Miten saan XP:n muistamaan...

Miten saan XP:n muistamaan henkilötietoni - siis nimeni ja osoitteeni (esim. katu, postinumero, paikkakunta, puhelin) - niin, ettei niitä kaikkia tarvitse joka kerta kokonaan kirjoittaa kulloiseenkin osoitekenttään, vaan vain tietojen alkuosan kirjoittaminen riittää, lopun saadessa halutulle paikalle hiiren näpäytyksellä?

7

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsessään

      siihen taivu. Millä ohjelmalla täytät niitä lomakkeita?

      • Siinäpä kysymys. En tiedä millä ohjelmalla sen teen koska aikanaan en ole itse konetta käyttökuntoon laittanut. Täytyy yrittää ottaa selvää. - Kiitos kuitenkin ystävällisestä vastauksesta.


    • Digijussi

      Mitä vähemmän verkossa oleva etenkin windows kone muistaa henkilökohtaisia tietoja, sitä parempi omalle tietoturvallesi.

      • asdfaafafa

        vielä kun laitat siihen henkilötunnukses niin identiteettis on pöllitty alta aikayksikön, xp ei hallitse yksityisyyden suojaa vaan jakelee käyttäjätietoja kaikille halukkaille.


      • höpö 
        asdfaafafa kirjoitti:

        vielä kun laitat siihen henkilötunnukses niin identiteettis on pöllitty alta aikayksikön, xp ei hallitse yksityisyyden suojaa vaan jakelee käyttäjätietoja kaikille halukkaille.

        Kai sulla on muuri käytössä!


      • luulet muurin
        höpö  kirjoitti:

        Kai sulla on muuri käytössä!

        estävän jos ohjelma tai käyttöjärjestelmä itsessään jakelee tietoa ympäri nettiä?


    • selaimissa

      on varmaan kaikissa tuo toiminto, ainakin operassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3688
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      88
      861
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      821
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      807
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe