Miranda Vuolasranta on oikeassa

Miranda on TV:ssä väittänyt, että ”romanit eivät ole sen rikollisempia kuin valtaväestö. Romanien rikollisuus on täysin verrattavissa samassa sosio-ekonomisessa asemassa olevan valtaväestön rikollisuuteen”.
Miranda on oikeassa.
Käytännössähän tämä tarkoittaa sitä, että valtaosa valtaväestön tekemistä rikoksista on oppimattomien ja köyhien tekemiä.

Mistä tämä meidän romanien köyhyys ja oppimattomuus johtuu?
Moni syyttää historian vainoja, saattaahan siinäkin hitunen totuutta olla.

Minä olen kuitenkin toista mieltä.
Meillä on ollut hyvät koulutusmahdollisuudet jo 70-luvulta lähtien.
Kuitenkin huomaan, vaikkapa vaan tämän palstan romanien kirjoituksia seuraamalla, etteivät useimmat romanit ole opintielle lähteneet.
En väitä, ettei valtaväestö syrji meitä.
Syrjintä johtuu kuitenkin osin omista toimistamme, syrjiväthän he myös valtaväestön köyhiä ja oppimattomia.

Itse olen käynyt kouluja ja menestyn jopa valtaväestön mittareiden mukaan.
Voin pitää esikuvinani vaikkapa Heikki Lampelaa ja Riku Lumbergia.
Puolikkaita, joku sanoo, mutta menestyjiä on myös meissä kokonaisissa.
Mielestäni menestystä ei ole rahan saanti sosiaalitoimistosta, menestyksen tuo koulutus ja työnteko.

Joku voi väittää, että olen kaajeenmoinen.
On totta, että käytän toisinaan t-paitaa ja farkkuja, myös lakerikengät ja suorat mustat housut kuuluvat vaatevalikoimaani, pukeudun tilanteen mukaan.
On myös hyvä muistaa, että isot hameet, lakerikengät ja suorat housut on tuotu romaniperinteeseen vasta 1900-luvulla, hameet alkupuolella ja lakerikengät vasta 1960-luvulla.
Vanhatkin romanit ovat osanneet muokata pukeutumisperinnettä, nyt vaan ei osata.

Haluan, että perheeni menestyy Suomessa.
Tämä vaatii koulutusta ja työntekoa.
On hyvä myös muistaa perinteitä, mutta pitää myös muistaa, että tulevaisuuden perinteet luodaan tänään.

Onnea ja menestystä kaikille romaneille.
131020
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Hyvä! Olen kanssasi samaa mieltä joka asiassa. En voi tuohon lisätä tai ottaa mitään pois.



Terv. Nainen

Äänestä

Sinulla. Juuri noin on, kuten kirjoitit. Vaatii vain suurta rohkeutta uskaltaa olla hieman " eri-lainen " ja koulutettu.
Toivon Sinulle hyvää menestystä opinnoissa, että jatka vain samaan malliin.
Olet rohkea ja itsellinen ajatuksiltasi, Sinulle ei voi käydä kuin hyvin. Esikuvatkaan eivät olleet huonosta päästä, mutta käy omaa tietäsi. Olet hyvä esimerkki monelle nuorelle, ja miksei myös meille jo hieman vanhemmalle(kin).
Kaikille kaaleille, vaaleille ja haaleille hyvää viikonloppua t. Kaisaniemen Kake

Äänestä
  • Olet aivan oikeassa .. Hienoa että uskallat tuoda julki mielipiteesi. Tuohon haluaisin sanoa vain muutaman lisäyksen - 70 luvulla alkoi paranemaan koulutusmahdollisuudet mutta kaaleita ei juurikaan ole niitä käyttänyt. Mistä se voisi johtua? Itse luulen että kun yhtä äkkiä niin sanotusti onni kääntyy ei siihen mukaan hyppääminen ole helppoa koska asioita voi muuttaa, elinoloja voi muuttaa, mutta asenteita on kaikkein vaikeinta muuttaa. Se vie aikaa enemmän kun mikään muu. Kaikki tämä aika sieltä 70 luvulta tähän päivään on ollut sitöä asenteiden muutosten aikaa ja se prosessi on vielä meillä kaaleilla kesken, juu minäkin kouluttauduin ja moni moni muu ja meidän esimerkki myös rohkaisee edelleen muita. Näin se homma etenee. Tehdään työtä sen eteen että kaikki joskus eräänä päivänä huomaa koulutuksen ja työnteon merkityksen sekä tärkeänä että osaamme kasvattaa lapsiamme oikein, rajojen ja rakkauden keskellä. Rajat nimittäin on hukassa ! Rakkautta viljellään siten että pidetään hyvänä ja koitetaan palvella lapsia kaikissa heidän pyynnöissään, mutta se on väärin. Siinä tehdään vain karhunpalvelus lapsillemme - siinä lapset rajattomina etsivät rajat myöhemmin lukkojen takana jos ei muuten.
    Taistellaan eteenpäin iloiten ja hyviä asoita viljellen.

    Äänestä

  • Uskova nainen kirjoitti:

    Olet aivan oikeassa .. Hienoa että uskallat tuoda julki mielipiteesi. Tuohon haluaisin sanoa vain muutaman lisäyksen - 70 luvulla alkoi paranemaan koulutusmahdollisuudet mutta kaaleita ei juurikaan ole niitä käyttänyt. Mistä se voisi johtua? Itse luulen että kun yhtä äkkiä niin sanotusti onni kääntyy ei siihen mukaan hyppääminen ole helppoa koska asioita voi muuttaa, elinoloja voi muuttaa, mutta asenteita on kaikkein vaikeinta muuttaa. Se vie aikaa enemmän kun mikään muu. Kaikki tämä aika sieltä 70 luvulta tähän päivään on ollut sitöä asenteiden muutosten aikaa ja se prosessi on vielä meillä kaaleilla kesken, juu minäkin kouluttauduin ja moni moni muu ja meidän esimerkki myös rohkaisee edelleen muita. Näin se homma etenee. Tehdään työtä sen eteen että kaikki joskus eräänä päivänä huomaa koulutuksen ja työnteon merkityksen sekä tärkeänä että osaamme kasvattaa lapsiamme oikein, rajojen ja rakkauden keskellä. Rajat nimittäin on hukassa ! Rakkautta viljellään siten että pidetään hyvänä ja koitetaan palvella lapsia kaikissa heidän pyynnöissään, mutta se on väärin. Siinä tehdään vain karhunpalvelus lapsillemme - siinä lapset rajattomina etsivät rajat myöhemmin lukkojen takana jos ei muuten.
    Taistellaan eteenpäin iloiten ja hyviä asoita viljellen.

    Kyllä romanit ovat käyneet koulua jo 30-luvullakin, äidilläni oli yksi romani koulukaverina.
    Ja 70-luvun alussa hänen tyttärensä sai hyvän kolutuksen ja valmistui ammattiin.

    Äänestä

no minkä valonvälähdyksen se oppineisuus antaa? pitäiskö se diplomi printata rinnuksille kiinni ku menee kauppaa? huuhtoutuuko ne ennakkoluulot samantien pois kun soitat työpaikasta "noo täälä on haagertti ku soittelee tästä paikasta, mutta HEI mulla on tää tutkinto!".

t: kouluja käyny


ps: jos voisin mennä takasin menneisyyteen niin kyllä olis opinnot jääny ja opintotuella kituminen. sen ajan ois voinu käyttää sossun elättinä ja maailmaa kiertäen. ja kohtelu suomessa ei ois ollu sen kummosempi kun nytkään, vihaa ja hapanta naamaa tulee vaan joka suunnasta.
ja kovia ovat sanomaan "kattokaa mannet itteene peiliin". ällöttävää...

Äänestä
  • on jotain järkevää tekemistä päivisin ettei tarvitse vain hengailla nurkilla tai syleksiä kattoon.
    Saatika sitten hankkia jotain vaikeuksia itselleen.

    Ja kyllä se sivistystaso vaikuttaa suoraan siihen kuvaan minkä ihmiset henkilöstä saavat.

    Äänestä

  • miten kaaleilla on muka noin paljon vaan huonoja kokemuksia kaajeista. onko teillä oikeesti joka päivä jotain ongelmia kaajeitten kansa? mua ihmetyttää koska mulla ainakin on ihan hyviä kokemuksia kaajeista. ei mulle kukaa huutele kadulla perää tai auo päätää joka mutkassa. töitäkii oon saanu, vaikka ehkä vähän enemmän pitäny sen etee tehä ku kaajeitten. mut kyllä mun oman kokemuksen mukaa kaaleennaisena kaaleenvaatteilla pärjää hyvin kaajeittenkii kanssa.

    Äänestä

  • ainanen valitus kirjoitti:

    miten kaaleilla on muka noin paljon vaan huonoja kokemuksia kaajeista. onko teillä oikeesti joka päivä jotain ongelmia kaajeitten kansa? mua ihmetyttää koska mulla ainakin on ihan hyviä kokemuksia kaajeista. ei mulle kukaa huutele kadulla perää tai auo päätää joka mutkassa. töitäkii oon saanu, vaikka ehkä vähän enemmän pitäny sen etee tehä ku kaajeitten. mut kyllä mun oman kokemuksen mukaa kaaleennaisena kaaleenvaatteilla pärjää hyvin kaajeittenkii kanssa.

    Minulla ei ole isoja hameita, mutta on kaaleentyyliset yleensä, korut ja sellaiset. Ja pärstäkertoin kyllä ilmoittaa, että on kaaleita, vaikka puolikas olenkin. Silti olen pärjännyt työelämässä ja saanut aina töitä. Hyvin harvoin on joku huudellut perään, ja sellaiset jätän omaan arvoonsa. Enemmän positiivista palautetta olen saanut kaajeilta. Ja nyt kun olen luuhannut yliopistolla, niin siellä on niin monenväristä ja -rotuista ihmistä, että hyvin joukkoon mahtuu.Ja siellä muutenkin on henkisesti vapaa ilmapiiri: kaikki hamuavat vain tietoa, eivätkä välitä, istuuko vieressä mustalainen, somali vai kiinalainen.

    Sanoisin, että se on omasta käytöksestä kiinni. Ja jos lähtee etsimällä etsimään niitä negatiivisia ilmauksia, kyllä löytyy. On minunkin viereeni liimautunut myymäläkyttiä. Kerrankin, kun olin Halosella kenkiä ostamassa, yksi tuli viereen seisomaan ja katseli koko ajan kun sovitin kenkiä. Se sieppasi sen verran, että sovitin kaikki mahdolliset kengät, jätin ne hujan hajan ja lähdin pois ostamatta mitään.

    t. Mirkku

    Äänestä

  • ainanen valitus kirjoitti:

    miten kaaleilla on muka noin paljon vaan huonoja kokemuksia kaajeista. onko teillä oikeesti joka päivä jotain ongelmia kaajeitten kansa? mua ihmetyttää koska mulla ainakin on ihan hyviä kokemuksia kaajeista. ei mulle kukaa huutele kadulla perää tai auo päätää joka mutkassa. töitäkii oon saanu, vaikka ehkä vähän enemmän pitäny sen etee tehä ku kaajeitten. mut kyllä mun oman kokemuksen mukaa kaaleennaisena kaaleenvaatteilla pärjää hyvin kaajeittenkii kanssa.

    eiköhä siinä oo pikkane ero jos oot pienikokone naine tai isokokone (pahan näköne?) mies. jokane julli ketä nään on heti varpaillaa että tuleeko kohta moraa kylkee. koita siinä sitte kysellä töitten perää.

    Äänestä

  • ainanen valitus kirjoitti:

    miten kaaleilla on muka noin paljon vaan huonoja kokemuksia kaajeista. onko teillä oikeesti joka päivä jotain ongelmia kaajeitten kansa? mua ihmetyttää koska mulla ainakin on ihan hyviä kokemuksia kaajeista. ei mulle kukaa huutele kadulla perää tai auo päätää joka mutkassa. töitäkii oon saanu, vaikka ehkä vähän enemmän pitäny sen etee tehä ku kaajeitten. mut kyllä mun oman kokemuksen mukaa kaaleennaisena kaaleenvaatteilla pärjää hyvin kaajeittenkii kanssa.

    jos jollain on ongelmia jatkuvasti, ettei tule toimeen ihmisten kanssa, niin kyllä kannattais katsoa peiliin, ehkä sieltä löytyisi joku selitys.ei vika aina voi olla toisissa.ja kyllä suomessa on kaaleitten asiat hyvin. kukaan ei tarvi nhdä nälkää, eikä asua teltoissa, ym. ym.pitäiskö leipä tuoda lautesella eteen valmiiksi pereskrltuna, jos sitte ite vaikka jaksaisitte nieleksiä. kaikki valittajat pitäis laittaa pakkotöihin siperiaan.

    Äänestä

Puhut Kyösti asiaa. Jokainen ihminen tekee valintansa itse. Miksi vanhemmat eivät anna lastensa menestyä. Siksikö että eivät itse ole sitä saaneet kokea. Täällä pohjoismaissa osataan itse päättää asioistaan ja siten vanhempien tulisi kannustaa nuoriaan. Jokaisessa ihmisessä voi asua laiskuus ja välinpitämättömyys. Tunnen paljon romaneja jotka työtä tekevät ja ovat ansioituneissa ja hyvissä viroissa.Nostan heille hattua :) Tunnen paljon suomalaisia jotka eivät töitä tee. Sivistys tuo tullessaan elämänlaatua. Oli se sitten suomalainen tai romani. Oppivelvollisuus on ollut kautta aikojen pakollista. Sitä vieroksuu hyvin moni kulttuuriin katsomatta. Oli se sitten suomalainen tai romani tai kuka tahansa, niin rikollisuutta ei pidä hyväsyä. Arvostetaan kaikkia ihmisiä ja tukekaamme niitä jotka apua tarvitsevat väriin tai rotuun katsomatta,

Äänestä
  • oppivelvollisuus, ja ei ainakaan valta väestö voi pinnata koulutuksesta, ne tulee vaikka hakemaan sos.virkailijan kanssa kouluun.

    Äänestä

kalastelet mitä kalastelet

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyösti kirjoitti:

Miranda on TV:ssä väittänyt, että ”romanit eivät ole sen rikollisempia kuin valtaväestö. Romanien rikollisuus on täysin verrattavissa samassa sosio-ekonomisessa asemassa olevan valtaväestön rikollisuuteen”.
Miranda on oikeassa.
Käytännössähän tämä tarkoittaa sitä, että valtaosa valtaväestön tekemistä rikoksista on oppimattomien ja köyhien tekemiä.

Mistä tämä meidän romanien köyhyys ja oppimattomuus johtuu?
Moni syyttää historian vainoja, saattaahan siinäkin hitunen totuutta olla.

Minä olen kuitenkin toista mieltä.
Meillä on ollut hyvät koulutusmahdollisuudet jo 70-luvulta lähtien.
Kuitenkin huomaan, vaikkapa vaan tämän palstan romanien kirjoituksia seuraamalla, etteivät useimmat romanit ole opintielle lähteneet.
En väitä, ettei valtaväestö syrji meitä.
Syrjintä johtuu kuitenkin osin omista toimistamme, syrjiväthän he myös valtaväestön köyhiä ja oppimattomia.

Itse olen käynyt kouluja ja menestyn jopa valtaväestön mittareiden mukaan.
Voin pitää esikuvinani vaikkapa Heikki Lampelaa ja Riku Lumbergia.
Puolikkaita, joku sanoo, mutta menestyjiä on myös meissä kokonaisissa.
Mielestäni menestystä ei ole rahan saanti sosiaalitoimistosta, menestyksen tuo koulutus ja työnteko.

Joku voi väittää, että olen kaajeenmoinen.
On totta, että käytän toisinaan t-paitaa ja farkkuja, myös lakerikengät ja suorat mustat housut kuuluvat vaatevalikoimaani, pukeudun tilanteen mukaan.
On myös hyvä muistaa, että isot hameet, lakerikengät ja suorat housut on tuotu romaniperinteeseen vasta 1900-luvulla, hameet alkupuolella ja lakerikengät vasta 1960-luvulla.
Vanhatkin romanit ovat osanneet muokata pukeutumisperinnettä, nyt vaan ei osata.

Haluan, että perheeni menestyy Suomessa.
Tämä vaatii koulutusta ja työntekoa.
On hyvä myös muistaa perinteitä, mutta pitää myös muistaa, että tulevaisuuden perinteet luodaan tänään.

Onnea ja menestystä kaikille romaneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu