päättäjiä pitää painostaa lisäämään halvan energian tuotantoa. Näyttävät itsekkin heränneen unestaan. Vuotoksen ja Kollajan vesivoiman vastustamista en voi ymmärtää, asukkaat saavat korvaukset ja rantatontit, outoa toimintaa.
Vihreät ovat politiikallaan tulleet kansalaisille kalliiksi, syy miksi en heitä äänestä.
Vihreät ovat politiikallaan tulleet kansalaisille kalliiksi, syy miksi en heitä äänestä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pikemminkin uusiutuvan sähköntuotannon lisäämistä syöttötariffien avulla. Esim. biokaasuvoimalalle on kuulemma tulossa takuuhinnaksi 180€/MWh.
Tämä raha peritään kuluttajilta siirtotariffeissa ja tulee vielä sulle ja mulle hyyyyvin kalliiksi.
> päättäjiä pitää painostaa lisäämään halvan energian tuotantoa. Näyttävät itsekkin heränneen unestaan.
> Vuotoksen ja Kollajan vesivoiman vastustamista en voi ymmärtää, asukkaat saavat korvaukset ja
> rantatontit, outoa toimintaa.
>
> Vihreät ovat politiikallaan tulleet kansalaisille kalliiksi, syy miksi en heitä äänestä.
Suomessa vesivoimalla tuotetaan vain 14 prosenttia Suomen sähköstä. Määrä on olematon kun ottaa huomioon, että 90 prosenttia koskista ja virtavesistä on tuhottu vesivoimaloilla. Suomessa puuttuu vesivoimalle välttämättömät korkeuserot kun maa on litteä kuin pannukakku.
Olkiluoto kolmonen tuottaa valmistuttuaan jo yksin enemmän sähköä kuin kaikki Suomen vesivoimalat yhteensä.
Vaikka kaikki Suomen jäljellä olevat vapaat virtavedet ja kosket tuhottaisiin Tenojoesta Vantaanjokeen saakka, niin sähköä niistä saisi yhteensä lisää noin kaksi prosenttiyksikköä Suomen sähkönkulutuksesta.
Esimerkiksi Kollajan kuopatun tekoaltaan tapauksessa suojeltu Iijoki olisi kuivattu 40 kilometrin matkalta koskineen ja joki vedetty kulkemaan suolle tekoaltaaseen ja sieltä edelleen tekoaltaan voimalaan. Joki varren asukkaat eivät olisi saaneet siitä mitään korvauksia vaan kuivatun haisevan joen. Alueelta olisi hävinnyt kymmeniä työpaikkoja muun muassa matkailun kautta eikä hanke olisi tuonut tilalle yhtään ainutta työpaikkaan. Iijoen lohikanta olisi tapettu hankkeella sukupuuttoon ja veden laatu olisi romahtanut erinomaisesti heikolle tasolle. Hanke olisi aiheuttanut kasvihuonekaasupäästöjä enemmän kuin saman sähkömäärän tuottaminen kivihiilellä. Kollajan tekoallas hankkeesta olisi saatu sähköä vuodessa 120 GWh eli noin 0,1 prosenttia Suomen sähköntuotannosta. Saatava vähäinen sähkömäärä olisi myyty hanketta ajaneen yksityisen voimayhtiön PVO:n toimesta sähköpörssin kautta kuluttajille maksimaaliseen hintaan.
Itse en voi käsittää sitä miten Suomessa joku firma voi puuhastella vesivoimalaa suojeltuun jokeen. Tuohan on kuin jostain Stalinin ajan Neuvostoliitosta. Ahneudellakin pitäisi olla joku rajansa ja Suomen viimeisiä vapaita koskia ei saa uhrata voimayhtiön osakkeenomistajien voittojen maksimoimiseksi ja mitättömän sähköntuotannon vuoksi.