Heipparallaa!
Pääseekö espanjalaisiin yliopistoihin hyvillä yo-papereilla (peräisin vuodelta 2003, lisäks myös ihan hyvä amk-torkka) suoraan sisään ja jos pääsee, niin mille aloille ja mihin yliopistoihin? Kuinka hyvä espanjan kielen taito pitää olla eli riittääkö perusteet vai pitääkö olla vuosien velhoilut hanskassa? Mites englanninkieliset koulutukset yliopistotasolla Espanjassa, pääseekö niihin mitenkä?
Pääseekö espanjalaisiin yliopistoihin hyvillä yo-papereilla (peräisin vuodelta 2003, lisäks myös ihan hyvä amk-torkka) suoraan sisään ja jos pääsee, niin mille aloille ja mihin yliopistoihin? Kuinka hyvä espanjan kielen taito pitää olla eli riittääkö perusteet vai pitääkö olla vuosien velhoilut hanskassa? Mites englanninkieliset koulutukset yliopistotasolla Espanjassa, pääseekö niihin mitenkä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinun kannattaa ensin miettiä, mitä ja missä tahdot opiskella, sillä et pääse suoraan mihinkään viralliseen yliopistoon, prosessi on sama joka paikkaan. Sinun on haettava yo-tutkintosi yhdenmukaistamista sekä suoritettava pääsykokeet ja niissä pitää osata espanjaa. Sen verran olisi hyvä osata espanjaa, että pystyt selvittämään hakuprosessin kulun etsimällä tarkempaa tietoa netistä ja tietenkin ne pääsykokeet.
Englanninkielisiä koulutusohjelmia on lähinnä yksityisissä yliopistoissa ja nekin ovat harvoin kokonaan englanniksi, lisäksi yksityiset ylopistot veloittavat kuukausimaksua 500 eurosta ylöspäin, maineikkaimmat jopa 800-900e per kuukausi sekä suolaisen kirjoittautumismaksun.
Ihan ensin kannattaa miettiä, että tahdotko aloittaa kandintutkinnolla vai suorittaa jatko-opintoja, sillä amk-papereilla saattaa hyvinkin päästä suoraan käsiksi jatko-opintoihin. Sekin tosin vaatii tutkinnon yhdenmukaistamista ja sen hoitaa paikallinen opetusministeriö.
Hei,
Olen ensimmmäisen vuoden yliopisto-opiskelija Espanjassa. Kopsaan aiemmin tällä foorumilla kirjoittamani kommentin koskien hakua espanjalaisiin yliopistoihin vastaukseksi kysymyksiisi.
"Olen käynyt läpi yliopistohakuprosessin viime keväänä, joten osaan ehkä vastata muutamaan kysymykseesi.
Aloitin opintojeni valmistelut käännättämällä lukion päättötodistuksen sekä ylioppilastodistukseni. Seuraavaksi lähetin ne UNED:iin (Universidad Nacional de Educación a Distancia; hoitaa ulkomaisten tutkintojen rinnastukset), jossa ne rinnastettiin vastaaviin espanjalaisiin tutkintoihin ja kokeisiin. Espanjassahan ylioppilastutkintoja on montaa eri sorttia, joten tässä vaiheessa olisikin hyvä tietää, mitä haluaa hakea yliopistoon lukemaan, jotta paperisi voidaan yrittää rinnastaa opintoalalle vaadittavaan tutkintotyyppiin. UNED:issa siis päätetään, hyväksytäänkö sinun lukio-opintosi vastaamaan haettavaa tutkintotyyppiä (esimerkiksi lääketieteelliseen pääsyn edellytyksenä on "Ciencias de salud"- ylioppilastutkinto, joka suomalaisesta järjestelmästä käsin haettaessa käytännössä tarkoittaa sitä, että sinulla tulee olla lukiossa luettuna kemian ja biologian kursseja) . Tässä rinnastusprosessissa menee kaiken kaikkiaan yleensä pari kuukautta ja sen pystyi ainakin kevään tietojen mukaan tekemään millä aikaa vuotta tahansa.
Jos UNED päättää rinnastaa tutkintosi haluamaasi, seuraavaksi voit alkaa selvittämään, minne yliopistoon haluat/sinun kannattaa hakea. Tutkinnon rinnastamisen yhteydessä sinulle on laskettu keskiarvo, jolla voit hakea yliopistoihin. Sisäänpääsyrajoista ("Notas de Corte") löydät yleensä tietoja yliopistojen omilta sivuilta ja Googlettamalla. Autonomisilla alueilla on yleensä omat sivustot yliopistoverkostollensa, joten voit alkaa etsimään lisätietoa hakuaikatauluista ja -menettelyistä sieltä. Löytäessäsi mieleisen yliopiston, ole rohkeasti yhteydessä myös siihen päin!
Kielikokeesta vielä; asia on yliopistokohtainen eli yliopisto _voi halutessaan_ järjestää sinulle kielikokeen tai vaatia, että olet suorittanut UNED:in järjestämän kokeen. Periaatteessahan jokaisella ulkomaalaisella opiskelijalla tulisi olla riittävä kielitaito opinnoissa edistymiseen. Se, täytyykö sinun suorittaa jokin kielikoe, selviää siis varmasti soittamalla valitsemaasi yliopistoon. Mahdollisen kielikokeen lisäksi ei yliopistoihin ole vielä muita EU:n kansalaisten pääsyä säännösteleviä kokeita (poikkeuksena muutamat tiedekunnat, jotka vaativat pääsykokeiden suorittamista kaikilta hakijoilta). Tilanteeseen on kuitenkin tulossa muutos, kun Espanjan siirtyy uuteen yliopistohakusysteemiin Bolognan sopimuksen mukaisesti (takaraja v. 2010, mutta näistähän täällä aina luistetaan..). Tämä tarkoittaa räätälöityjä pääsykokeita kaikkiin tiedekuntiin (vrt. Suomalainen järjestelmä). Poikkeuksena opiskelijat, jotka hakevat suoraan espanjalaisista ammattikorkeakouluista (Ciclo Superior) jatkamaan opintojaan yliopistotasolle, heiltä ei pääsykoetta tulla vaatimaan.
Hakuprosessi on siis paperia paperin perään ja jo tuota hakua edeltävä tutkinnon rinnastaminenkin vie hermoja raastavan pitkän ajan ja vaati ainakin minulta useassa toimistossa ramppaamisen. Virkailijoitakin sattui kohdalle laidasta laitaan, joku tiesi aiheesta jotakin ja halusi auttaa, toinen vaan kohautti hartijoita ja jatkoi kynänsä pureskelua. Asiat eivät aina suju yhtä nopeasti ja tietotaidolla kuin Suomessa."
Englanninkielisistä tutkinnoista ei minulla ole valitettavasti tietoa, mutta eiköhän niitäkin tästä maasta löydy. Millaisesta tutkinnosta/alasta olet kiinnostunut?