Microsoft on vastuuntuntoinen ja avokätinen yhtiö josta monella riistoyhtiöllä kuten Applella olisi opittavaa.
Joulumielellä kuluja laskematta vaikka kommunistitoimittaja näkee tässäkin peikkoja mutta se on pelkkää panettelua:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=35616&tyyppi=1
Joulumielellä kuluja laskematta vaikka kommunistitoimittaja näkee tässäkin peikkoja mutta se on pelkkää panettelua:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=35616&tyyppi=1
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Lisäksi peritään lähinnä muodollinen sadan taalan osallistumismaksu, joka lankeaa maksuun vasta Bizspark-kauden lopuksi."
Eli rahastetaan kuitenkin. Mikki$otkun kate on normaalisti reilusti yli 80% joten kyllä tuostakin jää mäsälle rahaa enemmän kuin kauppiaat normaalisti saavat-
"Bizsparkiin kelpaavat kaikkialta maailmasta mukaan yksityiset softa- ja palveluyritykset, jotka ovat olleet markkinoilla vähemmän kuin kolme vuotta ja joiden liikevaihto jää alle miljoonan dollarin (noin 780 000 euroa)."
uusille yrittäjille heti pallo jalkaan meininkiä.
"Kehitystyökalut tarjotaan kolmivuotisen ilmaisen MSDN-jäsenyyden (Microsoft Developer Network) kautta"
ja sen jälkeen maksetaan paljon.
Mitään hyväntekeväisyyttä ei tuossa näy vaan silkkaa rahastusta tulevaisuudessa.
Microsoftiakin huolestuttaa ohjelmistokehittäjien joukkopako OpenSourceen joten se koettaa hidastaa sitä höynäyttämällä aloittelijoita pikkulahjuksilla. ;)
http://www.linux.com/feature/142083
jaksaa
hommaa jo elämä.
Jos vaikka Pentti-rukka tutustuisi mysql:n historiaan ja sen peruskoodin kirjoittajan kansallisuuteen, niin saattaisi jotakin valoa ahtaalla olevien silmälappujen väliin tunkeutua. Mutta ei, kuha vaahtoo.
Ja jos jossakin vitjassa tulee tosi argumentti eteen, nii alkaapa taas uutta. Niitähän tässä piisaa. Pannaanpa vaikka linkki tuohon lähimenneisyyteen:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=500000000000003&posting=22000000038986777
Ei ollut pentissä miestä sanomaan siihenkään enää mitään. Muisteltaisiinko vaikka sitä, että mikä se on mikä mielellään pinnalla kelluu.