Sinä joka omistat Okalinnut-kirjan suomeksi, voisitko kirjoittaa sanasta sanaan kirjan alussa olevan kertomuksen okalinnusta tänne. Mahdollisimman pian, kiitos paljon! (:
OKALINNUT KIIREINEN!!
10
3000
Vastaukset
- karvavarvas
On olemassa legenda linnusta joka laulaa vain kerran elämässään, suloisemmin kuin mikään muu olento maan päällä. Siitä hetkestä kun se lähtee pesästä se etsii okaista puuta, eikä lepää ennen kuin sen löytää. Puun julmien oksien keskellä laulaen se keihästää itsensä pisimpään ja terävimpään okaan. Ja kuollessaan se kohoaa oman tuskansa yläpuolelle ja laulaa kauniimmin kuin kiuru tai satakieli. Yhden suurenmoisen laulun jonka hintana on elämä. Mutta koko maailma pysähtyy kuuntelemaan ja Jumala hymyilee taivaassaan. Sillä paras on saavutettavissa vain suuren tuskan kautta...Niin ainakin legendassa väitetään.
- Nosy Parker
THE THORN BIRD
There is a legend about a bird which sings just once in its life, more sweetly than any other creature on the face of the earth. From the moment it leaves the nest it searches for a thorn tree, and does not rest until it has found one. Then, singing among the savage branches, it impales itself upon the longest, sharpest spine. And, dying, it rises above its own agony to out-carol the lark and the nightingale. One superlative song, existence the price. But the whole world stills to listen, and God in His heaven smiles. For the best is only bought at the cost of great pain.... Or so says the legend. - karvavarvas
Nosy Parker kirjoitti:
THE THORN BIRD
There is a legend about a bird which sings just once in its life, more sweetly than any other creature on the face of the earth. From the moment it leaves the nest it searches for a thorn tree, and does not rest until it has found one. Then, singing among the savage branches, it impales itself upon the longest, sharpest spine. And, dying, it rises above its own agony to out-carol the lark and the nightingale. One superlative song, existence the price. But the whole world stills to listen, and God in His heaven smiles. For the best is only bought at the cost of great pain.... Or so says the legend.Jep, näin se kirjassani luki.
- ------
jotenkin on tuttu kirjan nimi, mut en muista et olisin lukenut. onko siitä tehty joku leffa/sarja ja mistä kirja kertoo?
- nyt please!
muistan et olisin joskus katsellu jotain samannimistä leffaa/sarjaa, mut eihän se välttämättä liity siihen kirjaan. joten please kertokaa mistä se kirja kertoo. ei tarvi kertoo juonta. sekin riittää jos kertoo et se kirja on filmattu.
- bruant
nyt please! kirjoitti:
muistan et olisin joskus katsellu jotain samannimistä leffaa/sarjaa, mut eihän se välttämättä liity siihen kirjaan. joten please kertokaa mistä se kirja kertoo. ei tarvi kertoo juonta. sekin riittää jos kertoo et se kirja on filmattu.
Erään Australiaispariskunnan rakkaustarina josta on tehty televisiosarja.
- ----------
bruant kirjoitti:
Erään Australiaispariskunnan rakkaustarina josta on tehty televisiosarja.
hitto kun ei muista oliko se sarja hyvä vai paska kun ei ainakaan mitään paska kirjaa jaksais raahata kirjastosta.
- oli kun
---------- kirjoitti:
hitto kun ei muista oliko se sarja hyvä vai paska kun ei ainakaan mitään paska kirjaa jaksais raahata kirjastosta.
et muista. Omasta mielestä hyvät sarjat/leffat muistaa läpi elämän.
- saraz
Minulla on "Okalinnut" Colleen McCullough suomenkielinen versio. Itse luin sen juuri kolmanteen kertaan. En tiedä mitä osaa sanasta sanaan pyydät joten ota yhteyttä!
- Anonyymi
olen vain lukenut kirjan Oksalinnut, pidin siitä, en omista kirjaa ja en enää muista kuka sen on kirjoittanut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?927200Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277129Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1216765Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t646285Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975618Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35564Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655275Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274656