mikäs on kun etujarru vinkuu jarruttaessa. Renkaan-
vaihdon yhteydessä huomasin, että jarrulvyn ulkoreuna
oli n.sentin matkalta paskanen. Ilmeisesti ei ole kosketuksessa
paloihin jarruttaessa.
Meniskö tälläinen takuuseen
Golf on -03 ja ajettu 9000 km
vaihdon yhteydessä huomasin, että jarrulvyn ulkoreuna
oli n.sentin matkalta paskanen. Ilmeisesti ei ole kosketuksessa
paloihin jarruttaessa.
Meniskö tälläinen takuuseen
Golf on -03 ja ajettu 9000 km
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä noilla kilometreillä pitää mennä takuun piikkiin jos ei ole ulkoisesti aiheutunut.
Vaimon Golf -03:een vaihdoin talvirenkaat ja tsekkailin jarruja, eikä levyt näyttäneet vielä uusia häpeävän (~7500km).
Selvitytä mistä on aiheutunut moinen... Olisiko väliin päässyt isompi esine (kivi?), joka olisi lohkaissut palan ulkopintaa pois, jolloin pala ei enää koske levyyn? Onko Levyssä uriutumia?
Jarrulaikan ulkoreunassa onkin sentin rantti johon ei pala vastaa,nyt herääkin kysymys onko jarrutukset kuin rallimiehillä,jos näin silloin kuluvat epätasaisesti,ja huono muuta tehdä kuin remotteerata normaalia aiemmin.
Mikäli ihan normaali tasolla liikutaan,pitäisi ilmeisesti kokeilla toisilla paloilla,noin uudessa tuskin vielä jumiutumisia,ellei nyt suojakumi olisi rikki,joskus omassani millin parin matkalta jarrupalsta reunoista pois,se ei sitten vastaa siihen rantiin,ihan puukolla/viilalla lähtee,joissakin auttanut vinkunaan