Elikkäs kyselisin hieman alan ammattilaisilta mitäs mieltä olette tämmäoisestä pelistä. C5 136HDI break Automaatti ja vuosiluku on 2006. Autolla ei ole ajettu kuin 40tkm. Koeajamassa kävin ja tuntui todella hyvältä ajaa ja matkustaa. Varusteetkin on aika huimat, Exclusive oli varustetaso ja hinta heiluu siinä 24t tienoolla. Omistaja on vaihtamassa uuteen C5 eli ei ilmeisesti ole ollut kovin tyytymätön tähän kyseiseenkään peliin.
Ja sitten vielä. Toinen mahdollinen, tällä hetkellä kyllä vaihtoehto 2 on eräs oulun veholla oleva lähes samanlainen auto. Olen hieman kuullut että Veholla on tapana pitää noissa hinnoissa hyvästi tuota kuulua "ilmaa". Pitääkös tämä paikkaansa?
Ja sitten vielä. Toinen mahdollinen, tällä hetkellä kyllä vaihtoehto 2 on eräs oulun veholla oleva lähes samanlainen auto. Olen hieman kuullut että Veholla on tapana pitää noissa hinnoissa hyvästi tuota kuulua "ilmaa". Pitääkös tämä paikkaansa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
C5-04 HDI automaatilla, (vielä tosin 4 lovinen laatikko) hinta/laatu kohdillaan. Webasto ja vesipumppu uusittu. Tosi tyytyväinen hankintaan.
autom. hdi... ja vielä vaan jaksaa ajella, mutta uusi C5 on kyllä kiikarissa.
En ole katunut päivääkään hankintaani, 60tkm n.21k maksoin. Nyt on 200tkm taittumassa. Ja niitä hirveitä vikoja odotellessa on mennyt aikaa ja odottelen veiläkin.
on tosiaan tästä ensimmäisestä C5, jonka naapuri omistaa. Vikoja ei siinä ole ollut sen enenmpää kuin muissakaa. Tai no eihän siinä vikoja ole ollutkaan. Tai no ne jarrupalat ja levyt mitä itse olen siihen vaihtanut. Sen takia tuo C5:n onkin nii kovasti mieleen. Tiloissakaan kun ei ole moittimista. ja Tuo 6 pykäläinen automaatti tuntui toimivan vielä hyvin. Kyllä taitaa tästä miehestä tulla uusi citroenisti. Nykyiset PSA:n dieselit kun muutenki on kyllä kestäviä.
Minulla on menossa kolmas citroen,viidentoista vuoden aikana. ensin oli 19 rd,jonka poikani vei. Sitten 16 gti joka dieselöitiin tuusulassa,auto centressä.ajettiin 500.000 km,jonka myin edelleen.nyt allani on xsara 2.0 hdi vm 99 olen ollut ERITTÄIN TYYTYVÄINEN on mm.varustetaso runsaampi kuin saksalaisissa autoissa.kulutus ollut 4.7-5.0 l/100 km.Tyttö kaverini ajaa mieluummin sitikalla ,kuin omalla pösöllä 307 terv.pekka kuopiosta autossani on webasto ,on tosi hyvä ei enää sähköä ,vaan ajastin hoitaa hommat EN VAIHDA MERKKIÄ,JA PISTE.
vaihdeta. Itse ehkä kokeilisin toista merkkiä, mutta kauniimpi osapuoli ei kuulemma luovu pehmeästä kyydistä.
minäkin hankkisin, jos olisi rahaa...
Vaan kun ei ole ja pihassa oleva 2003 Berlingokin toimii hyvin, niin sillä mennään.
C5 on mainettaa parempi auto. Vuoden verran ollaan körötelty, ei murheita. Meillä on II-korimallin bensamoottorilla varustettu berline. Sitä ennen oli pari Xantiaa, nekin oli hyviä. Ei ole tarvinnut Citikoiden kanssa jonottaa jatkuvasti merkkihuoltoon, määräaikaishuollot riittää.
Tuttava osti juuri Oulun Veholta C5:n. Hyvä palvelu, hinta suunnilleen samaa luokkaa kuin muuallakin. Ei moittimista.
oikeiden merkkien autoliikkeet maksaa sitikasta vaihdossa vain kahvirahan.