saako työkkäri tiedon?

Saako työvoimatoimisto jostain tiedon, jos lopetan työn koeajalla enkä vie siitä mitään työtodistusta? Aloitin eilen uuden työn, ja mietin työsuhteen purkamista koeajalla koska tämä ei vastaa yhtään koulutustani ja ei ole muutenkaan minulle yhtään sopiva/kiinnostava homma.. Edellinen määräaikainen työsuhteeni loppui 31.10, ilmoitin siitä työvoimatoimistoon. Sovittiin, että menen käymään työkkärissä kun olen saanut työtodistuksen.

En ole ilmoittanut tästä uudesta työstä vielä mitään työvoimatoimistoon. Työnantajani on henkiklöstönvuokrausyritys.
51208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

työkkäriin että olet lopettanut koska muuten et saa korvauksia, tiedossa myös karenssi jonka he laittavat väkisinkin.
Koita keksiä jokin erittäin hyvä syy, siis erittäin hyvä syy, muuten karenssi on takuu varma.
Valitan mutta noihin vuokranvälitysfirmoihin minäkään en jäisi saati menisi.
Samat hommat kun muilla puoleen hintaan ja vielä yleensä keikkahommina.

Äänestä

Tuollainen parin päivän rupeama jää luultavasti pimentoon, jos et työkkäriin mitään ilmoittele eikä työantajakaan sitä tee. Monella työnantajalla on vain ikävä tapa ilmiantaa työttömiä. Toisaalta jos esität maksajalle palkkatodistuksen, niin saattaa olla että maksaja ilmoittelee sitten työkkäriin.

Jos irtisanoutumiseen päädyt, niin sinähän voit lopettaa koeajalla olevana just nyt eli maanantaina ei tarvitsisi mennä enää töihin.

Mikään selitys ei pelasta 3 kk:n karenssilta irtisanoutumistilanteessa edes koeaikana.

Äänestä

Tuttavani oli 1.5 vuorokautta työssä vuokrafirman kautta kun työnantaja ei suostunut enää jatkamaan työsuhdetta. Sai hakea lähtiessään 1.5 vuorokauden palkan firman kassasta käteisenä. Työtodistusta ei kirjoitettu eikä vuokrausfirma ilmoittanut mitään minnekkään. Heppu viisaana miehenä ei ilmoittanut työkkäriin heti uuden työsuhteen alkamisesta. Kukaan ei koskaan kysellyt asiasta sen kummempaa. Sitä en tiedä ilmoittiko verottajalle ja saiko verottaja tietään näin lyhyestä työsopimuksesta mitään. Tai paremminkin, asia ei ole vielä loppuun käsitelty verottajan kannalta.

Saattaa hepulle tulla ikävä yllätys kun Kela saa tietää 1.5 vuorokauden työsuhteesta.

Äänestä
  • ...Saattaa hepulle tulla ikävä yllätys kun Kela saa tietää 1.5 vuorokauden työsuhteesta...

    Riippuu ja roikkuu vähän siitäkin, onko työantaja ensiksikään ilmoittanut verottajalle mitään, vai kirjasiko palkan 'muihin kuluihin', jolloin juttu ei tule missään esille. Siihen vähän viittaa tuo käteismaksu.

    Riippuu ja roikkuu myös siitä, että oliko hepulla muita tuloja samana vuonna. Jos oli, niin vaikka tieto 1,5 vrk:n työsuhteesta menisikin verottajalle, niin ei se ilmi mistään välttämättä tule. Kela kun näkee verottajalta klönttisummat ja tuskin erittelyjä kaivataan muuta kuin erityistapauksesa. Homma menisi muuten ihan mahdottomaksi.

    Äänestä

Minkälaisen työsopimuksen olet tehnyt ? Yleensä työvoimatoimisto pyytää sen esitettäväksi. Mutta eihän työvoimatoimisto tiedä että olet aloittanut uuden työn. (omatunto ?) Toisaalta työnantaja voi joskus ilmoittaa työvoimatoimistoon mutta se taitaa olla aika harvinaista.

Jos purat työsuhteen koeaikana, niin ainakin joissakin työvoimatoimistoissa on ohje että sieltä soitetaan työnantajalle ja kysytään tapahtuiko työssä jotain erityistä mikä ehkä antaisi aihetta selvityspyynnön tekemiseen. Huomattavasti yleisempää taitaa kuitenkin olla ettei mitään selvityspyyntöä tehdä.

Yritä etsiä oman alasi työtä !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koeajalla lopetus kirjoitti:

Saako työvoimatoimisto jostain tiedon, jos lopetan työn koeajalla enkä vie siitä mitään työtodistusta? Aloitin eilen uuden työn, ja mietin työsuhteen purkamista koeajalla koska tämä ei vastaa yhtään koulutustani ja ei ole muutenkaan minulle yhtään sopiva/kiinnostava homma.. Edellinen määräaikainen työsuhteeni loppui 31.10, ilmoitin siitä työvoimatoimistoon. Sovittiin, että menen käymään työkkärissä kun olen saanut työtodistuksen.

En ole ilmoittanut tästä uudesta työstä vielä mitään työvoimatoimistoon. Työnantajani on henkiklöstönvuokrausyritys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu