talvi tuli

Eli lumet tuli ennekuin ehdin pressua päälle hommata. Tuli ajatus mieleen, että miksi tällänen itsetyhjentyvä pulpettivene edes pitää talveksi pressulla suojata? Sulaahan se lumi pois ja vesi valuu ulos.
51152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli se sun itsetyhjennys reikä jäätyy ensin umpeen ja sitten venees täyttyy laitoja myöten täyteen ja jäätyy ja hajoo kuin kirjekuori.

Äänestä

Lumi ei ole ongelma, mutta jossain vaiheessa talvea sataa kuitenkin vettä ja kun
vesi sitten jäätyy, se tunnetusti laajenee ja saatta hajoittaa paikkoja. Joten laita
ihmeessä jokin peitto veneesi suojaksi.

Äänestä

Kaksi edellistä talvea on purjeveneeni ollut ilman pressua. Kokemukseni ovat olleet pelkästään positiiviset. Tulevankin talven meinaan pärjätä ilman pressua.

Äänestä
  • koska jätät peittämättä.

    Äänestä

  • Otto kirjoitti:

    koska jätät peittämättä.

    Enkä todellakaan näe sitä tarpeelliseksi. Kosteusongelmia ei ole esiintynyt. Jään aiheuttamia vaurioita en ole huomannut. Tiikki on pysynyt hyvänä. Vene on puhtaampi keväällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ryds kirjoitti:

Eli lumet tuli ennekuin ehdin pressua päälle hommata. Tuli ajatus mieleen, että miksi tällänen itsetyhjentyvä pulpettivene edes pitää talveksi pressulla suojata? Sulaahan se lumi pois ja vesi valuu ulos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu