työsarka vielä tuolla Teneriffalla, kun täytyy välillä pelleillä noitten naistenkin kanssa ainakin silmänlumeeksi. Yleensäkin olen elänyt sillä periaatteella, että kaikki kaksijalkaiset käy, eläimiin ei sekaannuta, puutteessa olisi eletty jos olisi ollut kronkeli. Tsau.
muita julkkiksia ookkaa kuin tuo ookke joille piruilla! Vaikka toiseks jäätte ookenkin kanssa :)
Sama juttu suomalaisilla miehillä, vaikka puhuttais pyhäkoulusta, tämänkin palstan otsikko oli muistaakseni lempiruokasi ja juomasi, niin pian sitä ollaan jo puhumassa siitä ja sen kestävyydestä. Harmittaa kun täällä on sentään naisväkeäkin, eikä mellasteta pelkässä jätkäporukassa. Puhunhan minäkin, aika useinkin, asian vierestä, mutta, muutta....vinoilussa en kyllä suostu jäämään hopealle, on sitä niin monet alan kurssit käyty, ja opettajat ovat olleet parhaammasta päästä. "Lukukausimaksutkin" ovat vuosien varrella olleet huippuluokkaa. Asiaan mennäkseni, hyvät kala ja liharuoat ovat meikäläisen herkkua sekä hyvät punaviinit. Kun nyt aloin miettiä, niin minähän syön mitä vaan joka on hyvää ja hyvin laitettu. Pitkä litania minullakin on kaikenlaisia viinejä, mutta oletteko maistelleet kalasatamassa Puertossa joulukuun alkupäivinä myytäviä uudensadon paikallisia viinejä, todella muhkeita. Vaimokin, joka ei paljon viineistä välitä, kiskaisi itsensä hiprakkaan. Siinä sitä sitten istuttiin tunti ja odotettiin pään selviämistä. Meinasi unohtua, ostereita en ole vielä syönyt, sammakoita ja etanoita kyllä joskus Ranskassa, käärmeet, koirat ja kissat jätän tuonne Thaimaan osion herkuttelijoille. Kirjoitellaan me täällä vaan ruoka ym. juttuja, tuo aikaisempi pornopläjäys kuului ns. pakollisiin kuvioihin.
en kyllä syö minäkään, sillä En syö ketään enkä mitään elävänä!! Ja kissat ja koirat pidän mieluummin sohvalla siliteltävänä kuin lautasella.. Okei, joskus mein kissat lautaselle tunkee, mutta se onkin jo ihan toinen juttu se!
että ookke ei ole maailmaa nähnyt ja kuvittelee että Teneriffan jutut ovat ainoa maailma mitä tällä pallolla on. Se että ookke jättää kissat, koirat ja käärmeet pois Kanarian listoilta kertoo vain hänen sokeudesta että esim koiranliha olisi jotenkin outoa tai käärmeen. Mutta jospa ooken olisi joskus mahdollista päästä käymään niissä maissa missä nämä ovat suurta herkkua ja vielä maistuvat älyttömän hyvältä. Mutta ooken on ehkä vain haaveiltava tästä silä kun ei rahkeet riitä niin ei riitä.
Jokunen vuosi sitten menimme erääseen kalaravintolaan ja polleana piti tilata talon bravuuri merenantimista koottu lautanen, erikoinen ja makuinen mutta syötyä tuli ja juotua. Aamulla oli paha olo ilmeisesti syödystä ruuasta, vai oliskohan se ollut juomasta? Se oli vaan aikas kenkku homma kun oli Teide-retkelle lähtö ko. aamuna, Mini-Maria (opas) oli huumori-immeinen ja tiesi mistä oli kyse ja sanoi matkan aikana, voi kyllä se on tämä korkean paikan vaikutus kun saa aikaiseksi huonoa oloa ja iski silmää. Jotenkin vaan olo korjaantui ja ei se retki sentään pilalle mennyt.
Ikä on tuonut ihan pikkaisen älliä asioihin.. ensin retket..
tietysti minulle kuulu... mutta sanon silti: Kissoista ja koirista NÄPIT IRTI tai tulee turpaan!
Okei, ei asiallista eikä aikuismaista, MUTTA silti!
Ole minulle outoja nuo kissojen ja koirien syömiset, sanoin vaan että minä en syö ja käärmeitä ei kanarialla ole. Mitä tuohon maapallon katsastamiseen tulee, voinen kertoa, että ainoa maanosa missä en ole käynyt on Austraalia, että kyllä ihan riittävästi on se puoli tullut hoidettua. Voinen kertoa sinulle että vietin useamman vuoden merimieselämää, enkä suinkaan ruotsinlaivalla. Kerroppa " thaimaan" kävijä jotain uutta, mehän keskustelemme täällä noista kanarian sapuskoista eikä mistään erikoisruokavalioista.
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/1175/images/1175_MEDIUM.jpg
oli kai niin että samaa sukupuolta olevaan alaikäiseen eläimeen ei saa sekaantua.
Minun mieleeni on Kanarialla(taas helmikuussa Puerto de la Cruz:ssa) alkapalaksi Pimientos de Padron ( suolaisia paprikoita ?)onko näin? tosi hyviä, ja sitten perunoita tai kuumassa kasarissa katkarapuja ja pääruokasi paella tai merianturaa.
Menemme Apartamentos Teneguia 6.2.-ja palaamme kotiin 6.3.
Tavataan siellä