Neuvotaan veivaamaan roskapusseja sanomalehdestä (niinhän biojätteille tehdään jo!), klikkaila nettiä sieltä täältä ja näin tienata rahaa (=humpuukia, rahaa voi vain menettää), kaivamaan nenästään räkää pastilliksi YÖÄK!
Todellisia säästöjä syntyy oikeilla valinnoilla, jättämällä KAIKKI ylimääräinen ja "mun tekee mieli" ostokset tekemättä. Ostamalla laadukkaita tuotteita harvoin, sillä ovat kestäviä (kodinkoneet ym.elektroniikka), kierrättämällä jne.
Astianpesukone ei ole välttämätön. Astiat voi pestä kahdessa eri vadissa, säästyy vettä ja energiaa. Itse käytän astianpesukonetta, mutta niin, että esipesen aina ne muutamat astiat, joita koneeseen laitan ja pesuohjelman päälle vasta kun kone on täynnä. Eli harvoin.
Pyykinpesukone päälle vasta, kun saa täyden koneen tai käyttää edes 1/2 ohjelmaa.
Pitää jännitevirrat pois elektroniikkalaitteista, kun eivät ole käytössä. Valot päällä vain siinä tilassa, jossa ollaan.
Talouspaperin turhaa käyttöä syytä välttää. Keittiössä on aina käsienkuivauspyyhe ja jokin esim. wettex-riepu. Wettexiä ei tarvitse heittää hajun tai muutaman tahran vuoksi pois. Sen voi hyvin pestä useita kertoja pesukoneessa muun pyykin mukana, ja taas toimii.
Vanhat puuvilla vaatteet,puhkikuluneet, leikkaan aina räteiksi, joita voi siivotessa ja ikkunanpesussa käyttää.
Ruokaa tehdessä kannatta tehdä esim. useampi uuniruoka kerralla tai leipomisen jälkeen laittaa jo valmiiksi kuumennettuun uuniin vuoka tms. ruokia.
Kerralla syötäväksi tarkoitettua ruokaa ei kannata tehdä kuin riittävä annos. Kahden hengen taloudessa perunoita keitetään meillä 4 eli 2 per nenä. Kahvia kolme mukillista (minulle kaksi...öööh.). Kahvin ostamme aina tarjouksista, 2 pakettia esim. 3 €. Nyt kaapissa 12 pakettia.
Itse tehty hernekeitto on hyvää ja edullista. Sitä kannattaa tehdä koko kattilallinen ja paljon jää pakastettavaksi.
Pesupulverit/huuhteluaineet/suihkusaippuat/hiustenpesuaineet/hammastahnat aina tarjouksista.
WC-paperi/talouspaperi aina tarjouksista isoissa erissä. Jos on mahdollista käydä tehtaan myymälöissä, saa aina halvemmalla. Meille ostettiin juuri 90 rullaa WC-paperia Mäntän tehtailta...20 €, noin vuoden tarve ehkä.
Keinoja on, kun katselee ympärilleen, tutkii tarjoukset, ei osta mielihalujensa mukaan, vaan maltilla.
Hyvä konsti on pitää puutelistaa jääkaapin ovessa, ja kun ko. tuotteet ovat tarjouksessa, niin ostamaan.
Ei koskaan nälkäisenä ruokakauppaan!!!
Todelliset vinkit
3
1019
Vastaukset
- lehtitilaukset
Perumalla turhat letitilaukset säästät lomarahat kotimaan matkaan.
Useimmat päivälehdet voi lukea netistä ja kuvalehdet taloyhtiön paperinkeräyksestä.
Useissa ilmaisjakelulehdissä kerrotaan paikkakunna kuulumiset ja kauppiaitten tarjoukset ilmaiseksi.
Jätepaperinkeräys kontti on postilaatikon vieressä ja siinä tapahtuu tarpeettoman postin lajittelu.
Kilpailuta vakuutuksesi ja lopeta tarpeettomat.
Television maksukortit on tarpeettomia ja jos vähänkin ynnäät kuukausumaksuja, niistä tulee vuositasolla tuntuva summa televisioluvan lisäksi.
Opettele käyttään puhelintasi, jätä pitkät selostukset vastapuolen maksettavaksi.
Maksulliset taustakuvat ja soittoäänet on tarpeettomia.
Arvat ja lotot, niihin menee huomaamatta helposti 1000 - 1500 euroa vuodessa.
Laadukkaita vaatteita löytyy Pelastusarmeijan kirppikseltä ja Punaisenristin kontista.
Samoissa pakoissa on myös tarjouksessa astiat, kirjat ja huonekalut.
Sähköä voi säästää jopa näin.
Minulla on olohuoneen katossa eritehoisia valoryhmiä ja kun tarvitsen runsaasti valoa sytytän ne kaikki ja kun vähemmän, niin sammutan tarpeettomat.
Pihavaloina ja varastoissa toimii liiketunnistinlamput ja näin vältyn sammuttamishuolilta.
Auton lämmityksestä huolehtii ohjelmoitava kellokytkin.
Omatoiminen ruuanvalmistus kannattaa aina.- Olen samaa mieltä.
Aloitin tämän ketjun, ja seuraava kirjoittaja oli huomannut samat asiat.
Hämmästelen edelleen, miksi meille tuli vuosia useita aikakauslehtiä ja sanomalehti. Olemme peruuttaneet ne kaikki keväällä, enkä kaipaa niitä.
Yksi TV-kortti on, mutta olemme siitäkin luopumassa, sillä tarjontaa on muutenkin kylliksi.
Ilmaisjakelukehdissä on todella useimmat tarjoukset ja netistä löytyy myös hyvin.
Paras juttu on minusta pitää puutelistaa ja ostaa tarvittavat tarjouksista. Kaupassa aina ostoslista mukana.
Kaikki kilpailuttaminen on hyvä juttu. - saita-iita.
Olen samaa mieltä. kirjoitti:
Aloitin tämän ketjun, ja seuraava kirjoittaja oli huomannut samat asiat.
Hämmästelen edelleen, miksi meille tuli vuosia useita aikakauslehtiä ja sanomalehti. Olemme peruuttaneet ne kaikki keväällä, enkä kaipaa niitä.
Yksi TV-kortti on, mutta olemme siitäkin luopumassa, sillä tarjontaa on muutenkin kylliksi.
Ilmaisjakelukehdissä on todella useimmat tarjoukset ja netistä löytyy myös hyvin.
Paras juttu on minusta pitää puutelistaa ja ostaa tarvittavat tarjouksista. Kaupassa aina ostoslista mukana.
Kaikki kilpailuttaminen on hyvä juttu.Osta juustoa ja leikkelettä vain kerran kahessa viikossa, ei joka pvä tartte leivän päälle.
Elä osta valmiiks maustettuja jugurtteja:ota maustamatonta jugurttia/rasvatonta piimää ja sitten maitorahkaa ja sekoita siitä puolet ja noin puolet, laita marjoja ja nam...
jatka kaikkea ruokaa raasteella, porkkanaa tai mistä ite tykkäät.
Just luin hyvän kaalimarinadin ohjeen:
http://www.diabetes.fi/sivu.php?artikkeli_id=4942
rullaa sivua
marinointiin:
1 dl omenaviinietikkaa
1/2 dl vettä
1/2 dl rypsiöljyä
1/2 tl suolaa
2 rkl sokeria
1/4 tl rouhittua mustapippuria
(1 tl timjamia tai oreganoa)
ja kuulkaa ne vanhanajan keitot, niitä ei voita mikään! Keitot on nyt niiin muotia niiiin muotia että! ja ovat halapoja!
Jätä kalliit kasvihuonekurkut/tomaatit kauppaan, osta halapoja appelsiineja mieluummin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743990Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1963275Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473006Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle762657Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3792398- 1812072
- 781595
- 361576
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231408Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391392