Homeopatiasta

kukaan kokeillut

Onko apua homeopatiasta.Kaikkea melkein kokeilleena ja niistä väliaikaista apua saanut,mutta talven lähestyessä puhkeaa jälleen "kukkaan".Onneksi psori pysynyt iholla sen kanssa kyllä pärjää,mutta rupeaa toi jatkuva rasvaaminen"stressaamaan".Nyt voisi kokeilla,jotain muuta vaikka suhtaudun epäilevästi kaikkeen"hokkus pokkus"hoitoihin.Asiasta tietamättömät puhuvat niinkuin,olisi joku oikotie.Tiedän kyllä,että stressi vaikuttaa,mutta vuorotyöläisenä ja kokovartalo täynnä psoria alkaa vähemmästäkin stressata.Terveisin Mies 42v.

4

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autuaaksi

      uskoo mihin tahtoo.
      Homeopatiasta ei ollut kohdallani mitään apua, mutta ns. lisäravinnetäydennyksestä kylläkin.
      Kustantaahan tämä paljon enemmän kuin reseptillä saatavat kreemit ja linimentit.
      Karnosiini, omega3, EPA, helokki, Strath sekä monivitamiini.
      About 90% lääkäreistä ei tiedä näistä mitään-lääkkeitä tulee sujuvasti. Pointtihan on se, että olen ominpäin "vahvistanut" ihoa, kun tuppaa ohenemaan droppien jatkuvassa käytössä.
      Vaikeinta on-kuten Sinä kerroitkin-stressin välttäminen, sitähän ei voi oikein rahalla ostaa.
      Olen talviaikaan käynyt valohoidossa ja suvella lomilla ilmastohoidoissa-Israel, Islanti.
      Meitä psoriaatikkoja on noin 150000 täällä Suomessa, ja lääkärit aina muistavat mainita, kuinka tiedemiehet ympäri maailman tutkivat kuumeisesti psoria. Minulla on 10 vuotta enemmän mittarissa kuin Sinulla, ja olen aina reseptejä uusiessani kysynyt lääkäriltä, josko milloin tämän viheliäisen ihotaudin salaisuus selviäisi.
      Alta kolmekymppisenä sanottiin ratkaisun ottavan aikaa yli neljän vuosikymmenen synttärien, joten lienen jo toisessa ulottuvuudessa, mikäli joskus tänne jääneet psoriaatikot tervehtyvät vaivastaan täydellisesti.

    • onneen

      Moi
      Seuraan sivusta ja autan miten ikinä pystyn mieheni psorin hoidossa. Läpi on käyty kortisonisalvat, valohoito, vaihtoehtoishoidoista mineraalikylvyt, kotona toteutettavat suolakylvyt ja koivuterva (tisle vaseliini). Sen, ja erityisen stressavan lisämuutoksen jälkeen läiskäpsoriasiksesta kehittyi erytroderminen sellainen (koko iho kauttaaltaan tulehtunut, punainen ja märkivä, sekä josta irtosi suuret määrät kuollutta solukkoa).
      Niin kävi tuuri että päästiin yliopistollisen sairaalan ihopoliklinikalle, josta aloitettiin ihan uudestaan kortisoni antibiootti, ja sen jälkeen valohoito, joka meneillään. Lääkärit hoitavat psoriasista Suomessa sovitun kaavan (käypä hoito) mukaan. Käy tutustumassa jotta voit vaatia: http://www.kaypahoito.fi/xmedia/extra/hoi/hoi50062.pdf
      Tämän lisäksi toisen lääkärin neuvomana on antioksidanttihoito, jossa popsitaan ihoa tukevia hivenaineita ja vitamiineja isoja määriä.
      Me emme vielä tiedä lopputulosta, mutta iho on selvästi parempi kuin ennen kortisonia valohoitoa antioksidantteja. Mikä tehoaa, vai kaikki yhdessä, sitä emme tiedä.
      Oikotietä onneen ei ole.
      Se on selvinnyt, että surkea ruoka kiihottaa psoriasista (kalja, makkara, ranskikset, rasvaiset pihvit yms).
      Onko ruoka-aineita tai juomia jotka sinulla aiheuttavat iholla "kihelmöintiä"? Nyrkkisääntö on, että ruoka-aine"herkkyys" paranee vasta n 4 vkon poisjätön jälkeen. Myös ihan muita perusjuttuja voi miettiä: vaatepesuaineet minimiin, ei hoitoaineita, saippuat pois, lakanoiden vaihto puhtaisiin (mankeloituihin) riittävän useasti, ei hiostavia vaatteita. Harvoista on tieteellistä näyttöä, mutta sitä saadaan kyllä odottaa koska psoriasis on niin yksilöllinen sairaus.
      Pirullista joka tapauksessa, ja talvella pirullisinta.

    • 265

      kandee kokeilla. itellä ei kortisoonivoiteet jne. auttaneet tippaakaan,joten päädyin kokeilemaan homeopatiaa. saatuani lääkkeet psorin tila aluksi paheni hieman , mutta lähti sitten paranemaan. kokonaan nämäkään eivät tautia poistaneet,mutta tilanne helpottui todella paljon.(ainoastaan sääriin jäi muutamia läiskiä)
      nyt taas eron jälkeen aiheutuneesta stressistä psori on nostanut päätään kunnolla,ja olenkin menossa päivittävään homeopatialääkkeet.

    • homeopaatin

      vastaanotolla noin 5 kertaan viimeisten 1,5 vuoden aikana. En ole saanut siitä merkittävää apua 'epäspesifiin' psoriasikseen, joka on vain sormen kynsissä. Tällä hetkellä kynnet ovat tosin vähän paremmassa kunnossa.

      Olen vuosia ravannut sekä yleis- että ihotautilääkäreillä, jotka eivät ole keksineet mitään ratkaisua ongelmaan. Itse asiassa, voiteet, hoitonesteet, antibiootit yms. (joita lääkärit taisivat antaa hakuammuntana, kun eivät keksineet mistä oikein on kyse) ilmeisesti vain pahensivat tilannetta.

      Joka tapauksessa, nyt homeopaattisen hoidon aikana muut oireet, kuten lievä masennus, ärtynyt suoli oireyhtymä yms. ovat parantuneet aika tavalla. En kuitenkaan osaa sanoa johtuuko se homeopaattisesta hoidosta vai jostain muusta. Kaksi kertaa uuden homeopaattisen aineen aloittaminen on aiheuttanut uusia oireita, isot ihottumaläikät kyynärtaipeisiin ja pientä vesinäppylää kasvoille. Näissä tapauksissa määrätty aine on ilmeisesti ollut väärä.

      Ajattelin nyt vielä jatkaa homeopatialla sekä vyöhyketerapialla (jossa olen nyt käynyt muutamia kuukausia). Yritän parantaa ruokavaliota terveellisemmäksi, ulkoilla enemmän, jatkaa meditointia päivittäin, pohdiskella ravintolisien aloittamista (omega, sinkki..?). Olen kärsinyt vaivasta niin kauan, että en tiedä onko paraneminen mahdollista, tai ainakin se voi viedä jopa vuosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1358
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      318
      612
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe