Voisitteko vähän valistaa mitä se on. Tuntuu että kaikki vihaavat heitä, mutta kuitenkin jotkuu äänestävän niitä kuitenkin. "Nyt loppuu demari diktatuuri..." Siis mikä loppuu? Valistakaa minua niin minäkin voin alkaa vihaamaan demareita.
Demari mafia/diktatuuri
9
760
Vastaukset
- Vapaus ajatella itse
pk-yrittäjät, jotka eivät ole menestyneet elämässään kuvittelevat sen olevan demareiden vika, koska he kannattavat verojen keruuta ja tulonsiirtoja.
He luulevat menestyvänsä paremmin jos toteutettaisiin uusliberalistista politiikkaa, jossa verojen keruu ja tulonsiirrot poistettaisiin. Mutta todellisuudessa he eivät menestyisi, koska suurella osalla Suomen kansasta ei olisi enää tämän seurauksena rahaa, jota käyttää heidän tarjoamiinsa palveluihin.
Myöskään näillä pk-yrittäjillä ei olisi enää mahdollisuutta käyttää yhteiskunnan verovaroilla tarjoamia palveluja, vaan he joutuisivat maksamaan kaikista palveluista. Mutta mistäs maksat, jos et menesty. Sosialidemokraattinen politiikka siis hyödyttää myös pien- ja keskisuurta yrittäjää.
Täytyy muistaa, että yrittäjä maksaa huomattavasti alhaisempaa veroa kuin palkansaaja. On turha vedota siihen, että jo maksetuista veroista joutuu maksamaan veron. Palkastakin on maksettu vero ennen kuin sen saa käteen verotettavaksi ja työnteikijä on osallistunut voiton aikaansaamiseen omalla työpanoksellaan. Suomessa tapahtuu eri välivaiheissa aina verotus. Sillä varmistetaan se, että kaikki tuloryhmät veron joutuvat maksamaan. Niin no, melkein kaikki, paitsi yksityiset lääkärifirmat. Reilua?
Yrittäjiä arvostetaan. Hyvä niin. Ihmiset, jotka haluavat olla parempia omaksuvat tämän ajatusmaailman itselleen, vaikka se ei oikeasti palvelisi heidän etujaan. Hullua sinänsä. Itse en palkkaisi yhtäkään työntekijää, joka on niin tyhmä, ettei omaa etuaan tajua. Eihän sellainen osaa sitten muutenkaan ajatella. Jos ei osata itse ajatella tai ei vaivauduta ottamaan asioista selvää, niin sitten äänestetään kuten vanhemmat, vaikka vanhemmat olisivat maanviljelijöitä ja itse työtön duunari. Huh, huh.
Riistäjäkapitalistityönantajat, jotka eivät halua maksaa työntekijöilleen ostovoiman säilyttävää palkkaa vihaavat demareita, jotka liitetään ay-liikkeeseen. On tietysti työnantajia, joilla ei ole varaa maksaa. Sitä ei kuitenkaan ratkaista vihaamalla, vaan etsimällä yhteistyöllä ratkaisuja, jotta asia mahdollistuisi. Olisihan meidän kaikkien etu, että saisimme Suomeen mahdollisimman paljon työllistäviä yrittäjiä. Sitä ei kuitenkaan saavuteta poistamalla ihmisten ostovoimaa. Jos ostovoimaa ei ole, ei Suomi pyöri.
Kärjistetusti voisi sanoa, että maailmassa on ihmisiä, joilla on tarve vihata ja syyttää omasta menestymättömyydestään muita. Tietyt ryhmät lietsovat demarivihaa ja se tarttuu ihmiseen, jolla on tarve löytää omalle pahalle ololleen syyllinen, vaikka tämä syyllinen parhaiten ajaisi juuri tämän ihmisen etua.
Lopuksi haluan vielä muistuttaa, että maanviljelijöiden saamat tuet ovat hyvin sosialistista politiikkaa, jolla pyritään turvaamaan maanviljelyn kannattavuutta. Nyt sitä ollaan romuttamassa. Miten käy? Nähtäväksi jää. Keskusta ei paljon vastustele. Yrittäjät yleensä eivät taida maanviljelijää oikein yrittäjänä pitääkään. Näin olen kuullut. Syynä juuri maanviljelijän saamat tuet. Hullua on, että maanviljelijät äänestävät oikeistoa, joka ajaa yksityistämistä. Ja miten kävi esim. lannoitteiden hinnoille. Ei siitä voi EU:ta syyttää, vaan kannatettua politiikkaa.
Suomessa on onneksi paljon myös yrittäjiä, jotka homman nimen tajuavat ja kannattavat sosialidemokratiaa. He eivät vain itsestään meteliä pidä. Muuten omat lynkkaa. Kansa on kahtiajakautunut. Ei tulisi olla. Yhteistyötä. Siinä ratkaisu. Ei tappelua. - Vapaus ajatella itse
niin tervemenoa jääkiekko- tai jalkapallo-otteluihin.
- Epäpoliittinene henkilö
Ei minulla ole tarvetta vihata. Ihmettelin vaan noita mafia/diktatuuri ilmaisuja. Ilmeisesti Demareiden vastutajat ovat aktiivisempia kirjoittajia kun kannattajat?
Niin ja käyn katsomassa jääkiekko, enkä vihaa vastustajia. Vaikeahan pelaaminen olisi jos ei olsivastustajia. - Vapaus ajatella itse
Epäpoliittinene henkilö kirjoitti:
Ei minulla ole tarvetta vihata. Ihmettelin vaan noita mafia/diktatuuri ilmaisuja. Ilmeisesti Demareiden vastutajat ovat aktiivisempia kirjoittajia kun kannattajat?
Niin ja käyn katsomassa jääkiekko, enkä vihaa vastustajia. Vaikeahan pelaaminen olisi jos ei olsivastustajia.Politiikassa vain on panoksena ihmisten elämä, joten pelkän kilpailun takia heidän, ei siis sinun, joilla on tarve vihata: suosittelen lajia, jossa on pienempi panos.
- kuntavaalikeskustelut
Persutpa tietysti. He hyökkäsivät kuntavaltuutettuja vastaan näiden omilla nimillä.
Suurvisiiri T Soini kai sitten toppuutteli: so so untuvikot - ei noin politiikkaa tehdä.
Heille oli uskoteltu, että kuntien valtuustoihin tulee persuenemmistö.- Epä poliittinen henkilö
Pressujen jos pääsisivät valtaan? Se taitaa olla helpompi arvostella ja asijoiden vastakkain asettelu kun tehdä päätöksiä.
- henkisen ilmapiirin
Sossujen kieroilu alkaa tuottamaan tulosta, se näkyy miten Suomessa on asiat, tätä menoa kohti neuvostoautonomiaa!
- Epäpoliittinen henkilö
Mutta voisitko perustella. Pelkästään tuo ei auta minua ymmärtämään Demareiden kataluutta. Niin ja mitä asioita tarkoitit???
- mafian uhrit
Suomessa on laillistettua mafia toimintaa esim.tukkukaupat ym, mitä enemmän ihmiset myy sitä enemmän maksaa,mielestäni eräät pizzafirmat ja kioskifirmat harrastavat samaa mafia tyylistä toimintaa,maan herrat ovat vaan tehneet sen lailliseksi suomessa.Raha ratkaisee ja poliittisten päättäjien tahto.luulen(oma luulo ja kuvitelma) että tässä maassa harrastetaan ja tässä kymenläänissä myös korruptiota ym. toimintaa,mutta sitä ei pysty kukaan todistamaan eikä suomalaisluonteella kenestäkään ole sellaista epäilemään.Veikkaan että myös poliittisissa puolueissa on tämä ilmiö. tämä vain omaa kuvitelmaa enkä ketään pysty syyttämään ja epäilemään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492558- 562318
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on682267Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2131769- 221748
Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681660Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok921469Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221450Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121410Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191404