Todelliset vinkit

ovat harvassa!

Neuvotaan veivaamaan roskapusseja sanomalehdestä (niinhän biojätteille tehdään jo!), klikkaila nettiä sieltä täältä ja näin tienata rahaa (=humpuukia, rahaa voi vain menettää), kaivamaan nenästään räkää pastilliksi YÖÄK!

Todellisia säästöjä syntyy oikeilla valinnoilla, jättämällä KAIKKI ylimääräinen ja "mun tekee mieli" ostokset tekemättä. Ostamalla laadukkaita tuotteita harvoin, sillä ovat kestäviä (kodinkoneet ym.elektroniikka), kierrättämällä jne.

Astianpesukone ei ole välttämätön. Astiat voi pestä kahdessa eri vadissa, säästyy vettä ja energiaa. Itse käytän astianpesukonetta, mutta niin, että esipesen aina ne muutamat astiat, joita koneeseen laitan ja pesuohjelman päälle vasta kun kone on täynnä. Eli harvoin.

Pyykinpesukone päälle vasta, kun saa täyden koneen tai käyttää edes 1/2 ohjelmaa.

Pitää jännitevirrat pois elektroniikkalaitteista, kun eivät ole käytössä. Valot päällä vain siinä tilassa, jossa ollaan.

Talouspaperin turhaa käyttöä syytä välttää. Keittiössä on aina käsienkuivauspyyhe ja jokin esim. wettex-riepu. Wettexiä ei tarvitse heittää hajun tai muutaman tahran vuoksi pois. Sen voi hyvin pestä useita kertoja pesukoneessa muun pyykin mukana, ja taas toimii.
Vanhat puuvilla vaatteet,puhkikuluneet, leikkaan aina räteiksi, joita voi siivotessa ja ikkunanpesussa käyttää.

Ruokaa tehdessä kannatta tehdä esim. useampi uuniruoka kerralla tai leipomisen jälkeen laittaa jo valmiiksi kuumennettuun uuniin vuoka tms. ruokia.

Kerralla syötäväksi tarkoitettua ruokaa ei kannata tehdä kuin riittävä annos. Kahden hengen taloudessa perunoita keitetään meillä 4 eli 2 per nenä. Kahvia kolme mukillista (minulle kaksi...öööh.). Kahvin ostamme aina tarjouksista, 2 pakettia esim. 3 €. Nyt kaapissa 12 pakettia.
Itse tehty hernekeitto on hyvää ja edullista. Sitä kannattaa tehdä koko kattilallinen ja paljon jää pakastettavaksi.

Pesupulverit/huuhteluaineet/suihkusaippuat/hiustenpesuaineet/hammastahnat aina tarjouksista.

WC-paperi/talouspaperi aina tarjouksista isoissa erissä. Jos on mahdollista käydä tehtaan myymälöissä, saa aina halvemmalla. Meille ostettiin juuri 90 rullaa WC-paperia Mäntän tehtailta...20 €, noin vuoden tarve ehkä.

Keinoja on, kun katselee ympärilleen, tutkii tarjoukset, ei osta mielihalujensa mukaan, vaan maltilla.

Hyvä konsti on pitää puutelistaa jääkaapin ovessa, ja kun ko. tuotteet ovat tarjouksessa, niin ostamaan.

Ei koskaan nälkäisenä ruokakauppaan!!!

3

1044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehtitilaukset

      Perumalla turhat letitilaukset säästät lomarahat kotimaan matkaan.
      Useimmat päivälehdet voi lukea netistä ja kuvalehdet taloyhtiön paperinkeräyksestä.

      Useissa ilmaisjakelulehdissä kerrotaan paikkakunna kuulumiset ja kauppiaitten tarjoukset ilmaiseksi.
      Jätepaperinkeräys kontti on postilaatikon vieressä ja siinä tapahtuu tarpeettoman postin lajittelu.

      Kilpailuta vakuutuksesi ja lopeta tarpeettomat.

      Television maksukortit on tarpeettomia ja jos vähänkin ynnäät kuukausumaksuja, niistä tulee vuositasolla tuntuva summa televisioluvan lisäksi.

      Opettele käyttään puhelintasi, jätä pitkät selostukset vastapuolen maksettavaksi.
      Maksulliset taustakuvat ja soittoäänet on tarpeettomia.

      Arvat ja lotot, niihin menee huomaamatta helposti 1000 - 1500 euroa vuodessa.

      Laadukkaita vaatteita löytyy Pelastusarmeijan kirppikseltä ja Punaisenristin kontista.
      Samoissa pakoissa on myös tarjouksessa astiat, kirjat ja huonekalut.

      Sähköä voi säästää jopa näin.
      Minulla on olohuoneen katossa eritehoisia valoryhmiä ja kun tarvitsen runsaasti valoa sytytän ne kaikki ja kun vähemmän, niin sammutan tarpeettomat.
      Pihavaloina ja varastoissa toimii liiketunnistinlamput ja näin vältyn sammuttamishuolilta.
      Auton lämmityksestä huolehtii ohjelmoitava kellokytkin.

      Omatoiminen ruuanvalmistus kannattaa aina.

      • Olen samaa mieltä.

        Aloitin tämän ketjun, ja seuraava kirjoittaja oli huomannut samat asiat.

        Hämmästelen edelleen, miksi meille tuli vuosia useita aikakauslehtiä ja sanomalehti. Olemme peruuttaneet ne kaikki keväällä, enkä kaipaa niitä.

        Yksi TV-kortti on, mutta olemme siitäkin luopumassa, sillä tarjontaa on muutenkin kylliksi.

        Ilmaisjakelukehdissä on todella useimmat tarjoukset ja netistä löytyy myös hyvin.

        Paras juttu on minusta pitää puutelistaa ja ostaa tarvittavat tarjouksista. Kaupassa aina ostoslista mukana.

        Kaikki kilpailuttaminen on hyvä juttu.


      • saita-iita.
        Olen samaa mieltä. kirjoitti:

        Aloitin tämän ketjun, ja seuraava kirjoittaja oli huomannut samat asiat.

        Hämmästelen edelleen, miksi meille tuli vuosia useita aikakauslehtiä ja sanomalehti. Olemme peruuttaneet ne kaikki keväällä, enkä kaipaa niitä.

        Yksi TV-kortti on, mutta olemme siitäkin luopumassa, sillä tarjontaa on muutenkin kylliksi.

        Ilmaisjakelukehdissä on todella useimmat tarjoukset ja netistä löytyy myös hyvin.

        Paras juttu on minusta pitää puutelistaa ja ostaa tarvittavat tarjouksista. Kaupassa aina ostoslista mukana.

        Kaikki kilpailuttaminen on hyvä juttu.

        Osta juustoa ja leikkelettä vain kerran kahessa viikossa, ei joka pvä tartte leivän päälle.
        Elä osta valmiiks maustettuja jugurtteja:ota maustamatonta jugurttia/rasvatonta piimää ja sitten maitorahkaa ja sekoita siitä puolet ja noin puolet, laita marjoja ja nam...
        jatka kaikkea ruokaa raasteella, porkkanaa tai mistä ite tykkäät.
        Just luin hyvän kaalimarinadin ohjeen:

        http://www.diabetes.fi/sivu.php?artikkeli_id=4942
        rullaa sivua

        marinointiin:
        1 dl omenaviinietikkaa
        1/2 dl vettä
        1/2 dl rypsiöljyä
        1/2 tl suolaa
        2 rkl sokeria
        1/4 tl rouhittua mustapippuria
        (1 tl timjamia tai oreganoa)

        ja kuulkaa ne vanhanajan keitot, niitä ei voita mikään! Keitot on nyt niiin muotia niiiin muotia että! ja ovat halapoja!
        Jätä kalliit kasvihuonekurkut/tomaatit kauppaan, osta halapoja appelsiineja mieluummin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      17
      2840
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      110
      2627
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2502
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      174
      2197
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1684
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1139
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      898
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      153
      762
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      752
    Aihe