Metän järkevä luotollinen hinta(ei harraste)

Tietämätön kun OLIN:
Ostelin tuossa reilu vuosi sitten Suomen keskiarvoa isomman kappaleen luotolla ja pienellä lahjalla äiti-kullalta
2881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

perintömetsää ostamaan menee ainakaan lainarahalla. Metsä ei tuota edes korkoja, jos pääomaan ei kajoa, eli puustoa hakkaa pois.

Äänestä

Tosi hepreaa noi laskumerkit ja hintakin jäi epäselväksi.Itse maksoin noin 5 vuotta sitten reilu tonnin hehtaarilta eli noin 1500 e per hehtaari kun laskee kauppaan sisältyvän liikevaihtoveron joka oli 4 prosenttia kauppahinnasta.Pidin hintaa edullisena koska metsällä on muitakin arvoja kuin myyntiarvo.Pystyn itse hakkaamaan puuston eli harvennushakkuut.avohakkuu kannattaa suorittaa koneella .Pidän metsää omana reviirinäni ja pystyn omaksumaan sen omaksi vuosien työn jälkeen kun näen siellä sahani jäljet ja hoidon tuloksen.Puun hinta on naurettavan alhaalla ja siksi en myykkään koivuja yhtiölle ainakaan enää vaan hakkaan kaiken polttopuuksi .Otan myös osan koivutukeista talteen ja jalostan ne kylän sahalla raakalankuksi josta voin tehdä ikkunoita .koivusta valmistettu höylätty ikkunaraami kestää isältä pojalle ja on aivan jotain muuta kuin teollisuuskamaa.Pystyn myös pitämään eläimiä metsässä kesäaikaan ja ne hoitavat ja tekevät oman osuutensa luonnon muokkaamisessa.sellainen joka ei pysty tekemään metsälleen mitään ei varmaan tarvii sellaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epäilevä Tuomas kirjoitti:

Tietämätön kun OLIN:
Ostelin tuossa reilu vuosi sitten Suomen keskiarvoa isomman kappaleen luotolla ja pienellä lahjalla äiti-kullalta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu