Miten puhdistan kristallikruunun kätevimmin?
Onko vinkkejä?
Kristallikruunun puhdistus
10
23185
Vastaukset
- säihke
Menihän siinä hieman aikaa, mutta kirkasta tuli. Otin yksitellen kaikki ristallit koukuista irti ja lilluttelin niitä vähän aikaa astianpesuaineella täytetyssä vesivadissa. Ei tarttenut edes kuivata ja kaunista tuli.
- näin...
Laita pesuainetta pieneen kuppiin ja dippaa kristallit siihen irroittamatta niitä mistään.
- Mutta totta
Heijppa!
Niin uskomattomalta kuin kuullostaakin, nykyaikaiset astianpesukoneet tekevät hyvää jälkeä. Koko kruunu vain johtoineen päivineen koneeseen ja bio-ohjelma päälle. Vaihtoehtoisesti voi käyttää pesukoneen lyhytohjelmaa, linkousta ei kuulemma suositella.- liisa
Ai että pesukoneeseen? Et kai ollut tosissasi
sentään?
Ne osat mitkä eivät irtoa, puhdistan itse
tiskiaineeseen kostutetulla rievulla,
hidasta hommaa, mutta en ole parempaakaan
keksinyt. Irto-osat liotan tiskiainevedessä,
kuten muutkin.
- säihkettä
Meilläkin harrastettiin aikoinaan pura- ja kokoa menetelmää, sitten löytyi valaisinliikkeestä suihkutettavaa kristallien puhdistusnestettä. Aineella on "erikoistuotteen" erikoishinta, joten siirryimme vihjeen perusteeella käyttämään auton tuulilasinpesuainetta. Valaisimen alle sanomalehtiä/pyyhkeitä suojaksi, tietenkin virta pois kruunusta, reilu sumutus; lika valuu pesuaineen mukana pois, toistot tarvittaessa ja puhdasta tulee. Pinttynytkin kruunu sädehtii käsittelyn jäljiltä.
PS. Luulisin "Winduksenkin" toimivan en ole kokeillut...- L W
Olen puhdistanut, korjannut,entisöinyt satoja kruunuja. Astianpesukoneeseen ei missään tapauksessa - prismat kolhiintuvat-vaurioituvat. parhaan, ja mielestäni ainoa oikea kotikonsti on irroittaa kaikki prismat
ja pestä astianpesuaineella - huuhtelukirkaste viimeiseksi. joka prisman tulee myös kuivata mikroliinalla tai keittiöpyyhkeellä. Ota AINA huomioon että neljäkymmentä vuotta, tai vanhempi kruunu pitää sähköistyksen takia tarkastuttaa asiantuntijalla. Kokemuksesta väitän että vanhemmista jopa 9 kruunua 10:stä on suoranaisesti sekä turvalliusuus että paloriski. Suosittelen käytettävän asiantuntijaa myös puhdistuksessa. Katso myös Kotitieto.fi sivustot. Terv. L W L W kirjoitti:
Olen puhdistanut, korjannut,entisöinyt satoja kruunuja. Astianpesukoneeseen ei missään tapauksessa - prismat kolhiintuvat-vaurioituvat. parhaan, ja mielestäni ainoa oikea kotikonsti on irroittaa kaikki prismat
ja pestä astianpesuaineella - huuhtelukirkaste viimeiseksi. joka prisman tulee myös kuivata mikroliinalla tai keittiöpyyhkeellä. Ota AINA huomioon että neljäkymmentä vuotta, tai vanhempi kruunu pitää sähköistyksen takia tarkastuttaa asiantuntijalla. Kokemuksesta väitän että vanhemmista jopa 9 kruunua 10:stä on suoranaisesti sekä turvalliusuus että paloriski. Suosittelen käytettävän asiantuntijaa myös puhdistuksessa. Katso myös Kotitieto.fi sivustot. Terv. L Wpuuvillahanskat, kastele ne lämpimään veteen, missä on astianpesuainetta. Sitten vaan pyörittelet prismat käsissäsi puhtaaksi. Jos käytät valkoisia käsineitä, joita käytetään kumihanskojen alla, niin pian näätkin miten lika irtoaa käsineisiin. On huomattavasti nopeampaa, kun irroitella kaikkiprismat.
- kill-roy
marja-liisa41 kirjoitti:
puuvillahanskat, kastele ne lämpimään veteen, missä on astianpesuainetta. Sitten vaan pyörittelet prismat käsissäsi puhtaaksi. Jos käytät valkoisia käsineitä, joita käytetään kumihanskojen alla, niin pian näätkin miten lika irtoaa käsineisiin. On huomattavasti nopeampaa, kun irroitella kaikkiprismat.
mitään kristalleja ei kannata purkaa kruunusta,varsinkaan jos kruunu on vanha (rikkoontuvat herkästi ja korvaavia liki mahdoton saada).Kannattaa ensin kytkeä irti kattorasiasta (pistotulppa/sokeripala),sen jälkeen suosittelen esim pakastepusseilla lampunkantojen huputtamista (jotta eivät kastu) ja jos kruunun runko on patinoitunutta messinkiä,niin silloin kannattaa myös suojata runko välttääkseen pisara-läikkiä rungossa.Sumutinpulloon esim vesi-etikka-astianpesuaine liuos ja kruunun alapuolisen alueen suojaus kosteudelta.Prismat kannattaa sumuttaa aivan märiksi,niin että vesi aivan valuu noroina.Sumutuksen jälkeen poistetaan suojaukset ja annetaan kuivua.Ei kannata kytkeä verkkoon ennen kuin on kuivunut.Lampukannat eivät saisi kostua.Kristallikruunut eivät ole välttämättä maadoitettuja,joten eriyistä varovaisuutta kannattaa noudattaa pesun jälkeen ja olisi myös suotavaa irroittaa sulake ennen lampun kytkemistä rasiaan.
Ja kuten ketjussa aiemmin todettiin,vanhojen kruunujen/valaisinten sähköistys olisi syytä tarkistaa turvallisuussyistä.Samalla myös järjestyisi puhdistus asianmukaisesti.
- Helppo ja hyvä keino
Hommattiin vanha ja melko iso kristallikruunu, joka oli todella likainen. Ripustin sen autotallin kattoon, lattiakaivon päälle ja sumutin 10% Würthin Pineline liuoksella.
Lika suorastaan tipahti lattialle, mitään hinkkausta ei tarvittu. Perään huuhtelu puhtaalla vedellä ja ihan reilusti puutarhaletkulla.
Kuivui siinä pari vuorokautta, sitten lopuksi varmuuden vuoksi puhaltelin paineilmalla kaikki lampunkannat. Lopputulos on todella hyvä.
En usko, että astianpesuaine tms. mieto pesuaine olisi tehonnut vuosikymmenten pinttymiin. Oli se niiin hirveässä kunnossa :-)- Pohdintoja
Ainakin omassa kristallikruunussa, se kristalliosa on erikseen otettavissa / irrotettavissa.
Se voi pestä vaikka huuhtelemalla suihkulla, fairyä yms sumupullosta ja antaa
vaikuttaa vähän aikaa, sitten huuhtelu ja antaa kuivua ennen takaisinlaittoa.
Näin siis ainakin uudemmissa malleissa, joissa se kristalliosan saa juuri tuon takia
erilleen irti, ja voi suihkuttaa pölyt pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694303
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺674137Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363552Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163133Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342802En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102344IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251471Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751069