Olisiko kappalevalinnat konsertissa voineet olla muutakin kuin Olavi Virtaa? Ehkä ääniala ei vastaa oikein tätä mestaria, enemmänkin toista eli Tapio Rautavaaraa. Sieltä olisi löytynyt sykähdyttävämpiä kappaleita kuin esim. Tom Dooley, joka tuntui täysin vieraalta Kari Tapiolle, enkä muista sitä Olavi Virrankaan esittäneen.
Monet hyvät Virran kappaleet taas puuttuivat, kuten, Yö kerran lohtua annoit, Syyspihlaja, Punatukkaiselle tytölleni, puhumattakaan Hopeinen kuu!
Myös joku oma hitti olisi ollut kiva kuulla.
Joka tapauksessa hieno tilaisuus ja siitä kiitos esittäjälle ja orkesterille ja varsinkin kauniille jousikvintetille.
PS Voi olla, että vertailin konserttia vielä tuoreena muutama viikko sitten olleeseen Leonard Cohenin vastaavaan ja eroa oli.
Finlandia-talo 7.11.08
5
832
Vastaukset
- ----------------
...tulee paljon muitakin kuin Olavin kappaleita. Kari on yksi parhaita Olavin musiikin tulkitsijoita.
- siru
pitää muistaa,että olavi virta on aina olavi virta.
ei löydy vielä tänä päivänä samanlaista tulkitsijaa kuin hän oli,aivan huippu.
kari tapio on hyvä,mutta ei ihan yllä olan tasolle.
- klappi fani
kyllä on myös olavi virta laulanut tom dooleyn ja monet muut artistit...
- diksiboxit
Taltioitiinko tuo konsertti mahd. televisioon esitettäväksi? Oliko julkkiksia paikalla?
- Pertsa4
mutta Vihdoinkin-konsertista on hieno taltiointi Hartwall-Areenalta 18.4.08.
Leppoisa tunnelma välittyy hyvin ja kaikki kolme artistia ovat erinomaisia ja muutamia hienoja duettoja, esim. Elvistä, Can't Help Falling in Love with You ja loppuviritelmä My Way kolmistaan kuulostaa tosi upealta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4648350Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195740Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2424679Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli414545Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624062Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1613680- 901647
- 831042
- 41799