Homeiset kylppärin kaakelit

Apuva!

Muutin just väliaikaisesti ulkomaankomennuksella olevan kaverini asuntoon ja huomasin kauhukseni, että kylppärin suihkutilan kaakelit on kirjaimellisesti homeessa. Tai saumaukset paremminkin.

Kaakelit on tummat ja saumaukset olleet kaiketi joskus valkoiset, mutta nyt ne ovat paikoitellen ihan mustassa homeessa. Yritin jo toulua ja karhunkieltä, mutta tulos oli aika laiha; saumaus vaaleni vain hiukan.

Mikä siis avuksi, että suihkuun meno olisi vähemmän ällöttävää? Vai auttaako tässä oikeasti muu kuin leka ja remontti?

5

1909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilman pitää vaihtua!

      Eräs naapurini luuli huoneistonsa huippuimurin säätöyksikköä pelkäksi liesituulettimen ohjauslaitteeksi. Hän käynnisti hyippuimurin vain ruokaa laittaessa, ja sammutti sen ruuanlaiton loputtua. Suihkun jälkeen kylppäri ei kuivunut, koska kostea ilma ei poistu suljetusta ilmatiiviistä tilasta, jos koneellinen ilmanvaihto ei ole päällä.

      Laattojen saumat imevät vettä ja pysyvät kosteina, jos kylppäri ei kuivu koskaan. Tuttavani kylppärin laatansaumat peittyivät aina uudestaan ja uudestaan homeesta, vaikka hän pesi ne viikottain kloorilla. Ongelma loppui, kun neuvoin naapurille miten ilmanvaihtolaitteistoa kuuluu käyttää.

      Suosittelen saumojen pesua hometta tuhoavalla pesuaineella ja tilan kunnollista kuivaamista, ja jatkossakin kylppäri pitää kuivua kunnolla aina suihkun jälkeen.

      Jos asunnossa on oma ilmanvaihtoon tarkoitettu huippuimuri, niin sitä kuuluu käyttää. Itse olen käyttänyt sitä 24 tuntia/vrk. Jos ilmanvaihtojärjestelmässä ei ole minkäänlaista lämmöntalteenottoa, niin sen käyttö näkyy lämmityskuluisssa. Lämmin ilma menee harakoille, ja kylmä korvausilma pitää tietenkin lämmittää huoneenlämpöiseksi. Monet käynnistävät ilmanvaihdon vain suihkun jälkeen ja ruokaa laittaessaan.

      Nykyaikaisissa muoveilla vuoratuissa tiiveissä asunnoissa ilma EI kierrä lainkaan ilman huippuimuria. Näet hapen puutteen nopeasti omassa ihossasi ja vireystilassasi. Ilman kierron puutteesta johtuvan kosteuden tunnistat homeesta kylppärin seinissä.

      Jos asunnossa ei ole huoneistokohtaista huippuimuria, vaan vanhanaikainen vapaa kierto, niin suihkuhuoneen kosteus pitää silti saada pois. Esim avaamalla ikkuna tai parvekkeen ovi ja kylppärin ovi.

      • Eli ilmanvaihdosta tulee huolehtia, ja jos kylppärissä on lattialämmitys niin sekin edesauttaa kuvumista.

        Itse alkuperäiseen kysymykseen, eli homeen poistoon, suosittelisin kloriittia tai spriitä..


      • ollut pitkään
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Eli ilmanvaihdosta tulee huolehtia, ja jos kylppärissä on lattialämmitys niin sekin edesauttaa kuvumista.

        Itse alkuperäiseen kysymykseen, eli homeen poistoon, suosittelisin kloriittia tai spriitä..

        ei mitkään kloriitit sun muut auta.

        Voisi sanoa; paska on siinä kuin Junttilan tuvan seinässä ;)


      • Helllewi
        ollut pitkään kirjoitti:

        ei mitkään kloriitit sun muut auta.

        Voisi sanoa; paska on siinä kuin Junttilan tuvan seinässä ;)

        Tehokkaalla höyrypesurilla ja ns. pisteharjasuuttimella voisi kokeilla homeen irrotusta ja tämän jälkeen vielä pesu ensin emäksisellä aineella ja sitten vielä kloorilla. Jos saumat saa puhtaiksi, ne kannattaa käsitellä saumasuojalla puhtaanapidon helpottamiseksi. Toki tuo ilmanvaihdon toimivuus on edellytys sille, ettei seinät jatkossa homehdu.


    • auttaja

      Itse pesen tummuneet saumat kloritella mutta lue käyttöohjeet, saumoissa on yleensa laastia ja
      silikonia. Kannattaa taas kokeilla pienelle alueelle ja muutenkin saa olla varovainen sen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      2917
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      2468
    3. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      42
      2147
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1798
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1399
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1015
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      992
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      934
    Aihe