Kaikissa testeissä maasta taivaaseen. Ajettavuus on aina ollut Alfan leipälaji, mutta kaikenlaiset pikkuhäiriöt ovat vähän rikkoneet muuten hyvää kokonaisuutta. Onko 159 nyt sitten todella laadullisesti niin hyvä kuin väitetään?
Alfa 159
11
3055
Vastaukset
- asaa
hyvä sen pitäisi olla, kai se ihan keskitasoa on
- keskivertoautoilija
Nykyään Alfa on saavuttanut keskitason niin laadun kuin ajettavuudenkin suhteen, toista oli ennenvanhaan.
- on kaukana
159 Alfasta.
Vaihdoin -04 E270cdi Mersun Alfan 159 2.4 JTDm malliin. Takaisin en vaihtaisi.Minulla on ollut vuosien varrella myös uusia A6- Audeja,500-sarjan Bemareita ja S60jaS80 Volvoja.Tilalle ottaisin vain A8 Audin joka oli ihan omalla tasollaan omistamieni autojen joukossa.
Nykyisellä Alfalla on ajettu yli 70.000km ilman mitään häiriötä tai vikaa. Ei kuulu nitinöitä, eikä saumat irvistele.
Ajettavuus on aivan omassa luokassaan ja henki joka Alfassa vallitsee on itse koettava, sitä ei voi selittää.
Kertakaikkiaan upea auto. - dsöl
ai keskitason ajettavuus.. heh, kummasti se pieksi kaikki saksalaisesesa lehdessä..
- ...minkään...
...laatuseikkojen vuoksi. Ei! Se hankitaan siksi, että halutaan omistaa ja ajaa Alfa Romeolla!
Jos haluat laadullisesti ja muutenkin tasapaksun, ylemmän keskiluokan ajokin harkitse ilman muuta Audia, Mersua, Volvoa, BMWtä jne, mutta älä missään tapauksessa Alfaa, silloin et pety etkä pelästy.
Jätä ne suosiolla niitä arvostaville ja niiden erityispiirteet hyväksyville kuljettajille.- puhutpa asiaa...
Alfa on lelu!
- asian puhuja....
puhutpa asiaa... kirjoitti:
Alfa on lelu!
Alfa on lelu, joka on kyydinnyt luotettavasti ainakin meidän perhettämme jo vuosien ajan ja on sitäpaitsi erittäin hauska kapistus!!!!!!!
- puhutpa asiaa...
asian puhuja.... kirjoitti:
Alfa on lelu, joka on kyydinnyt luotettavasti ainakin meidän perhettämme jo vuosien ajan ja on sitäpaitsi erittäin hauska kapistus!!!!!!!
...joskus tuollaisen lelun.
En tosin tiedä, kuka on väittänyt ja mitä, mutta ainakin 350 000 km kahdella 156:lla sai minut vielä pysymään merkissä, vaikka vaikeata se oli, kun muissa liikkeissä kuin Delta-autossa tapaa saada Alfasta aina paremmin vaihdossa. Nyt on 19 000 km 159:n mittarissa enkä minä nyt ainakaan keksi, mistä tämä alkaisi oikutella. Aikanaan varmaan jostain, mutta eikös kaikille paljon ajetuille autoille käy jossain vaiheessa niin?
- A.Alfisti
Alfa on todella hyvä auto. Vaihdon volvosta alfaan ja en kyllä takaisin vaihtais.. ajettavuus on nautinto ja minkäänlaisia ongelmia ei ole ollut koko 39.000 km aikana. Ainut mitä vähän olen moittinut on Huoltokustannukset, mutta nekin jaksaa maksaa kun tietää että on alla toimiva peli ja joka autoilu kerrasta nauttii täysin siemauksin.. Alfa on ykkönen!
- ajettava!
Itse entinen 155:n omistaja.
Ajomukavuus parani olennaisesti
159:ssa, mutta yhtä hauska
mutkikkaalla tiellä kuin entinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676